Po Raporcie: Za darmo i bez skierowania. Kto może skorzystać z pomocy?

2021-02-02 16:41:54(ost. akt: 2021-02-02 17:07:24)

Autor zdjęcia: Pixabay

Psychiatria dziecięca w Polsce kuleje. Mimo ministerialnej reformy, jeszcze długa droga do tego, żeby było lepiej. W Biskupcu powstał Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej. Kto może skorzystać z pomocy?
Myśli i próby samobójcze, samookaleczanie, agresja, depresja i zaburzenia psychiczne- kondycja psychiczna dzieci i młodzieży w Polsce jest fatalna. Pandemia jeszcze bardziej pogłębiła ten ten stan. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że samobójstwa są wśród nastolatków drugą co do częstości przyczyną zgonów. A Polska jest w niechlubnej czołówce krajów Europy pod względem liczby samobójstw.

Żeby pomóc dzieciom i młodzieży, trzeba dobrego systemu lecznictwa. Natomiast ten w Polsce kuleje. Raport Najwyższej Izby Kontroli obnażył niedoskonałości psychiatrii dziecięcej. Jak czytamy w raporcie: system lecznictwa psychiatrycznego dzieci i młodzieży nie zapewnia kompleksowej oraz powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej w tej dziedzinie. Problemem jest nierównomierne w skali kraju rozmieszczenie kadry lekarskiej, szpitalnych oddziałów psychiatrycznych i poradni dla małoletnich.

Ratunkiem na fatalną sytuację w psychiatrii dziecięcej ma być wdrażana od początku roku ministerialna reforma, której realizację przyhamowała pandemia COVID-19.

Jak czytamy na stronie gov. pl, celem reformy jest m.in. zapewnienie wszystkim dzieciom i młodzieży w kraju właściwej opieki psychiatrycznej poprzez wyrównywanie różnic pomiędzy poszczególnymi regionami oraz zapobieganie nadmiernemu obciążeniu oddziałów psychiatrycznych poprzez rozwój pomocy dla pacjentów z zaburzeniami psychicznymi na pozostałych poziomach referencyjnych.

Jednym z podstawowych założeń reformy jest budowa sieci ośrodków, w którym nie pracowaliby lekarze, ale psycholodzy, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi. Są to ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, nazywane I stopniem referencyjnym. Co bardzo ważne pacjenci mogą skorzystać z oferty tych ośrodków bez skierowania lekarskiego. Takie ośrodki będą udzielać pomocy tym dzieciom, które nie potrzebują diagnozy psychiatrycznej lub farmakoterapii.

W naszym regionie już widać światełko w tunelu. A to za sprawą Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej, który powstał przy Szpitalu Powiatowym im. Jana Mikulicza w Biskupcu i pomaga młodym pacjentom.

Co trzeba zrobić, żeby zostać pacjentem takiego ośrodka? — Tak naprawdę niewiele — odpowiada Marta Maciejewska, dyrektor Szpitala Powiatowego im. Jana Mikulicza w Biskupcu. — Pomoc, której udzielamy jest bezpłatna i refundowana z NFZ. Trzeba pamiętać, że żadne skierowanie nie jest potrzebne. Każdy, kto potrzebuje pomocy i wsparcia otrzyma je u nas.

Świadczenia kierowane są do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, które są objęte ubezpieczeniem. Mowa tu o osobach do lat 21. Ale ich rodzice lub opiekunowie prawni także mogą skorzystać z pomocy.

Jak mówi Marta Maciejewska, ośrodek jest w fazie rozruchu. — Zakładamy długofalową i szeroką współpracę z powiatowym centrum pomocy rodzinie. A to będzie oznaczało, że wsparcie u nas znajdą także wszystkie dzieci z pieczy zastępczej, np. z domów dziecka, ale także ich opiekunowie czy rodzice biologiczni.

W ośrodku można skorzystać z pomocy psychologa, psychoterapeuty i terapeutów środowiskowych. Dyrektorka szpitala podkreśla, że nie obowiązuje rejonizacja.

Dyrektorka szpitala nie kryje, że opieka psychologiczna na Warmii i Mazurach to biała plama. — Nasz szpital od lat oferuje swoje usługi w tym zakresie osobom dorosłym, ale zależało nam na tym, by zakres usług rozszerzyć także na młodego pacjenta. Zgodnie z wprowadzaną przez Ministerstwo Zdrowia zmianą modelu psychiatrii dziecięcej , docelowo w Polsce na poziomie powiatów ma powstać około 300 takich ośrodków. Na tę jednak chwilę na terenie powiatu olsztyńskiego placówka utworzona w naszym szpitalu jest pierwszą i jedyną, a także jedną z niewielu w województwie warmińsko-mazurskim. To usługi świadczone na tzw. pierwszym poziomie referencyjnym, który w Polsce do tej pory nie istniał — zauważa Marta Maciejewska.

Opieką ośrodka mogą być objęte dzieci i młodzież podlegająca obowiązkowi szkolnemu, jednak nie później niż do ukończenia 21 roku życia, a także ich rodziny lub opiekunowie prawni. Zgłoszenie nie wymaga skierowania, a świadczenia są bezpłatne – refundowane przez NFZ. Rejestracja pod numerem telefonu 89 71563 06.
Powstały Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży oferuje nowatorską i zgodną z najnowszymi wytycznymi formę opieki nad młodymi pacjentami. Specjaliści mogą w razie potrzeby mogą odwiedzić pacjenta w domu, ale też wspomagają go socjalnie, na przykład pomagając umówić się z lekarzem. Zgodnie z ideą leczenie ma być możliwie szerokie.

Doktor Tomasz Żyśko, specjalista psychiatrii, który kieruje tym ośrodkiem, zauważa, że problemy psychologiczne u młodych pacjentów różnią się od tych u dorosłych. – Rzadko dotyczą tylko jego samego, zwykle chory jest cały system, coś się dzieje w rodzinie, szkole. Terapii zostają więc poddani dziecko lub nastolatek, ale często także rodzice. Leczenie jest więc kompleksowe , tak by młodemu człowiekowi w trudnym okresie dojrzewania udało się wyjść ze „ślepej uliczki”, pokonać lęki, poprawić koncentrację, podnieść poczucie własnej wartości. A rodzicom pomagamy być „wystarczająco dobrymi”, by przygotować dziecko do wejścia w dorosły świat — tłumaczy kierujący ośrodkiem

Specjaliści oferują pomoc w rozwiązaniu problemów psychologicznych i emocjonalnych przede wszystkim poprzez terapię. — Jest ona rozwiązaniem pierwszoplanowym i najbardziej skutecznym w tym okresie. Dzięki metodzie pracy poprzez słowo i słuchanie leczymy przyczynę problemów, a nie same skutki jak w przypadku leków – dodaje dr Żyśko.

Aleksandra Tchórzewska
a.tchorzewska@gazetaolsztynska.plRaport dziennikarzy Gazety Olsztyńskiej na temat psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej na Warmii i Mazurach można przeczytać >>> tutaj


Zobacz też:Raport dziennikarzy Gazety Olsztyńskiej: >>> Błąd systemu. Edukacja zdalna w czasie pandemii w Polsce oraz na Warmii i Mazurach

Raport dziennikarzy Gazety Olsztyńskiej: >>> Piecza zastępcza i adopcje na Warmii i Mazurach
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Babcia #3058335 | 31.0.*.* 3 lut 2021 16:48

    Psychologowie nie rozwiążą problemu, oni mogą jedynie zarabiać na tym nieudolnym systemie. Coraz częściej jest tak, że psycholożka potrzebuje psychiatry. Jedną z większych przyczyn dziecięcych problemów jest ALIENACJA RODZICIELSKA.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  2. Baba Pruska #3057292 | 95.49.*.* 2 lut 2021 17:32

    Gratulacje Pani Marto i życzę dalszych cudownych pomysłów na uzdrawianie służby zdrowia !!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz