Wakacyjne wystawy w BWA

2020-07-28 20:25:32(ost. akt: 2020-07-28 20:48:45)   Artykuł sponsorowany
BWA

BWA

Nadal można oglądać dwie wystawy w BWA Galerii Sztuki. Zostały zainaugurowane na początku lipca i będą gościć w salach Biura Wystaw Artystycznych do 9 sierpnia.
Pierwsza propozycja - dostępna w sali głównej - to rzeźb przygotowany w związku z trzydziestoleciem pracy twórczej Karola Szostaka. Druga, którą można obejrzeć w sali kameralnej, to przede wszystkie litografie ilustrujące "Folwark Zwierzęcy".
"Wszystko jest rzeźbą" Karola Szostaka to przegląd trzech dekad jego twórczości. Rzeźbiarz, malarz, rysownik, doktor habilitowany w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, prezentował prace m.in. w Polsce, Niderlandach, Niemczech, Czechach, USA i Luksemburgu.
- Trzydzieści lat temu rozglądałem się z ciekawością czy jest jakiś nurt filozoficzny, który by wyjaśniał współczesny stan wyobrażeń o istocie świata - mówi autor prac. - Ustawienie człowieka w centrum świata wydawało mi się bardziej niż oczywiste, stąd często pojawia się akt i studium jego wnętrza, aż po formę skrzyni, którą jest nasze ciało w podróży ziemskiej.
Wystawa została przygotowana przy współpracy z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Kameralną salę zajmują natomiast prace Jana Lebensteina "Folwark Zwierzęcy i inne grafiki". Cykl prac ilustrujących słynną książkę George'a Orwella powstał w 1974 roku w Paryżu. Oprócz "Folwarku zwierzęcego" zilustrował Księgę Hioba, Księgę Rodzaju, wykonał znakomite prace ilustrujące Apokalipsę oraz szereg ilustracji do opowiadań Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
Jan Lebenstein to jeden z najbardziej znanych polskich malarzy i grafików. W 1959 otrzymał Grand Prix na I Międzynarodowym Biennale Młodych w Paryżu, w 1976 roku otrzymał Nagrodę Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego z Nowego Jorku. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, kolekcjach prywatnych oraz w Museum of Modern Art w Nowym Jorku i Nationale d'Art Moderne w Paryżu.
Cykl dziesięciu litografii ilustrujących opowieść Orwella oraz pozostałe grafiki Jana Lebenstein prezentowane w olsztyńskiej Galerii Sztuki BWA pochodzą z kolekcji Jerzego Kurowskiego, autora wystawy "Słynne płyty - słynne okładki" prezentowanej w BWA w 2017 roku oraz książki o tym samym tytule.
Wystawy prac Karola Szostaka i Jana Lebenstein będzie można oglądać w olsztyńskiej galerii przy al. Piłsudskiego 38 można oglądać do 9 sierpnia.