Jak będzie wyglądało Boże Ciało w Lubawie

2020-06-09 12:00:00(ost. akt: 2020-06-10 08:00:32)

Autor zdjęcia: archiwum Głosu Lubawskiego

W świetle nowej interpretacji Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z dnia 29 maja 2020r., przesłanego przez Bpa Artura Mizińskiego – Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski wynika, że możliwa jest organizacja tradycyjnych procesji Bożego Ciała ulicami wsi i miast. Bp Wiesław Śmigiel pozostawił Księżom Proboszczom pełną swobodę w wyborze formy obchodów Uroczyści Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w parafiach.

W Lubawie, w kościele św. Anny, porządek mszy w Boże Ciało: 7.00, 8.30, 10.00, 12.00, 15.00 , w kościele św. Barbary o 11.00. Po każdej mszy w farze odbędzie się procesja.

W kościele Św. Jana Chrzciciela i Św. Michała Archanioła w Lubawie, w Boże Ciało msze odbędą się o godz. 8.00, 10.30, 13.00 i 17.00, w Mortęgach o 9.15. Po mszach przejdzie procesja Eucharystyczna.

W obu kościołach, oktawie bożego ciała, procesje będą odbywały się po wieczornych mszach.

„Zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać, pod warunkiem że w przypadku gdy zgromadzenie odbywa się w budynkach i innych obiektach kultu religijnego uczestnicy realizują obowiązek, o którym mowa w § 18 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny, a w przypadku gdy to zgromadzenie odbywa się na zewnątrz, uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 2 m od siebie lub realizują obowiązek, o którym mowa w § 18 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny.
Obowiązek, o którym mowa w § 18 ust. 1, to obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego. Z powyższego przepisu wynika zatem, że: w kościołach i innych obiektach kultu religijnego: uczestnicy mają obowiązek zakrywania ust i nosa, za wyjątkiem sprawujących kult, nie obowiązuje żaden limit osób, nie dotyczy obowiązek zachowania odległości 2 metrów między osobami; oczywiście jeśli jest możliwe, to dla względów bezpieczeństwa sanitarnego można zachować dystans, jednak nie jest to obowiązek prawny - w budynku kościoła wystarczą maseczki; podczas zgromadzeń poza kościołami i innymi obiektami kultu religijnego: uczestnicy mają obowiązek zachowania odległości między sobą nie mniejszej niż 2 metry lub zakrywania ust i nosa, za wyjątkiem sprawujących kult religijny, nie obowiązuje limit 150 osób.
Zwolnienie z obowiązku zakrywania ust i nosa przez sprawujących kult religijny wynika
z § 15 ust. 8, ale również z § 18 ust. 3 pkt 8 rozporządzenia. Warto też przywołać § 18 ust. 3 pkt 4 tegoż rozporządzenia, z którego wynika, że również osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: (...) kultu religijnego, są zwolnione z obowiązku zakrywania ust i nosa, chyba że mają bezpośredni kontakt z innymi osobami”- informuje Sekretarz Generalny KEP. opr. al

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ja #2932011 | 37.47.*.* 10 cze 2020 08:49

    W kościele pełno, ludzie bez masek,dlaczego nikt się tym nie zajmuje, dla przykładu ukarać i księdza który przymyka oko .

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)