Ministrowie spraw obrony Polski, Węgier Słowacji i Czech spotkali się w Elblągu

2021-06-21 15:50:42 (ost. akt: 2021-06-21 15:53:43)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej przewodniczył spotkaniu ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej. Spotkanie odbyło się w Gdyni i w Elblągu.
Podczas spotkania ministrowie obrony Polski, Węgier Tibor Benkő i Słowacji Jaroslav Nad oraz wiceminister Czech Jan Havránek, podsumowali współpracę V4 podczas trwającego od 30 czerwca 2020 r. polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej.

Podczas spotkania omówiono postęp w realizowanych wspólnie projektach obronnych, w tym m.in. przygotowaniach Wyszehradzkiej Grupy Bojowej UE do dyżuru w 2023 r., pracach na rzecz certyfikacji Połączonej Grupy Wsparcia Logistycznego V4 oraz współpracy w dziedzinie zamówienia amunicji. Wytyczono także dalsze prace w tym zakresie. Ponadto ministrowie przedyskutowali rezultaty ostatniego szczytu NATO w Brukseli oraz bieżące inicjatywy europejskie w sferze obrony i bezpieczeństwa.

Na zakończenie sesji plenarnej ministrowie państw Grupy Wyszehradzkiej podpisali list intencyjny o współpracy w obszarze komunikacji strategicznej. Minister Mariusz Błaszczak podpisał polsko-czeską umowę o wzajemnej współpracy obronnej, która zastąpiła dotychczasowe porozumienie.

Dziękuję za te obrady, za bardzo ciekawą i owocną rozmowę przeprowadzoną między przyjaciółmi, bo tak postrzegam nasze narody — mówił w Elblągu minister Błaszczak. — Te relacje są ścisłe, dlatego, że chodzi nam o bezpieczeństwo w naszej części Europy. Współpracujemy, szkoląc się, współpracujemy również w formacie sojuszu północnoatlantyckiego, Unii Europejskiej, w formatach organizacji narodów zjednoczonych, wszędzie tam, gdzie możemy szkolić naszych żołnierzy. Takim ważnym miejscem naszej współpracy jest też dowództwo wielonarodowej dywizji północny-wschód tu, w Elblągu — podsumował minister

K

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD