Olsztyński "Czytuś" z festiwalowym wyróżnieniem

2020-07-16 08:48:24(ost. akt: 2020-07-16 08:51:20)
Doskonałe wieści z Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej. Podczas imprezy odbywającej się w Rabce wyróżniony został projekt "Czytuś w świecie warmińskich baśni" Anny Mikity.
Przedsięwzięcie, którego jednym z elementów jest książka o przygodach "Czytusia" znalazło się w finale konkursu "Zwyrtała 2020" wśród ośmiu projektów, będących najlepszymi pomysłami promującymi czytanie. Wręczenie nagród oraz prezentacja laureatów odbędzie się w piątek (10 lipca).
"Czytuś w świecie warmińskich baśni" jest kontynuacją przedsięwzięcia sprzed pięciu lat. Wówczas pojawił "Czytuś odkrywa tajemnice. Skąd się biorą książki?" Urszuli i Iwonki Witkowskich. Natomiast najnowsza odsłona, która ukazała się w minionym roku, bezpośrednio nawiązuje do bogatej historii regionu, baśni i podań znanych z twórczości najwybitniejszych pisarzy Warmii i Mazur.
- Cel projektu to podniesienie świadomości i kompetencji czytelniczych oraz promowanie czytelnictwa wśród dzieci i ich rodziców - przypomina dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, Krzysztof Dąbkowski. - Stanowił kontynuację akcji "Olsztyn czyta", zapoczątkowanej przez nas w 2013 roku oraz projektu "Antologia Warmińska".
Poza wydaniem książki odbyły się m.in. spotkania z dziećmi oraz konkursy, zabawy i gry miejskie, podczas których można było dostać książkę.
Książki o "Czytusiu" można wypożyczyć w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej.