Senat nie miał wątpliwości. Profesor Wiącek nowym rzecznikiem praw obywatelskich

2021-07-21 16:21:25 (ost. akt: 2021-07-21 16:31:17)

Autor zdjęcia: mat. konferencji prasowej

Telenowela z wyborem nowego RPO oficjalnie się zakończyła. Po wielu nieudanych próbach wyboru nowego rzecznika praw obywatelskich, senat poparł kandydaturę prof. Marcina Wiącka, który tym samym został następcą Adama Bodnara.
Kandydat na rzecznika praw obywatelskich został poparty zarówno przez PiS jak i opozycję.

Zanim doszło do wyboru nowego RPO, podjęto aż pięć prób znalezienia nowego RPO. Dwukrotnie o urząd ubiegała się Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, kandydatka opozycji. Przeciw niej głosowali jednak posłowie Zjednoczonej Prawicy i kandydatura nie wyszła poza salę sejmową. Przy trzecim głosowaniu w tej sprawie Sejm głosami obozu rządzącego powołał na RPO wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, którego kandydaturę odrzucił Senat. Podobny los spotkał następnie dwoje innych kandydatów - Bartłomieja Wróblewskiego z PiS i niezależną senator Lidię Staroń popieraną przez PiS.

Prof. Wiącek był kandydatem opozycji na urząd rzecznika praw obywatelskich, jego przeciwniczką była Lidia Staroń - niezależna senator z Olsztyna. W poprzednim głosowaniu odpadł w sejmie, natomiast jego przeciwniczka w senacie. Wówczas głosowanie po raz kolejny zakończyło się niepowodzeniem.

Profesora Wiącka poparła zarówno opcja rządząca, jak i opozycja, tym samym Marcin Wiącek został nowym RPO.


kg