Quantcast

środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Zmieniamy kolej na dobre w województwie warmińsko-mazurskim

2020-12-30 09:20:04 (ost. akt: 2020-12-30 15:10:49)
Nowy przystanek Olsztyn Śródmieście zapewnia mieszkańcom lepszy dostęp do pociągów

Nowy przystanek Olsztyn Śródmieście zapewnia mieszkańcom lepszy dostęp do pociągów

Krócej i wygodniej podróżujemy z Olsztyna do Ełku oraz z Działdowa do Olsztyna. Łatwiejszy dostęp do pociągów zapewnia 40 przebudowanych stacji i przystanków w regionie. Dla pasażerów są czytelne informacje o rozkładzie jazdy. Kierowców o nadjeżdżającym pociągu ostrzegają dodatkowe urządzenia na przejazdach. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozwijają ekologiczny i sprawny transport towarów koleją.

Na dziesiątkach inwestycji z Krajowego Programu Kolejowego we wszystkich województwach, obok montowanych torów, urządzeń, sieci trakcyjnej, budowanych peronów, wiaduktów i mostów, przejeżdżają pociągi. Szczegółowo przygotowany rozkład jazdy zapewnia utrzymanie tysięcy planowych kursów i realizację prac. Z wielu efektów Krajowego Programu Kolejowego już korzystamy. Finansowanie ważnych społecznie i gospodarczo inwestycji umożliwiają znaczące środki z programów UE i budżetu państwa.

Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury:
W ciągu ostatnich 5 lat zmodernizowaliśmy i wybudowaliśmy ponad 500 stacji i przystanków kolejowych. Wiele się udało, wiele także przed nami. Każdy miesiąc i każdy rok przynosi kolejne dobre wiadomości dla podróżnych. Taki był też rok 2020. Był on kolejnym krokiem na drodze do celu, którym jest bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej.


Z myślą o komforcie mieszkańców i turystów przebudowano 40 stacji i przystanków, m.in. na trasach ze Szczytna do Ełku, z Działdowa do Olsztyna czy z Iławy do Olsztyna.
Dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się dostęp na perony zapewniają pochylnie m.in. na stacjach Pisz, Ruciane-Nida, Waplewo, Olsztynek, Nidzica czy Stare Jabłonki.

Podróże pociągami w regionie są krótsze. Od nowego rozkładu, na trasie Olsztyn – Ełk czas podróży skrócił się o kolejne 10 min, a w stosunku do czasu przed modernizacją jest krótszy o ponad godzinę. Na linii Działdowo – Olsztyn od 13 grudnia czas przejazdu najszybszego pociągu jest krótszy o kwadrans i zajmuje 59 min.

https://m.wm.pl/2020/12/orig/po-modernizacji-stacja-olsztynek-zapewnia-wygodne-podroze-m-in-w-kierunku-dzialdowa-i-olsztyna-668810.jpg
Po modernizacji stacja Olsztynek zapewnia wygodne podróże m.in. w kierunku Działdowa i Olsztyna


Kolej jest dostępniejsza w codziennych podróżach do pracy i szkoły. Mieszkańcom lepszy dostęp do pociągów już zapewniają nowe przystanki Olsztyn Śródmieście i Olsztyn Dajtki. Tę ofertę jeszcze zwiększą następne dodatkowe obiekty w stolicy Warmii i Mazur – Olsztyn Redykajny, Olsztyn Likusy i Olsztyn Jezioro Ukiel na linii z Olsztyna Gutkowa do Olsztyna Głównego.

Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.:
Coraz bardziej atrakcyjna i dostępna kolej, to efekt realizacji Krajowego Programu Kolejowego o wartości prawie 76 mld zł, którego nie zatrzymała pandemia koronawirusa. Realizujemy prace, ogłaszamy nowe przetargi i podpisujemy umowy, bo to proces ważny dla całej gospodarki. W województwie warmińsko-mazurskim modernizacja tras Olsztyn – Działdowo i Szczytno – Ełk zapewnia szybkie i wygodne podróże koleją.

W województwie warmińsko-mazurskim inwestycje z Krajowego Programu Kolejowego zwiększyły także poziom bezpieczeństwa podróży i przewozu ładunków. Na modernizowanych trasach zamontowane są nowe urządzenia i systemy. W nowoczesnych centrach sterowania np. w Szczytnie na linii Olsztyn – Ełk, dyżurni ruchu na bieżąco śledzą ruch pociągów i zapewniają sprawny przejazd składów. Pracowników wspierają komputerowe urządzenia i monitoring. Wkrótce lokalne centrum sterowania będzie także przy zmodernizowanej stacji w Olsztynie.

https://m.wm.pl/2020/12/orig/dodatkowe-zabezpieczenia-gwarantuja-bezpieczny-i-plynny-przejazd-pociagow-i-samochodow-668850.jpg
Dodatkowe zabezpieczenia gwarantują bezpieczny i płynny przejazd pociągów i samochodów

Na terenie Warmii i Mazur kierowcy dzięki modernizacji przejazdów kolejowo – drogowych korzystają z dodatkowych zabezpieczeń w ponad 120 miejscach. Przybywa także bezkolizyjnych skrzyżowań np. na ul. Jeziornej w Olsztynie, gdzie tunel pieszo-rowerowy zastąpi przejście w poziomie szyn.
Kolej, najbardziej ekologiczny środek transportu, coraz lepiej zapewnia szybki i bezpieczny przewóz towarów w województwie warmińsko-mazurskim. Jeden pociąg (1770 ton) zastępuje 74 ciężarówki, które pojechałyby po drogach. Pociągi towarowe sprawniej przewożą ładunki m.in. na liniach z Czerwonki do Biskupca i ze Szczytna do Ełku. Towarowy transport kolejowy jest efektywniejszy również dzięki szybszej jeździe pociągów, m.in. przez przebudowane mosty nad rzeką Pisą w Piszu i rzeką Ełk w Nowej Wsi Ełckiej.

Więcej informacji
o inwestycjach z Krajowego Programu Kolejowego na:

plk-sa.pl/inwestycje


https://m.wm.pl/2020/12/orig/przebudowany-przytstanek-jeruty-na-trasie-szczytno-elk-668894.jpg
Przebudowany przystanek Jeruty na trasie Szczytno - Ełk

Polub nas na Facebooku: