Przyszłość kryptowalut - czy nowe technologie wpłyną na ich tempo rozwoju?

2021-04-20 12:05:06(ost. akt: 2021-04-20 12:18:36)
Przyszłość kryptowalut - czy nowe technologie wpłyną na ich tempo rozwoju?
Kryptowaluty, czyli wirtualny środek płatności, który przełomem wkradł się na rynek walut wydaje się być rozwiązaniem idealnym, biorąc pod uwagę coraz to większy rozwój cyfryzacji pieniądza. Rosnąca świadomość konsumentów odnośnie funkcjonowania wirtualnych monet, a także stopniowa regulacja prawna, która ma miejsce w wielu państwach na świecie zbliża nas wielkimi krokami do momentu, w którym takie kryptowaluty jak chociażby Bitcoin, staną się pełnoprawnym środkiem płatności. Kiedy to nastąpi?

Kryptowaluty w ujęciu obecnym
O ile jeszcze kilka lat temu byliśmy świadkami niewiarygodnej wręcz niepewności związanej z kryptowalutami, tak obecnie ich pozycja stale zyskuje na sile, będąc swego rodzaju bezpiecznym zamiennikiem klasycznego pieniądza. Oczywiście, takie kryptowaluty jak Bitcoin, czy Ethereum od samego początku są w dużym stopniu narażone na zmiany kursu, działając na podobnej zasadzie co chociażby akcje na giełdzie. Pomimo tego faktu, wydają się być one jednym z lepszych wyborów inwestycji naszych pieniędzy, z uwagi na rosnącą inflację klasycznego pieniądza. Tym samym, kryptowaluty pełnią obecnie rolę pewnego rodzaju dobra luksusowego (jak chociażby złoto lub srebro), będąc przy tym jednocześnie idealnym środkiem płatności dla osób pragnących niezależność oraz swobodę przy dokonywaniu przelewów międzynarodowych.

Najbliższe lata
Coraz większa ilość państw stara się odnieść co do regulacji prawnej największych kryptowalut, takich jak chociażby Bitcoin. Jednocześnie, cała masa internetowych serwisów również skrupulatnie wprowadza płatności przy użyciu tejże waluty, a giełdy takie jak Coinbase, czy Binance rozwiają się w błyskawicznym tępie wchodząc efektowanie na światowe rynki finansowe. Wszystko wskazuje na to, że płatność przy użyciu kryptowalut stanie się w najbliższej przyszłości czymś zupełnie normalnym, tak jak chociażby dzisiaj ma to miejsce z płatnością kartą czy BLIK-iem. Dodatkowo, dużym przełomem wydaje się być popularyzacja tzw. stablecoins, czyli kryptowalut mających odzwierciedlenie w jakimś rzeczywistym aktywie, na przykład klasycznej walucie (przykładem stablecoina jest Tether, który posiada przeliczenie 1:1 względem dolara amerykańskiego).

Przyszłość kryptowalut oraz ich bezpieczeństwo
Jednocześnie, dużą niewiadomą pozostaje przyszłość bezpieczeństwa owych walut. O ile obecnie złamanie zaawansowanych kluczy wydaje się być abstrakcją (według szacunków, do złamania takiego szyfru należałoby oddelegować pół internetu), tak w przyszłości, zakładając że uda się rozwinąć technologię komputerów kwantowych - taka operacja zajęłaby kilka sekund. Czy jest zatem pole do obaw? I tak i nie. Komputery kwantowe są obecnie w fazie testowej, z której w najbliższej przyszłości niewątpliwie nie wyjdą, a jeśli się to stanie - na pewno nie wejdą do powszechnego użytku (z uwagi na trudności z utrzymaniem stanu kwantowego). Mimo to, jeśli technologia ta dostałaby się w niepowołane ręce, możemy być świadkami masowych kradzieży z internetowych portfeli użytkowników. Tym samym ważne jest, aby w przypadku opracowania tej technologii, wykorzystać ją w celu zabezpieczenia systemu szyfrowania, co przybliży nas do utrwalenia pozycji kryptowalut na rynku.