Dworek w Rapatach zostanie wyremontowany

2020-06-18 07:49:00(ost. akt: 2020-06-18 11:55:28)

Autor zdjęcia: Katarzyna Wiśniewska

17 czerwca (środa) podpisano umowę na remont zabytkowego dworka w Rapatach. Koszt inwestycji wynosi ok. milion 800 tysięcy zł.
Przed podpisaniem umowy głos zabrał dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - Grzegorz Kierozalski
– Kolejna inwestycja, którą w tym roku wykonujemy. Jest to inwestycja związana z remontem zabytkowego, cennego, wartościowego budynku. KOWR posiada jeszcze kilkadziesiąt takich obiektów, nie jesteśmy do tego powołani, żeby te obiekty prowadzić, dlatego zależy nam na dobrej współpracy z gminami. Taką dobrą współpracę mamy z gminą Rybno, z wójtem Tomaszem Węgrzynowskim. My budynek dworku wyremontujemy i przekażemy na własność do użytkowania gminie Rybno – mówił dyrektor.

Następnie przemówił wykonawca inwestycji Mateusz Ruczyński.
– Muszę przyznać, że jest to duże wyzwanie ze względu na to, że jest to obiekt zabytkowy, ale zarówno dlatego, że mieszkają tam aktualnie mieszkańcy. Wyzwanie jest duże, ale mamy doświadczenie w remontowaniu tego typu obiektów. Podobne inwestycje realizowaliśmy, także myślę, że poradzimy sobie z tym tematem. Będziemy się starali, aby współpraca przebiegała pomyślnie, żeby wszyscy byli z tego zadowoleni – obiecuje wykonawca inwestycji.


Po podpisaniu umowy dyrektor KOWR Grzegorz Kierozalski udzielił mediom dodatkowych informacji.

- Jest to budynek z przełomu XIX i XX wieku o bardzo ciekawej konstrukcji. Jest zaniedbany przez lata, ale pod ochroną konserwatora zabytków. Leży trochę na uboczu, ale jego wartość architektoniczna jest doceniona przez konserwatora zabytków zmusza nas do remontu tegoż budynku i jednocześnie staramy dbać o tę zabytkową architekturę. Ważnym elementem jest to, że Gmina Rybno zdecydowała się przejąć ten budynek do zasobów komunalnych. Zyska dwa dodatkowe mieszkania komunalne i zasiedlonych sześć, które do tej pory funkcjonują. Budynek będzie wyremontowany za milion 800 tysięcy złotych, o ile nie będzie robót dodatkowych, mogą być, bo to jest stary budynek. Powinien być wykonany w 360 dniach, a w trakcie rodziny będą miały lokale zastępcze. Trudów wielkich nie poniosą, będą mieli mieszkania wyremontowane, a Gmina Rybno zyska dodatkowy wyremontowany, zabytkowy obiekt, Wszelkiego rodzaju budynków i mieszkań było na początku lat 90. było ponad 49 tysięcy. Dziś w zasobach mieszkań Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa zostało 830 mieszkań. Tyle zostało kupionych przez mieszkańców lub przekazanych przez gminy. Zawsze takim systemem, że staraliśmy się remontować te mieszkania i staraliśmy się, żeby gminy dostawały dobre obiekty – mówi dyrektor.

Wójt gminy Rybno również wypowiedział się w sprawie remontu dworka.

– Mieszkają tam nasi mieszkańcy, za których się czuję odpowiedzialny. Dzięki temu remontowi będą mieli zupełnie inne warunki mieszkaniowe. W tej chwili to wygląda niezbyt dobrze. Ponad to, na terenie gminy mamy niewiele obiektów zabytkowych.. Takim najatrakcyjniejszym jest oczywiście kościół w Rumianie, a teraz dojdzie nam wyremontowany XIX wieczny dwór z szeregiem bardzo wartościowym dla naszego regionu. Są wewnątrz freski, które będą zachowane, ciekawe schody, wejście do dworu czy też piwnice. Tu radość, że dyrektor KOWRu przychylił się do naszych próśb, żeby objąć ten obiekt remontem. Ośrodek przekaże nam, będziemy na pewno dbać Jeżeli chodzi o taki wyremontowany obiekt to z utrzymaniem go sobie spokojnie damy radę. Dodatkowo dwa mieszkania komunalne – takowe też są nam potrzebne. Nie wszystkim się szczęśliwie żyje i czasem się różne sytuacje losowe zdarzają, a jeśli będziemy mieli tu lokale z wszelkimi wygodami, dostosowane do zamieszkania przez ludzi to tym bardziej jesteśmy z tego zadowoleni – komentuje wójt gminy Rybno Tomasz Węgrzynowski.
Za rok sprawdzimy efekt końcowy remontu.


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. człowiek myslacy #2935617 | 5.184.*.* 19 cze 2020 14:05

  Ten jak i inne budynki zostały przez ciężko. Myślących. Urzędnikach zostalo wpisane. Na listę ten budynek jest tak brzydki ze trzeba go rozebrać a nie inwestować. Ogromne pieniądze ludzie nie bierzcie. Przykaladu z rządu który przeznacza nasze pieniądze w poranione pomysły. Przepraszam. Za błędy

  odpowiedz na ten komentarz

 2. obywatel #2935453 | 95.50.*.* 19 cze 2020 09:07

  z pracy ludzi państwo przypiernicza grube miliony. a ludzie spłacają po 30-40 lat swoje mieszkania w bloku za 150-200 tysięcy. a tu lekką ręką idzie prawie 2 mln złotych na wątpliwej jakości zabytek ( za parę lat cała polska będzie zabytkiem, co wtedy?)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Aj, aja jaj #2935373 | 5.173.*.* 19 cze 2020 00:52

   Aj, aja jaj, co za praworządny i piękny remoncik. Co prawda to prawda, że deweloper za tyle wybudowałby ok 12 mieszkań ( NOWYCH! ) ale skąd pieniądze ma ten Krajowy ośrodek Wsparcia Rolnictwa? Już chyba WIEM! To chyba ci byli kierownicy PGR'ów i inni partyjni z minionej epoki, którzy "sżczęśliwie" uwłaszczyli się na gruntach PGR'owskich teraz zapewne charytatywnie finansują KOWR by ten z kolei mógł chojnie łożyć na remont wiejskiej chałupy, chyba wiecej jak na budowę nowych mieszkań w okolicznych miasteczkach. Wierzycie, że po remoncie wprowadzą się tam dotychczasowi lokatorzy?! czy może jakieś biurwokraci ?! A może już po remoncie ujawni się z roszczeniami jakiś dawny np 140-to letni właściciel lub jego spadkobiercy. Oj tak, według powyższego schematu takie piękne i drogie remonty robiły po 1989r władze różnych miast by później przekazać już po remoncie to komu trzeba. Jak mówili (wg Mickiewicza) "Bracia Moskale" : pożywiom, uwidziom. A wiecie ile już wziął wynagrodzenia konserwator za wpisanie do ewidencji tej nieruchomości a ile weźmie jeszcze za nadzór remontu, zatwierdzanie itd ... A pobliskie jeziorko Rapaty także będzie plusem dodatnim ( to cytat czy też cycata z bardziej współczesnego wieszcza) ale bardziej dodatnim plusem byłyby to dla jakiegoś przyjezdnego biurwokraty z miasta, któremu za 10.000zł na m-c trudno wyżyć w mieście. Dziwne, że konserwator zabytków wydał zgodę na zamocowanie anteny satelitarnej na tym drogocennym zabytku czy na pokrycie tego zabytku chyba azbestem? Aj, aja jaj praworządny kraj. Szalom

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. chłopak z powiatu #2935264 | 83.31.*.* 18 cze 2020 19:20

   Wiele takich podobnych obiektów jak ten dworek w Rapatach zniszczyły ówczesne PGR - twór komuny. Dobrze, ze to remontujecie, chwała panu Tomaszowi Węgrzynowskiemu

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)