Projekt wojownik: nie myśli się o tym, co było

2020-08-26 21:21:35(ost. akt: 2020-08-26 13:49:27)

Autor zdjęcia: Fot. st.szer. Adrian Jórski

Wojsko nie zapomina o swoich weteranach. Służy temu Projekt Wojownik realizowany przez 16 pomorską dywizję zmechanizowaną, która stacjonuje w Olsztynie. Żołnierze weterani spotkali się w olsztyńskim kompleksie wojskowym na warsztatach poświęconych walce wręcz.
Olsztyn jest jednym z tych miast, w których stacjonują duże siły Wojska Polskiego. Nic dziwnego, że aktywność mundurowych coraz częściej zaczyna być dostrzegana poza murami koszar. A wojsko dba o swoich, również już byłych żołnierzy. Celem projektu jest przede wszystkim integracja środowiska żołnierzy weteranów — uczestników misji poza granicami kraju, a także zainteresowanie sportami walki jako dyscypliną szczególnie bliską wojskowym.

Projekt Wojownik polega na organizowaniu raz w miesiącu zajęć edukacyjno-sportowych dla żołnierzy weteranów, weteranów poszkodowanych, instruktorów wychowania fizycznego jednostek wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Olsztyńskie spotkanie weteranów było 25 edycją zajęć edukacyjno-sportowych dla weteranów, rodzin poległych i instruktorów-żołnierzy. 25 w kraju, ale pierwszy raz realizowaną w Olsztynie.

Znana z filmów wojennych trauma lub stres pourazowy to nie jest filmowa fikcja. Dotyka tych, którzy uczestniczyli w działaniach wojennych, brali udział w prawdziwych walkach, w których ginęli nie tylko przeciwnicy, ale również sojusznicy czy koledzy z jednostki. Dwa dni realizacji 25 edycji Projektu Wojownik w Olsztynie były również możliwością spotkania weteranów z psychologami, którzy byli cały czas do ich dyspozycji.

— Uczestnikom misji wojskowych, często po powrocie jest trudno zintegrować się społecznie — mówi Kinga Szablak, psycholog z 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. — Podczas spotkania w cyklu tego projektu oprócz doskonalenia umiejętności walki wręcz są polecane różne techniki relaksacyjne — dodaje psycholog...


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w środowym (26 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl