Pielęgniarstwo wraca do Giżycka

2021-07-26 14:38:30(ost. akt: 2021-07-27 13:32:45)

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Giżycko powraca do tradycji kształcenia średniego personelu medycznego. Jesienią przyszłego roku rusza pielęgniarstwo, potem powstanie dodatkowy kierunek ratownictwo medyczne.
Filia Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie powstanie wkrótce w Giżycku. W piątek, 23 lipca podpisane zostało porozumienie w sprawie utworzenia na Mazurach wydziału zamiejscowego uczelni. Na początek kształcić się będą chętni na kierunku pielęgniarstwo, który ma zostać uruchomiony w roku akademickim 2022/2023. Porozumienie podpisane zostało przez ks. prof. dr. hab. Ryszarda Czekalskiego, rektora UKSW oraz burmistrza Giżycka Wojciecha Karola Iwaszkiewicza.

Fot. arch. UKSW

– Aby zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne pacjentom z wielu powiatów musimy myśleć o kształceniu personelu tak, aby zachować ciągłość leczenia – informuje burmistrz Wojciech Karol Iwaszkiewicz. Uniwersytet przychodzi nam w tym z pomocą. Podnosi nie tylko rangę miasta poprzez kształcenie w nim kadr, ale też wprost podnosi bezpieczeństwo mieszkańców.

Jak zapowiadał burmistrz, na potrzeby uczelni samorząd powiatowy prawdopodobnie udostępni pomieszczenia i sale dydaktyczne w dawnym „Medyku”. Szkoła wykorzysta również budynek po byłym przedszkolu wojskowym, który stanie się baza szkoleniową. Miasto ma duże tradycje kształcenia pielęgniarek. Giżycki „Medyk” znany był nie tylko w regionie, ale i całym kraju. Przez wiele lat w mieście był bardzo wysoki poziom kształcenia zarówno w liceum medycznym, jak i potem w szkole policealnej. Jest szansa na powrót do tradycji.

– Utworzenie szkoły pielęgniarskiej w Giżycku na poziomie licencjatu jest niezwykle cenną inicjatywą dla szpitala – mówi Anita Karnacewicz, prezes Giżyckiej Ochrony Zdrowia, spółki zarządzającej szpitalem. – Zapewni szpitalowi stały dopływ kadry medycznej. My zaś gwarantujemy studentom praktyki zawodowe pod okiem wykwalifikowanego personelu z wykorzystaniem naszej bazy, czyli nowoczesnego i profesjonalnego sprzętu medycznego. Przyjmiemy każdą pielęgniarkę i pielęgniarza, którzy się do nas zgłoszą.

Współpraca miasta z warszawską uczelnią zakłada opracowywanie, modyfikowanie i realizowanie programów kształcenia na studiach I i II stopnia na kierunku pielęgniarstwo. Studia prowadzone w systemie stacjonarnym (studia bezpłatne) i niestacjonarnym, zarówno na studiach jednolitych magisterskich, studiach pierwszego i drugiego stopnia. Uczelnia oferuje również możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych na studiach podyplomowych i doktoranckich.
rs