KGW Gaudy zrobiło jedno z najładniejszych zdjęć w akcji #szczepimy się

2021-10-24 11:51:32(ost. akt: 2021-10-29 08:21:36)

Autor zdjęcia: KGW Gaudy

Konkurs na Najładniejsze Zdjęcie #SzczepimySię z KGW rozstrzygnięty. Celem konkursu była promocja szczepień przeciwko Covid-19. – Dziękuję wszystkim Kołom Gospodyń Wiejskich, które zorganizowały Festyny #SzczepimySię z KGW oraz wzięły udział w Konkursie. Serdecznie gratuluję zwycięzcom. Włączenie się w akcję promocji szczepień to przejaw obywatelskiej odpowiedzialności. Konkurs pokazuje, że nowoczesne formy zaangażowania społecznego nie są Kołom Gospodyń Wiejskich obce – powiedziała sekretarz stanu, pełnomocnik Rządu ds. lokalnych inicjatyw społecznych Anna Gembicka.
Koło Gospodyń Gaudy powstało w 2019r., skupia w swoim gronie 20 aktywnych pań w różnym wieku. Nazwa koła pochodzi od malowniczego Rezerwatu Przyrody Jezioro Gaudy. Koło jest młodą organizacją, więc odkrywa dopiero swoje talenty. Na razie najlepiej wychodzi im gotowanie. Okazuje się, że poza gotowaniem, mają oko i zmysł do fotografii.

Zdjęcie w pałacu Napoleona
W ramach akcji promującej szczepienia przeciw Covid-19, KGW Gaudy zorganizowało mobilny punkt szczepień podczas Pikniku Napoleońskiego przy świetlicy wiejskiej w Kamieńcu. Kamieniec to miejsce szczególne, tam znajdują się ruiny pięknego pałacu, który powstał w XVIII wieku i był we władaniu rodziny Finkensteinów, która także była właścicielem m.in. Iławy.

Przez dwa miesiące w pałacu w Kamieńcu mieszkał Napoleon z panią Walewską.


Było tam tyle pokoi, ile dni w roku. Nazywano go wschodniopruskim Wersalem. 22 stycznia 1945 roku pałac spalili radzieccy żołnierze. Dziś w Kamieńcu ruiny są piękną atrakcją turystyczną i tłem do sesji zdjęciowych czy filmów. I właśnie to wyjątkowe miejsce postanowiły wykorzystać panie z KGW Gaudy.

— Jest Kamieniec, był Piknik Napoleoński, postanowiłyśmy to wykorzystać, zrobić zdjęcie właśnie na tle ruin pałacu i wziąć udział w konkursie na najładniejsze zdjęcie w akcji #szczepimy się — mówi przewodnicząca Koła Anita Karasińska — Jesteśmy młodym Kołem, zaledwie dwuletnim. Udział w konkursie to dla nas forma promocji, pokazania się. Lubimy rywalizację, a atrakcyjna nagroda w konkursie była dodatkową mobilizacją.
I udało się! Panie z KGW Gaudy zajęły 2 miejsce spośród 140 zgłoszonych. Ich zdjęcie zdobyło blisko 2500 głosów!
— Jesteśmy zaskoczone i bardzo szczęśliwe. Dziękujemy za wszystkie głosy — mówi pani Anita.

Chcemy inwestować w rozwój
Panie z KGW Gaudy nieustannie rozwijają się i odkrywają swoje nowe talenty. Wiadomo, że potrafią mistrzowsko gotować, mają oko do fotografii. Czas na kolejne wyzwania.
— Edukacja, rozwój na to stawiamy i w to chcemy zainwestować wygraną. Chcemy brać udział w warsztatach, rozwijać się, odkrywać nowe pasje. — mówi Anita — W najbliższym czasie chcemy jechać na warsztaty z przygotowania stroików świątecznych czy nagrobnych. Pomysłów jest wiele, energii do działania nam nie brakuje.

To widać, Koło aktywizuje lokalną społeczność z Kamieńca, współpracując z miejscową szkołą, parafią i gminą Susz. Panie zorganizowały w 2019r. m.in. Dzień Seniora, rozpoczęcie i zakończenie lata, Andrzejki. Działają też proekologicznie uczestnicząc w akcji Sprzątania Świata. Chociaż rok 2020r. był trudny ze względu na zakaz spotkań, to panie nie straciły zapału.

W 2021 roku sukcesów przybywało, a lista inicjatyw w udziałem Pań także jest imponująca.


— Zorganizowałyśmy festyn rodzinny, wspierałyśmy zawody CROSS RUN RACE podczas których karmiłyśmy zawodników i rozgrzewałyśmy herbatą. Upiekłyśmy różne słodkości i wszystkie zebrane pieniążki przekazałyśmy "dla Nikosia" podczas charytatywnej akcji. Tradycyjnie gościłyśmy pielgrzymów w drodze na Jasną Górę — opowiada przewodnicząca Koła Anita Karasińska — Na wspomnianym historycznym pikniku pn. "Napoleon w Kamieńcu" oprócz punktu szczepień, zaprezentowałyśmy nasze wyroby. To było dla nas pierwsze tak wielkie wyzwanie, aby móc zaprezentować się na tak wielką skalę imprezy. Dałyśmy radę i jesteśmy z siebie mega dumne.

Warto wspomnieć o cudownym wieńcu dożynkowym, który zdobył 3 miejsce podczas dożynek gminnych. To piękny przykład współpracy i siły KGW Gaudy, kobiet, które potrafią społeczność jednoczyć i zachęcać do wspólnego działania. W ramach zajęć świetlicowych dzieci zobaczyły jak wyplatany jest wieniec dożynkowy, wykonały piękne ozdoby wieńcowe używając wyłącznie różnych rodzajów zbóż, nasion, kwiatów. Ozdoby te znalazły się we wieńcu.

— Wszystko co robimy upewnia i umacnia nas w tym, że chcemy i potrafimy. Motywuje nas do tego byśmy "nie spoczywały na laurach", lecz żebyśmy działały nadal, jeszcze więcej, jeszcze lepiej, ale przede wszystkim wspólnie — podsumowuje przewodnicząca KGW Gaudy Anita Karasińska.

Alina Laskowska
a.laskowska@gazetaolsztynska.pl
fot. KGW Gaudy