Poszukiwane pamiątki związane z budową Muzeum w Grunwaldzie

2020-06-14 12:00:00(ost. akt: 2020-06-15 15:52:36)

Autor zdjęcia: archiwum

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem realizuje projekt "Grunwald - archiwum pamięci".
- Poszukujemy osób, które pamiętają budowę Muzeum i Pomnika lub uczestniczyły w obchodach 550 - lecia bitwy. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy pamiętają tamte wydarzenia aby zgłaszali się do nas w celu udzielenia wywiadu - informuje Muzeum- Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt pod nr telefonu: 89 647 22 27 lub na adres e-mail: edukacja@muzeumgrunwald.pl Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, Stębark 1, 14-107 Gierzwałd

7 czerwca 1958 roku podjęto decyzję o uczczeniu 550. rocznicy zwycięstwa grunwaldzkiego. Ostateczna decyzja budowy pomnika zapadła jesienią 1959 r. Granit użyty do budowy pochodził z kamieniołomów w Strzegomiu, maszty zostały wykonane w hutach „Batory” i „Ferrum” w Katowicach. Fundamenty pod obelisk i maszty zostały wykonane przez Olsztyńskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego.
Pomnik powstał według projektu rzeźbiarza Jerzego Bandury i architekta Witolda Cęckiewicza. Usytuowany na Wzgórzu Zwycięstwa, w miejscu, gdzie według profesora Stefana Kuczyńskiego zostały okrążone i zniszczone chorągwie wielkiego mistrza. Uroczyste odsłonięcie odbyło się podczas patriotycznej manifestacji, 17 lipca 1960 r. z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych i politycznych w 550. rocznicę bitwy.


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W poniedziałkowym (15 czerwca) wydaniu m.in.

Pieszy będzie pod ochroną
Od 1 lipca zmieni się część przepisów drogowych. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo to samo czeka taryfikator mandatów. Mają do niego trafić dwa zupełnie nowe wykroczenia.

Zdjęcie ilustracyjne (jez. Jeziorak podczas regat żeglarskich, widok w kierunku Iławy)Turystyka? Tak. Pytanie tylko jaka
Miniony, długi weekend, pokazał, że sezon jeszcze nie jest stracony, bo takich tłumów nad jeziorami dawno u nas nie było. Problem tylko w tym, żeby turyści chcieli przyjeżdżać na Warmię i Mazury przez cały rok, a nie tylko w sezonie.

Trawnik Dworcowa 71Kosić trzeba z głową
Chce zatrzymać kosiarki i uratować bujne trawniki w miastach. Olsztynianka Bogusława Budna zainicjowała akcję Ogólnopolskie Wstrzymanie Kosiarek. Do inicjatywy dołączają inne miasta — m.in. Poznań, Toruń i Łódź.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. 1410 I DOBRY PRZEPIS Z INNYMI DODATKAMI #2933947 | 88.156.*.* 15 cze 2020 23:06

    NA SAMOGON , NIEMCY BARDZO LUBIA TEN WYSMIENITY KONIAK ZABARWIONY PRZYPALONYM CUKREM , MOWIO ZE TO SZKODZKA ŁYSKI

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz