Marika Zenowicz: Polakiem, albo się jest, albo nie [ROZMOWA]

2020-11-09 17:37:42 (ost. akt: 2020-11-09 16:18:32)
Marika Zenowicz, działaczka Ruchu narodowego z Iławy

Marika Zenowicz, działaczka Ruchu narodowego z Iławy

Autor zdjęcia: arch. prywatne

O patriotyzmie, nacjonalizmie, sposobach świętowania Niepodległości oraz Dmowskim, Piłsudskim i... Marchlewskim rozmawiamy z Mariką Zenowicz, związaną z Ruchem Narodowym działaczką z Iławy i Lubawy.
— Co to znaczy być Polakiem?
— Być Polakiem to, poczucie przynależności etnicznej i kulturowej, która jest naturalną podstawą budowania wspólnej świadomości grupy ludzi. To oprócz posługiwania się wspólnym językiem, mieszkania na tym samym terytorium, świadomość wspólnego losu naszych przodków, nas i kolejnych pokoleń. To także świadomość wspólnych potrzeb społeczno-politycznych i aspiracji. Przynależność do danego narodu nie musi być uwarunkowana geograficznie ponieważ są miliony Polaków, którzy mieszkają poza granicami Polski, a poczuwają się do łączności z resztą rodaków.

— Jaka jest różnica między narodowcem, a nacjonalistą?
— Można powiedzieć, że te pojęcia da się stosować wymiennie. Nacjonalizm w swym najszerszym ujęciu to postawa polityczna stawiająca interes narodu - jako wspólnoty, jako nadrzędny w życiu doczesnym. W oparciu o ten paradygmat podejmuje się decyzje społeczne, polityczne czy gospodarcze. Nie należy mylić nacjonalizmu z szowinizmem, gdzie ten drugi stawia naród jako lepszy od innych, co wcale nie musi być prawdą. Skoro naród to rodzina rodzina rodzin, dbamy najpierw w pierwszej kolejności o dobro własnej, a potem o inne. Pojęcie „narodowiec” jest bardziej konkretne o tyle, że odwołuje do polskiego chrześcijańskiego nacjonalizmu. Cechuje się on tym, że polityka prowadzona przez naród powinna opierać się o katolicką naukę społeczną w życiu publicznym. Nie chodzi o połączenie państwa z Kościołem ale o kierowanie się w życiu publicznym określoną etyką...[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w poniedziałkowym (9 listopada) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl


Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. JA #3004075 | 89.228.*.* 9 lis 2020 20:26

  Co ty wiesz kobieto, namaluj sobie kotwicę z JPII na czole i idź ochraniać kościoły przed normalnymi ludźmi, bo pedofilów trzeba chronić.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

 2. lwx #3004071 | 83.20.*.* 9 lis 2020 20:19

  A mnie jak chodziłem do szkoły średniej jeszcze do 10 klasy wydawało się, że się nic nie zmieni. Tak mnie przekonywała komunistyczna propaganda. A w małych miasteczkach była bieda i nawet słuchanie Wolnej Europy nic nie dawało. Z czasem mając wiedzę historyczną(a o to zadbali komuniści) zacząłem patrzeć inaczej na świat. przeżyłem będąc w samym środku rok 68 a potem 70-ty. Swoją wiedzę i doświadczenie pogłębiałem coraz bardziej. Będąc już w USA(mogłem tam legalnie zostać) stwierdziłem, że moje miejsce jako Polaka jest w Polsce i z rodziną. I to nazywam patriotyzmem. I choć parę razy mogłem być dumny z tego, że jestem Polakiem to także kilka razy nie miałem się czego chwalić. Mądrość przychodzi z wiekiem jeśli tej mądrości miało się choć trochę wcześniej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Kobieta #3004062 | 31.0.*.* 9 lis 2020 19:52

  Aby się nie przyznawać po za granicą Polski że jest się Polakiem bo wstyd

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Wiesiumalarzyna #3004048 | 89.65.*.* 9 lis 2020 19:25

   Gulbinowicz to wasz guru i zmien te zacieta morde polaczko nie mialas co ze soba zrobic i zeby byc z chlopami troche to udajesz narodowke pysk ilawsko lubawsko tepy

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

  2. Olsztynianka 40 #3004041 | 31.0.*.* 9 lis 2020 19:18

   A może zacznijmy od bycia człowiekiem...A dopiero później wprowadzajmy trudne terminy, które należy nie tylko znać, ale i rozumieć.

   odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (8)