Politycy z Warmii i Mazur komentują dla nas wyniki wyborów [OPINIE]

2020-06-29 08:06:01(ost. akt: 2020-06-29 08:27:03)
Wybory Prezydenckie 28.06

Wybory Prezydenckie 28.06

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Zapytaliśmy przedstawicieli ugrupowań politycznych z naszego regionu, jakie skutki będą miały wyniki pierwszej tury wyborów — jeśli się potwierdzą — dla ich formacji. Kto, według nich, wygra 12 lipca drugą turę wyborów prezydenckich?
Iwona Arent
Iwona Arent,
poseł Prawa i Sprawiedliwości

Ten wynik, to zdecydowane zwycięstwo pierwszej tury. Bez żadnych dyskusji prezydent Andrzej Duda pokonał wszystkich kontrkandydatów. Oczywiście będzie druga tura. I to jest wyzwanie do bardzo ciężkiej pracy przez najbliższe dwa tygodnie. Pracy nie tylko samego prezydenta Andrzeja Dudy i jego bezpośredniego sztabu wyborczego, ale nas wszystkich. Myślę, że dosłownie wszystkich, którzy w pierwszej turze głosowali na Andrzeja Dudę. To zadanie, żeby przez te dwa tygodnie dotrzeć z programem naszego prezydenta do tych, którzy go nie znają, lub znają niedokładnie i... przekonać. Poza tym są ci, którzy głosowali na Krzysztofa Bosaka czy pana Jakubiaka. Każdy z wyborców tych kandydatów w naturalny sposób jest nam bliski. Powalczymy też o przekonanie osób głosujących na pana Kosinika-Kamysza, że to Andrzej Duda jest tym, na którego powinni zagłosować za dwa tygodnie.


Monika Walentyna Falej (prawniczka) - kandydat do Sejmu w okręgu nr 34, numer na liście 1
Lista numer 3 - KOMITET WYBORCZY SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ
członek partii politycznej: Wiosna Roberta Biedronia
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej - Elbląg
Monika Falej,
posłanka Lewicy

Ta kampania była najdłuższa i wyjątkowo dziwna. Również niepewna, bo nie wiadomo było, co się zadzieje. Trzeba było być w gotowości i zmieniać sposób prowadzenia kampanii. Ale Robert Biedroń jest w tej kampanii już od trzech lat. Wprowadził Wiosnę do Sejmu, do Senatu i do Europarlamentu , a teraz walczył o urząd prezydenta. Dostał poparcie największych lewicowych partii i to jest największy sukces. Udało się je zjednoczyć, a to jest godne szacunku. Tym bardziej, że nie mamy narzędzi takich, jakie ma partia rządząca.
Wynik Roberta Biedronia jest, jaki jest. Ale to są wyniki szacunkowe, a czekamy na oficjalne. Pomimo szantażu sondażowego, ludzie zagłosowali jednak na Roberta. Chociaż mówiono, żeby na niego nie głosować... Cieszę się, że ludzie jednak postawili na lewicowe wartości.
Myślę, że teraz czas zastanowić się nad tym, jakie trzeba podjąć kroki. I należy tak pracować, aby za pięć lat wystawić równie dobrego kandydata lub kandydatkę na urząd prezydenta.
A kto wygra za dwa tygodnie? Dla mnie najważniejsze jest, aby kandydaci zadeklarowali wartości, które reprezentuje Lewica.

Lisiecki
Piotr Lisiecki,
lider Konfederacji na Warmii i Mazurach

I ja, i całe nasze ugrupowanie jesteśmy zadowoleni z tego wyniku. Jeśli ten, przecież ciągle sondażowy, wynik się potwierdzi, to czwarte miejsce. I dobry wynik, który jednoznacznie świadczy o ugruntowaniu pozycji zarówno kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka, ale i samego ugrupowania. W kolejnych wyborach nasi kandydaci uzyskują coraz więcej głosów, a nasz program i propozycja jaka powinna być Polska dociera do coraz szerszego grona Rodaków. Oczywiście patrząc na ten sondażowy wynik, z naszej jednoznacznie prawicowej pozycji, cieszy druzgocąca klęska skrajnej lewicy i jej oferty zmieniania Polski w kierunku, który jest ewidentną katastrofą. Warto też zaznaczyć, że w toku kampanii nie było równoprawnego dostępu do telewizji, co bardzo dotknęło naszego kandydata, ale i tak daliśmy radę.
SK

Jerzy Wcisła (polityk) - kandydat do Senatu w okręgu nr 84, numer na liście 3
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI
członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej - Elbląg
Jerzy Wcisła,
senator KO

Pierwszy wniosek: Polacy mają świadomość, że karta wyborcza dużo znaczy i poszli na wybory, o czym świadczy duża frekwencja. Drugi wniosek to taki, że Rafał Trzaskowski przekonał bardzo dużą część Polaków, że jest dobrym kandydatem na prezydenta. Różnica około 11 punktów procentowych między Andrzejem Dudą, biorąc pod uwagę, że Rafał Trzaskowski będzie reprezentował tę część demokratycznych kandydatów, których elektorat w większości przekaże mu głosy, daje mu duże szanse na wygranie wyborów w drugiej turze. Jestem przekonany, że Trzaskowski ma szansę na wygraną. Co więcej, jestem przekonany, że wygra. To kwestia tylko skali tej wygranej. Myślę, że będzie to w granicach 1-2 proc. przewagi Trzaskowskiego nad Dudą.
To była jedna z brzydszych kampanii wyborczych, które oglądałem. Rafał Trzaskowski zrobił wielką pracę, bo pamiętamy, że przeszkadzano mu nawet, pozostawiając mało czasu na zebranie podpisów. Musiał się mobilizować, ale widać po wynikach Rafała Trzaskowskiego i Szymona Hołowni, że Polacy mają już dosyć tego, co się w ostatnich latach działo i szukają zmiany.


Zbigniew Ziejewski,
poseł PSL

Jestem zaskoczony wynikiem wyborów. Liczyłem, że nasz kandydat Władysław Kosiniak-Kamysz będzie znacznie wyżej, co najmniej na trzecim miejscu. Wykonał ogromną pracę, między innymi na Warmii i Mazurach. Był we wszystkich powiatach, we wszystkich województwach. Miał jeden z najlepszych programów. Uważam, że dziś wygrywają przede wszystkim media, pieniądze i sondaże. Przede wszystkim telewizje kreują poszczególnych kandydatów. To wpływa mocno na wyniki wyborcze i kształtuje postawę ludzi głosujących na poszczególnych kandydatów. Gdybyśmy więcej pieniędzy włożyli w kampanię, pozycja Władysława Kosiniaka-Kamysza byłaby wyższa.
Teraz przed nami druga tura, która będzie bardzo ciekawa. Czeka nas gorąca dyskusja polityczna. Ciekaw jestem, jak rozłożą się głosy, w jakim kierunku pójdą wyborcy. Gdy już dziś zliczymy głosy Trzaskowskiego i Hołowni, mamy prawie 45 proc. Zobaczymy, jaką decyzję podejmą wyborcy Bosaka i Biedronia. Na razie trudno mówić, kto wygra wybory. My, jako klub, zastanowimy się również, któremu z kandydatów przekażemy głosy.
Cieszy mnie natomiast bardzo wysoka frekwencja. To świadczy, że państwo staje się demokratyczne i w drugiej turze wybierzemy właściwie.





Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Frank 2015 #2941124 | 83.9.*.* 30 cze 2020 11:11

  Pani Arent.......Mateusz.....Andrzejku...Ja tu "gorę".!!!!!.czekam już 5 lat ...a wy sobie igrzyska ...kpiny urządzacie ..Jako instrument bazowy derywatu ..który wmontowaliście w umowy kredytowe ..rzekomo z moim udziałem ... okradam od lat ponad 800 tyś. obywateli .....To nie godne i nie zgodne z art. 76 Konstytucji ..a andrzejek niech poczyta art. 919 k.c.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Maciejewski #2940755 | 83.9.*.* 29 cze 2020 20:03

  Wice szefem PSL w regionie jest niejaki Radosław Krol. Czy skomentował te sukces :-)))?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. Buhahah #2940650 | 83.9.*.* 29 cze 2020 17:17

  A Krzyśków i Pasławska co na to, dlaczego nie ma opinii tak znaczących polityków. Skandal

  Ocena komentarza: warty uwagi (17) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Z"ikosa" #2940231 | 83.9.*.* 29 cze 2020 10:44

   Jak patrzę (choć niechętnie) na p. Arent ..na ten sztuczny...pusty .. uśmieszek ...to widzę skrywane usilnie przerażenie ..że wbrew marzeniom ..nastąpi drugie kończące "Trzask....." uderzenie. ps. a co z obietnicą Dudy ..pani Arent .....?...pytają setki tyś. "frankowiczów"........panią także zamurowało...?..Tego nie darujemy..bo to nie godne..zarówno art.919 K.c.-jak i męża stanu ...?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Z PISZA 81*15 ŚWIĘTUJEMY LALALA #2940218 | 81.15.*.* 29 cze 2020 10:34

    WYGRANĄ MA W KIESZENI TRZASKOWSKI. GŁOSY BOSAKA PRZEJDĄ NA NIEGO. DLATEGO, ZE TRZASKOWSKI MOŻE OGŁOSIĆ WCZEŚNIEJSZE WYBORY PARLAMENTARNE I LUDZIE BOSAKA , SĄ NA FALI I WEJDĄ DO SEJMU, NATOMIAST NA DUDĘ NIE BĘDĄ GŁOSOWAĆ, BO TO OZNACZA 3, 5 ROKU STAGNACJI WYBORCZEJ.

    Ocena komentarza: warty uwagi (62) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (11)