Dziś Wielkanoc w Kościele Wschodnim

2021-05-02 10:00:00(ost. akt: 2021-05-02 07:40:19)

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Biskup ArkadiuszChrystos Woskres!

„Przyjdźcie wszyscy i pijcie z nowego życia,
które wypływa nie z kamienia,
ale ze źródła nieskończoności,
którym jest Chrystus, a my w Nim jesteśmy utwierdzeni.”

(kanon bizantyjskiej jutrzni paschalnej)

„Zmartwychwstałem i zawsze jestem z Tobą!”
Niech to zapewnienie przeniknie nasze serca wnosząc w nie pewność obecności Zmartwychwstałego Pana, nawet gdy dotykają nas trudy codziennego życia. Niech Święta Wielkiej Nocy skłaniają nas do refleksji, przemyśleń i umacniania wiary, a zwycięska obecność Chrystusa Zmartwychwstałego niech towarzyszy nam zawsze.
Wydarzenie, które stało się fundamentem chrześcijańskiej wiary, odbyło się bez świadków, a jego następstwem był pusty grób. Pusty grób, który stał się symbolem wiary w słowa i nauki Jezusa Chrystusa. Pusty grób, który wzmocnił wiarę apostołów - Piotra i Jana, którzy odrzucili wszelkie wątpliwości, sceptycyzm czy brak nadziei i zawierzyli Bogu. Wszystkie nauki, których wysłuchali dopełniły się. Chrystus zwyciężył! Dlatego my także zawierzmy naukom naszego Pana i radośnie śpiewajmy Chrystus Woskres (Chrystus Zmartwychwstał).
Radosnych, pełnych nadziei, wiary i miłości Świąt Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, wszelkiej pomyślności oraz błogosławionego czasu radosnej Paschy wiernym Cerkwi greckokatolickiej oraz Kościoła Prawosławnego i wszystkim chrześcijanom, którzy świętują według kalendarza juliańskiego życzy

Arkadiusz Trochanowski
Biskup Eparchii Olsztyńsko-Gdańskiej
Kościoła Greckokatolickiego

JE Najprzewielebniejszy JAKUB (Kostiuczuk) Arcybiskup Białostocki i Gdański

RADOŚCI, MIŁOŚCI I POKOJUDzieląc się radością Zmartwychwstania Pańskiego życzę prawosławnym Czytelnikom „Gazety Olsztyńskiej”, by to pełne duchowej radości Święto nad Świętami stało się źródłem wewnętrznej siły, radości, miłości i pokoju. Zwyciężający zło i śmierć Chrystus niech będzie dla nas nadzieją na przyszłe Zmartwychwstanie i życie wieczne, a Jego łaska i błogosławieństwo towarzyszą nam na co dzień w tych trudnych czasach.

+ Jakub
Prawosławny Arcybiskup Białostocki i Gdański