Tajemnicze nagrobki w Gierłoży

2020-06-07 11:00:00(ost. akt: 2020-06-07 09:55:24)
Tajemniczy nagrobek, który mocno zainteresował nas oraz miłośników historii Ziemi Lubawskiej

Tajemniczy nagrobek, który mocno zainteresował nas oraz miłośników historii Ziemi Lubawskiej

Autor zdjęcia: archiwum LSIS

GMINA LUBAWA|| Ziemia Lubawska kryje wiele niezwykłych miejsc. Jednym z nich jest wzniesienie w lesie niedaleko wsi Gierłoż Polska, gdzie w dwóch mogiłach spoczywają: Friedrich Otto von Kortzfleisch i zmarli z rodziny Freiwald.
Ich tajemnice postanowili zgłębić członkowie Lubawskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych: Marcin Deka, Dariusz Kawka i Mateusz Szauer. Od kilku lat organizują dla mieszkańców Lubawy i okolic m. in. wycieczki historyczne, które przyciągają wielu uczestników. Jak mówi Mateusz Szauer: — Takich ciekawostek nie brakuje w naszym regionie, a my staramy się przybliżać je lokalnej społeczności.

••• Gierłoż Polska w odróżnieniu od Gierłoży zwanej dawniej Pruską, położonej zaraz za graniczną rzeką Gizelą, w historycznej Ziemi Lubawskiej należała wraz z całym Kluczem Lubawskim do Biskupów Chełmińskich. Już w XVI w. istniał tam folwark biskupi liczący trzy zagrody oraz biskupi Młyn Lichotki nad Gizelą. Młyn wraz z dwudziestoma dwoma morgami ziemi był oddany w dzierżawę. Gustav Liek w kronice „Miasto Lubawa w Prusach Zachodnich z uwzględnieniem Ziemi Lubawskiej” powołuje się na dokument dzierżawy datowany na 7 lipca 1601 roku.

Dzierżawca miał prawo korzystać z łąki w dobrach biskupich w Gierłoży, mógł warzyć piwo na własne potrzeby oraz wznosić budynki. Jednak w kolejnych latach młyn podupadł tak bardzo, że „nie pozostał znak jego istnienia”. W wyniku I rozbioru Polski Ziemia Lubawska dostała się pod władanie Prus.

W maju 1773 roku nastąpiła sekularyzacja i likwidacja Klucza Lubawskiego. Biskupi Chełmińscy utracili swoje dobra. Właścicielem majątku stało się państwo Pruskie, które zarządzało nim poprzez utworzone Urzędy Domenalne. Królewski Urząd Domenalny w Lubawie był administratorem m.in. dóbr w Gierłoży i na mocy kontraktu z dnia 20 lipca 1803 roku oddał je w dzierżawę dziedziczną. Dzięki kronice Gustava Lieka wiemy, że w 1834 roku właścicielem folwarku w Gierłoży Polskiej był pruski ziemianin von Kortzfleisch. Otrzymał on w dniu 17 października 1834 roku zezwolenie na utworzenie miejsca pochówku w Gierłoży Polskiej. Jak podkreśla Marcin Deka: — Należy założyć, że tym ziemianinem był właśnie Friedrich Otto von Kortzfleisch, urodzony 12 sierpnia 1758 roku, zmarły 15 lipca 1836 roku. Szlachcic pruski, były dowódca (kapitan) kawalerii w stanie spoczynku.

Tabliczka na sąsiednim nagrobku głosi natomiast, że jest to miejsce spoczynku rodziny Freiwald. Niestety o tych osobach nie posiadamy żadnych informacji. Podobnie brzmiące nazwisko miał jednak dawny (z 1601 r.) dzierżawca wspomnianego wyżej Młyna Lichotki Marcin Frewald. Wizyta na miejscu pozwoliła na odkrycie śladów kolejnych trzech grobów. Niestety są tak zniszczone, że nie wiadomo kto mógł być tam pochowany. Być może w jednym z nich spoczęła żona Friedricha, Charlotta von Lebbin.

red
lubawa@gazetaolsztynska.plKomentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Susan Benson #2931185 | 89.47.*.* 8 cze 2020 20:23

  Witaj, Potrzebujesz szybkiej pożyczki? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. W związku ze stagnacją, przez którą przechodzi świat w wyniku wpływu koronawirusa (COVID-19) na biznes i gospodarkę, wiele osób stoi przed nieterminowymi wyzwaniami finansowymi, a dzięki obecności nadwyżki gotówki w mojej firmie, dążymy do przyspieszenia obiegu pieniędzy poprzez finansowanie pożyczek klientom w Europie i poza nią. Czy potrzebujesz pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, zakup domu lub samochodu, czy potrzebujesz pożyczki z innych powodów osobistych? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi TAK, radzę skontaktować się z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, zarówno zabezpieczone, jak i niezabezpieczone. Wystarczy napisać do nas e-mailem: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com lub wysłać wiadomość bezpośrednio na WhatsApp / Telegram za pośrednictwem: +447903159998 i natychmiast otrzymać odpowiedź. Jesteśmy kompleksową firmą świadczącą usługi finansowe i dokładamy wszelkich starań, aby pomóc Ci poprawić długoterminowe i krótkoterminowe cele finansowe, ponieważ stabilność finansowa jest naszym ostatecznym celem. Funkcje i zalety; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie bezpośrednie finansowanie - Odbierz pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczne oprocentowanie od 2,5% do 3% rocznie * Wysokie stawki zatwierdzenia * Masz szansę wybrać datę spłaty, tygodniową, miesięczną lub roczną na okres od 1 do 30 lat. * Brak ukrytych opłat Wiele osób ma trudności z uzyskaniem pożyczki w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych z kilku powodów, dlatego jesteśmy tutaj, aby pomóc. Jeśli naprawdę potrzebujesz rozwiązania swoich problemów finansowych, jesteś o krok od uzyskania finansowej bezpłatności, napisz do nas, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem: E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com LUB; WhatsApp / Telegram: +447903159998 2020 © ️ Wszelkie prawa zastrzeżone.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Nie jestem w stanie zrozumieć #2930782 | 88.156.*.* 8 cze 2020 11:06

  co w tym artykule może ciekawić? Nagrobki 2 NIEMCÓW i kropka. Państwo Pruskie - nazwa pozostała dla niepoznaki od kiedy Zakon Krzyżacki wyciął Prusów w pień, HIPOKRYZJA

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. super #2930644 | 88.156.*.* 7 cze 2020 23:30

  super jak tylko odkrywają, opisują. ale nie wyrzucają z grobów, historia jest taka jaka jest i prawdziwi badacze jej nie zmieniają!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. bedek #2930594 | 109.95.*.* 7 cze 2020 21:33

  Nazwisko Frewald występuje w moim drzewie rodzinnym.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. @docho #2930552 | 92.223.*.* 7 cze 2020 19:28

   Prusy są tak polskie jak Honolulu i Thành phố Hồ Chí Minh

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   Pokaż wszystkie komentarze (10)