Spotkania on-line, wybory tradycyjnie

2020-06-03 12:42:05 (ost. akt: 2020-06-03 13:07:52)

Autor zdjęcia: UWM

Kampania wyborcza na UWM wkracza w decydującą fazę. 3 czerwca rozpoczynają się spotkania on-line kandydatów na rektora UWM z kolegium elektorskim i studentami. Same wybory odbędą się jednak w tradycyjnej formie. Dlaczego w takiej formie? To wyjaśnia prof. Iwona Konopka, przewodnicząca Uczelnianej Komisji Wyborczej.
- Pani profesor, w jaki sposób odbywają się te spotkania?
- Spotkania odbywać się będą z wykorzystaniem platformy internetowej MS Teams. Członkowie tych gremiów, czyli elektorzy oraz Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego i Doktorantów UWM otrzymali drogą mailową nazwę grupy i link, za pomocą którego mogą się zalogować oraz podstawowe informacje o przebiegu spotkania. Grupa na MS Teams została utworzona przez Biuro Rektora i przez nie jest administrowana.

- Dlaczego w takiej formie i kto o tym zadecydował?
- Decyzje podjęliśmy wspólnie: Uczelniana Komisja Wyborcza, kandydaci i władze naszego Uniwersytetu. Chodziło nam o zapewnienie bezpieczeństwa w zgodzie z aktualnie obowiązującymi przepisami. Obecnie zgromadzenie publiczne nie może przekraczać 150 osób. Kolegium elektorskie liczy 116 osób. Do tego trzeba doliczyć bezpośrednią obsługę spotkania oraz ludzi do zapewnienia porządku w sali. To w sumie daje ok. 150 osób. Powstało zatem pytanie, kogo do wypełnienia liczby 150 osób można na spotkanie wpuścić? Jakie kryteria zastosować? Nie znaleźliśmy na to dobrej odpowiedzi. W obecnej sytuacji forma on-line wydała nam się najrozsądniejsza.

- Czy zainteresowani będą mogli obejrzeć relację ze spotkań post factum?
- Tak, po ich zakończeniu zapis pojawi się na stronie internetowej UWM. Przypominam także, że cały czas na stronie poświęconej wyborom zapoznać się można z programami kandydatów.

- Jak zatem będą się odbywać wybory rektora UWM?
- Odbędą się w formie tradycyjnej, czyli z urną wyborczą 10 czerwca w Centrum Konferencyjnym. Początek o godz. 12.

- W jaki sposób, skoro jak sama Pani powiedziała, dla ich przeprowadzenia potrzeba w sumie ok. 150 osób, licząc z wyborcami?
- To jest właśnie ta sprawa, nad którą pracujemy. Zainteresowanie wyborami rektora jest zawsze duże, obserwatorów przychodzi na nie wielu. Nikomu nie chcielibyśmy ograniczać jego praw, ale niewiele możemy zrobić. Jutro, tj. 4 czerwca ponownie będziemy zastanawiać się nad tą sprawą.

Przypomnijmy, że kandydatami na stanowisko rektora są obecny prorektor ds. kształcenia studentów prof. Jerzy Przyborowski oraz dziekan Wydziału Prawa i Administracji prof. Jarosław Dobkowski.

Ich programy wyborcze: KLIKNIJ TUTAJ

źródło: UWM

Z okazji 21 urodzin UWM, przygotowaliśmy specjalny quiz,
w którym można sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą olsztyńskiej uczelni
przejdź do quizu Co Ty wiesz o UWM? Sprawdź się w naszym quizie!

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresciGazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD