Mam nadzieję, że we wrześniu się spotkamy

2020-07-28 09:33:00(ost. akt: 2020-07-28 09:41:52)

Autor zdjęcia: Edyta Kocyła-Pawłowska

Z dyrektor Zespołu Szkół w Lubawie, Anną Empel, rozmawiamy o systemie edukacji. Jak wyglądało zdalne nauczanie w czasie pandemii, a jak będzie wyglądać sytuacja od września?
Cofnijmy się do marca, jak wyglądało przejście od nauki stacjonarnej do zdalnej?
– Nie ukrywam, że przejście z nauki tradycyjnej na zdalną nie było ani łatwe, ani proste. Wszyscy, i nauczyciele, i uczniowie, a także rodzice, byliśmy przyzwyczajeni od zawsze do tradycyjnego sposobu nauczania, w murach szkoły i ścianach klasy. Zdalne nauczanie nigdy nie miało miejsca ani w naszej szkole, ani w całej Polsce. Nie istniało też jedno narzędzie, wprowadzone z poziomu Ministerstwa Edukacji Narodowej, które umożliwiałoby łączenie się audiowizualne.

Zatem sprzętowo nie byliście państwo przygotowani?
– Z dostępem do sprzętu komputerowego było różnie. Zasadniczo wszyscy nauczyciele posiadają laptopy. Tylko kilkoro z nich nie dysponowało służbowym sprzętem przenośnym. W takich przypadkach zmuszeni byliśmy do wypożyczenia sprzętu ze szkolnych pracowni informatycznych. Kilkoro nauczycieli korzystało ze swojego prywatnego sprzętu.
Natomiast zdecydowanie gorzej wyglądała sytuacja z dostępem do internetu oraz urządzeń elektronicznych naszych uczniów. Wielu z nich dysponowało tylko telefonami, bardzo często jeden komputer był do dyspozycji kilkuosobowego rodzeństwa, nie było zasięgu internetu bądź był zbyt „wolny”, a wykupione pakiety były zbyt małe, co utrudniało zdecydowanie zdalne nauczanie. Jednak dzięki determinacji i pomysłowości, a przede wszystkim zrozumieniu trudnej sytuacji swoich wychowanków przez nauczycieli, żaden z naszych uczniów nie był pozbawiony możliwości i dostępu do nauki. Uczniowie, którzy byli w najtrudniejszej sytuacji, otrzymali z rządowego programu komputery. Mieliśmy ich do dyspozycji 11. Chciałabym również podkreślić, że uczniowie wykazali się ogromną samodyscypliną i zaangażowaniem w czasie zdalnego nauczania. Chciałabym im za to podziękować i pogratulować odpowiedzialności, dojrzałości i zrozumienia. Efektem tego jest prawie 100% promocja uczniów do kolejnych klas. Nie dysponowaliśmy też żadnymi sprawdzonymi programami, które umożliwiałyby nam szybkie i sprawne przejście na zdalne nauczanie. Jednak, dzięki wspomnianej determinacji, kreatywności i zaangażowaniu kadry pedagogicznej szkoły, zdołaliśmy wdrożyć i przekazywać wiedzę naszym uczniom za pomocą elektronicznych środków komunikacji.

W jakim stopniu zajęcia były prowadzone na wideo?
– Nauczyciele kontaktowali się z uczniami w zasadzie za pomocą wszystkich dostępnych na rynku programów: zoom, MS teams, discord, platformy e-podręczniki, aplikacji quizlet, matlandia, dziennika elektronicznego, a nawet mediów społecznościowych.

Czy nauczyciele prowadzili lekcje z własnych domów?
– Tak, nauczyciele prowadzili zdalne nauczanie z miejsca zamieszkania. W wyjątkowych sytuacjach, np. w przypadku braku dostępu do prywatnej sieci internetowej w domu, przychodzili do szkoły, aby korzystać ze szkolnego dostępu do internetu.

W jaki sposób rozdano świadectwa?
– Niestety, uczniowie tych zasłużonych świadectw nie mogli otrzymać w uroczystej formule i oprawie, tak jak było to praktykowane w latach poprzednich. Cenzury otrzymywali z rąk wychowawców, w wyznaczonych termiach, odstępach czasowych pomiędzy jednym a drugim uczniem, z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Proszę opowiedzieć o dalszych działaniach.
– Egzaminy maturalne w Zespole Szkół również przeprowadziliśmy z zachowaniem wszelkich zaleceń i reguł MEN, MZ oraz GIS. Mam nadzieję, że dodatkowo stresująca formuła tegorocznych egzaminów nie wpłynie na ich wyniki, o czym przekonamy się dopiero 11 sierpnia. Rekrutacja do Zespołu Szkół w Lubawie prowadzona jest w trybie elektronicznym. Pozostaje mi mieć tylko nadzieję, że wszyscy uczniowie, w tym uczniowie klas pierwszych będą mogli we wrześniu zasiąść już w ławach szkolnych.


Edyta Kocyła-Pawłowska
e.kocyla@gazetaolsztynska.pl


Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. druga klasa #2964184 | 10.10.*.* 25 sie 2020 17:39

  ciekawe jak pani Dyrektor przygotowała szkołę do nowego roku

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Seba #2954527 | 83.31.*.* 31 lip 2020 07:41

  Spotkamy się przy komputerach. Po wakacjach wożny bendzie wpuszczał do szkoły w masce jedną osobe na godzinę. Nauczyczele uczniów znać bendą z ekranu. u to wszystko piorun strzeli , bo dłużej taka nauka nic warta nie bendzie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. 2a #2953639 | 83.31.*.* 28 lip 2020 22:03

  A ja ma nadzieję że z panią się nie spotkamy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. Anna #2953567 | 83.6.*.* 28 lip 2020 18:36

  Najlepsza szkoła w powiecie .

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 5. Lulu #2953553 | 5.184.*.* 28 lip 2020 17:59

  Nie ma nic gorszego niż ta szkoła...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (8)