Olsztyn po wichurze

2021-10-22 19:04:51(ost. akt: 2021-10-22 19:06:43)   Artykuł sponsorowany
Połamane drzewa i uszkodzone budynki - to niektóre ze skutków nawałnicy, jaka przeszła nad Olsztynem w czwartek (21 października). Na szczęście nikt nie ucierpiał w trakcie załamania pogody.
Olsztyńscy strażacy i służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo miały ręce pełne roboty. Od czwartkowego popołudnia przez wiele godzin reagowali na zgłoszenia napływające praktycznie z każdej części naszego miasta. Łącznie strażacy odnotowali około 150 interwencji.

- Na terenie miasta powalonych zostało kilkadziesiąt drzew - informuje dyrektor Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Olsztyna, Mieczysław Wójcik. - Do dyżurnego miasta dotarły także zgłoszenia o niemal 10 awariach energetycznych, trzech uszkodzonych dachach oraz zniszczonych elementach budynków.

Dachówki zostały zerwane m.in. z budynków Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Kościuszki oraz pobliskiego Urzędu Marszałkowskiego. Ucierpiały też olsztyńskie parki - wiatr powalił drzewa w Podzamczu i w Centralnym.
- Ogromne zniszczenia dotknęły Park Kusocińskiego - mówi dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie, Marcin Szwarc. - Uszkodzone zostały zlokalizowane tam plac zabaw i siłownia. Poza tym połamanych zostało wiele charakterystycznych wierzb. Drzewa powalone zostały także na terenie Lasu Miejskiego.
Wskutek czwartkowej nawałnicy została uszkodzona hala targowa Zatorzanka. Obiekt został wyłączony z użytku do odwołania. Wiatr poprzewracał szykany i znaki wzdłuż placów budowy nowej, tramwajowej infrastruktury. Poza tym zerwany został dach punktu pobieraia wymazów przy hipermarkecie Auchan.

- Apeluję do wszystkich mieszkańców naszego miasta o ostrożność i rozwagę - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Szczególnie, gdy będą Państwo przechodzić w pobliżu drzew, które mogą być osłabione wskutek tej nawałnicy. Proszę też nie ignorować wygrodzeń w pobliżu budynków, z których mogą spadać dachówki. Zachowajmy w najbliższym czasie szczególną ostrożność.
Meteorolodzy ostrzegają, że także w piątek (22 października) może mocno wiać, w porywach do 80 km/h z zachodu i południowego zachodu.


Obrazek w tresci