Premier Morawiecki w Dobrym Mieście zapowiada zmniejszenie wpływu państwa na gospodarkę

2021-07-16 20:30:30 (ost. akt: 2021-07-16 20:06:29)

Autor zdjęcia: Karol Grosz

Premier Mateusz Morawiecki przyjechał dziś do firmy cukierniczej Jutrzenka w Dobrym Mieście. Oprócz promocji Polskiego Ładu, prezes rady ministrów zapowiedział założenie sejmowej komisji, która będzie miała na celu deregulację państwa. Ale co to właściwie znaczy?
Na dzisiejszej konferencji prasowej oprócz premiera Mateusza Morawieckiego wypowiadał się również prezes przedsiębiorstwa cukierniczego Maciej Tryt oraz Minister Olga Semeniuk.

— Aby Polski Ład był dobry dla Polski, to musi również być dobry dla przedsiębiorców i pracowników. Podnosząc kwotę wolną, oraz kilkukrotnie obniżając podatki dla firm tworzymy najlepsze możliwe warunki do rozwoju. Dobre Miasto to dobre miejsce do inwestowania — mówił podczas konferencji premier Morawiecki — Polski Ład w obszarze działań dla przedsiębiorców to wydatek rzędu 20 mld złotych na podniesione koszty uzyskania przychodu, aby pracownicy mogli więcej zarabiać, ale także wydatek kilkaset mld złotych na inwersycje w otoczeniu przedsiębiorstw - nowe drogi, kanalizacje, światłowody, podłączenia energetyczne i uzbrojenie terenu.

Podczas konferencji prezes rady ministrów zapowiedział powołanie sejmowej komisji, która będzie zajmowała się problematyką deregulacyjną. Premier podkreślał, że chce stworzyć możliwie najlepsze warunki dla przedsiębiorców, którzy będą mogli w prosty i szybki sposób podejmować decyzję odnośnie losów swojej firmy.

—Cały czas kładziemy nacisk na deregulacje państwa. Powołujemy komisję, która będzie zajmować się problematyką deregulacyjną. Chciałbym również podziękować wszystkim tym, którzy pomagali nam ratować Polskie firmy w czasie pandemii. Firma w której się znajdujemy również skorzystała z Tarczy, jak podkreślał prezes w rozmowie ze mną - pozowliła im ocalić miejsca pracy, ale z drugiej strony zainwestować w nowy sprzęt — tłumaczył Mateusz Morawiecki.

Czym jest deregulacja?


Deregulacja jest to zmniejszenie oddziaływania państwa na rynek i gospodarkę kraju. Organy państowe będą rzadziej ingerować w sferę ekonomiczną, a przepisy regulujące funkcjonowanie firm będą bardziej elastyczne. Jest to szereg zmian, które zachodzą w gospodarce wolnorynkowej. Zdaniem premiera deregulacja będzie tworzyła dogodne warunki do wdrażania Polskiego Ładu.

Jak fundusze będą dzielone między samorządy?


Polski Ład ma również swoich przeciwników. Działacze stowarzyszenia "Tak! Samorządy dla Polski" chcą zmiany kryteriów przyznawania pieniędzy. Ich zdaniem w tej chwili zależy to głównie od premiera, i na wysokość dofinansowań mogą wpływać jego osobiste sympatie lub interesy polityczne. Do tego stowarzyszenie postuluje upublicznienie całego procesu. Podczas konferencji prasowej próbowaliśmy zapytać premiera o sposób rozdzielania funduszy między samorządy, jednak pytania zdąły zadać tylko media ogólnopolskie.

Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz również widzi pewne nieścisłości w rządowym programie. Prezydnet Olsztyna poinformował na swoich mediach społecznościowych, że podpisał się pod pismem stowarzyszenia "Tak! Samorządy dla Polski", które sprzeciwia się Rządowemu Funduszowi Polski Ład: Program Inwestycji Społecznych. Tym sposobem Piotr Grzymowicz zameldował się w gronie włodarzy miast, w którym znajdują się m.in. Rafał Trzaskowski, Aleksandra Dulkiewicz czy Jacek Karnowski.

Karol Grosz

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. frost #3071178 19 lip 2021 13:50

  Morawiecki na ogół robi dobre wrażenie. To samo robił u Tuska jako jego doradca to samo robi u Kaczyńskiego. Kaczyński nie zna się na ludziach. Ślepo wspiera Morawieckiego mimo oporu we własnej partii, trzyma Kurskiego w TVP chociaż ten doprowadził media na same dno a Kaczyński sądzi, że ten kmiot prowadzi skuteczną propagandę a jest odwrotnie. Chce się wymiotować od tej topornej propagandy. To, że TVN robi podobnie nie jest żadnym usprawiedliwieniem. Jedynie Polsat Solorza nie wcina się między wódkę i zakąskę i trzyma wyważony dystans w tej wojnie Tutsi i Hutu. No i oczywiście Ziobro. 80% procent wszystkich kłopotów PiS-u w ciągu ostatnich 6 lat to wina tego nieudacznika. Tylko, że w bunkrze na Nowogrodzkiej tego nie widzą. Zbliżają się ciężkie czasy. Współczuję sobie i rodakom, bo do władzy może dojść wygłodniała, żądna odwetu mafia, która sprzeda nas Brukseli.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Turbo #3071168 19 lip 2021 08:33

  Gówno, i tyle mam do powiedzenia. Polskie gówno nie polski ład.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Janusz Szwendowski #3071163 18 lip 2021 15:58

  Jeżdżą po pipidówkach, z tą propagandą. Gdyby czytali komentarze pod notatkami o takich wypadach pewnie daliby sobie spokój, gdyż jest to propaganda całkowicie przeciwskuteczna, również - jak mi się wydaje - wśród suwerena.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 4. Lola #3071160 17 lip 2021 22:47

  I jechał na Limanowskiego przez skrzyżowanie na sygnale bo się na światłach stać nie chciało a za skrzyżowaniem wyłączyli...tylko nie kumam po co jeszcze karetkę za sobą ciagnął...przezorny ubezpieczony...gwiazda od siedmiu boleści.

  Ocena komentarza: warty uwagi (20) odpowiedz na ten komentarz

 5. Pan Jaweł II #3071154 17 lip 2021 22:24

  Co robił? Może pracy szukał?

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)