Ile łóżek, ile respiratorów? Rzecznik wojewody odpowiada

2021-03-02 17:05:12(ost. akt: 2021-03-02 15:42:12)

Autor zdjęcia: WOT

Dziś na Warmii i Mazurach doszło prawie tysiąc nowych zakażeń koronawirusem. Czy prawdą jest, że w Olsztynie brakuje wolnych łóżek na oddziałach covidowych? Zapytaliśmy Krzysztofa Guzka, rzecznika wojewody warmińsko- mazurskiego.
Dziś (2 marca) w Polsce przybyło 7937 nowych zakażeń. Dotychczasowy dzienny rekord zakażeń padł 7 listopada, kiedy odnotowano 27 875 nowych przypadków zachorowań na Covid-19. W skali kraju z powodu zakażenia zmarło już 43993 osób, z czego dziś odnotowano 216 zgonów.

Jak wygląda sytuacja w województwie warmińsko- mazurskim? Liczba nowych zakażeń koronawirusem w województwie warmińsko-mazurskim 2 marca wyniosła 924. Oznacza to, że liczba wszystkich przypadków zakażeń w tym województwie od początku pandemii wynosi 82 188.

Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, liczba zgonów z powodu koronawirusa w województwie warmińsko-mazurskim wyniosła dziś 13. Łączna liczba śmierci w województwie warmińsko-mazurskim spowodowanych zakażeniem Covid-19 od początku epidemii wynosi 1889.

Od początku pandemii w województwie warmińsko-mazurskim odnotowano 4,78 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem w Polsce oraz 4,29 proc. wszystkich zgonów.

Przypominamy, od soboty na Warmii i Mazurach decyzją premiera przywrócono część obostrzeń. Ponownie zamknięto baseny, galerie,instytucje kultury, kina, a uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych przeszły na naukę zdalną.
Nieoficjalnie mówi się, że województwo pomorskie, lubuskie i mazowieckie mogą podzielić los Warmii i Mazur. I że czeka je lockdown. W tej chwili województwo warmińsko-mazurskie ma wskaźnik ponad 52 zakażeń na każde 100 tys. mieszkańców. Dla porównania średnia dla całego kraju wynosi około 26 zakażeń.

Czy służba zdrowia cały czas zachowuje wydolność?

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, obecnie w Polsce zajętych jest 1540 respiratorów i 15 400 łóżek Covid-19. Łączna liczba dostępnych respiratorów dla pacjentów z COVID-19 w Polsce wynosi dziś 2568. Liczba zajętych respiratorów wynosi 1540, co oznacza, że teraz jest wolnych 1028 respiratorów, czyli 40 proc. obecnie dostępnych respiratorów. Liczba wszystkich dostępnych
Liczba łóżek to 26 241, a więc liczba wolnych łóżek dla pacjentów z koronawirusem to 10 841, czyli 41,3 proc. wszystkich łóżek covidowych.

Jak wygląda sytuacja w województwie warmińsko- mazurskim? Jak podaje Krzysztof Guzek, rzecznik wojewody, zajętych jest 65 proc. łóżek oraz 73 proc. respiratorów.

Czy sytuacja w olsztyńskich szpitalach jest na tyle dramatyczna, że trzeba przewozić pacjentów do oddalonych placówek? —W każdym przypadku, nie tylko covidowym, jeśli jest duże oblężenie, to dyspozytor medyczny szuka miejsca w pobliżu, do którego może przewieźć pacjenta — mówi nam Krzysztof Guzek. — To nie jest nowa sytuacja.

Rzecznik wojewody podkreśla, że w przypadku zagrożenia życia, najbliższy szpital jest zobligowany do tego, żeby udzielić pacjentowi pomocy. — Jeśli natomiast jest stan covidowy, ale taki, który pozwala na transport, to można pacjenta przewieźć do innej placówki — precyzuje rzecznik.

AT