Dziś obchodzimy 100-lecie urodzin papieża Jana Pawła II

2020-05-18 07:11:11 (ost. akt: 2020-05-18 08:24:18)
Pielgrzymka Jana Pawła II na Warmii i Mazurach

Pielgrzymka Jana Pawła II na Warmii i Mazurach

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Rok 2020 w Polsce jest rokiem Jana Pawła II. Dziś obchodzimy 100-lecie urodzin papieża. Karol Wojtyła (1920-2005) urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 r. Przedstawiamy postać papieża od A do Z, poprzez ważne osoby i miejsca.
A — Angelicum: To tu, na Papieskim Międzynarodowym Athenaeum Angelicum, obecnie Papieski Uniwersytet Świętego Tomasza z Akwinu Angelicum w Rzymie, zaraz po święceniach kontynuował studia.

B — Eugeniusz Baziak: To abp Eugeniusz Baziak, metropolita krakowski i lwowski, dokonał konsekracji biskupiej Karola Wojtyły 28 września 1958 r. w katedrze na Wawelu. Po śmierci abpa Baziaka Karol Wojtyła został jego następcą, arcybiskupem metropolitą krakowskim.

D — Stanisław Dziwisz: Sekretarz i kapelan arcybiskupa metropolity krakowskiego Karola Wojtyły w latach 1966-1978, osobisty sekretarz papieża Jana Pawła II w latach 1978-2005, abp metropolita krakowski w latach 2005-2016, kardynał prezbiter od 2006, od 2016 abp senior archidiecezji krakowskiej. Był przy Janie Pawle II 13 maja 1981 w czasie zamachu na placu św. Piotra dokonanego przez Mehmeta Alego Ağcę, a podejmowane przez niego szybkie decyzje przyczyniły się do uratowania życia papieża.

E — Edmund: Tak miał na imię brat Karola Wojtyły.
— Elbląg: Podczas przedostatniej pielgrzymki do Polski, 6 czerwca 1999 r. w Elblągu, wspomniał o tym, że odbył spływ po Kanale Elbląskim i Jezioraku. Spotkała go wtedy przykrość: ukradziono mu kajak, na którym pływał. Ale po latach opowiadał o tym elblążanom z właściwym sobie poczuciem humoru.
— Emilia: z Kaczorowskich, mama Karola Wojtyły. Ród Kaczorowskich pochodzi z Michalowa koło Szczebrzeszyna. Zmarła w 1929 r., gdy Karol miał 9 lat.

F — parafia św. Floriana w Krakowie: Tu Karol Wojtyła został przeniesiony w sierpniu 1949 i tu założył mieszany chorał gregoriański.
— Franciszkańska 3: Słynne okno papieskie nad bramą wjazdową do Pałacu Biskupiego w Krakowie. Spotkania z Janem Pawłem II pod oknem przy Franciszkańskiej 3 stały się tradycją papieskich pielgrzymek w Krakowie. W 2002 r. do zgromadzonych tłumów powiedział: „Trudno być papieżem w Rzymie. Ale w Krakowie byłoby jeszcze gorzej, bo musiałbym przez cały czas stać przy tym oknie i nie miałbym ani czasu spać, ani myśleć”. A na pozdrowienie "witaj w domu" powiedział słynne słowa: „Jakby kto pytał, Franciszkańska 3”.

H — Hadrian VI: właśc. Adriaan Florenszoon Boeyens — papież w okresie od 9 stycznia 1522 do 14 września 1523, humanista renesansowy, filozof i teolog, do czasów Jana Pawła II był ostatnim papieżem nie-Włochem — pochodził z Holandii.
— Hubert: To jego imię przyszły papież wybrał na bierzmowaniu, na cześć Karola Huberta Rostworowskiego, polskiego dramaturga i poety, muzyka, publicysty.

J — Jan od Krzyża: hiszpański poeta, ważna postać kontrreformacji, mistyk, karmelita i prezbiter, święty Kościoła katolickiego, anglikańskiego, czczony przez Kościół Ewangelicko-Luterański w Ameryce, odnowiciel i doktor Kościoła. To jego pisma skłoniły Karola Wojtyłę do przemyśleń nad możliwością studiowania teologii. I to jego dotyczyła praca magisterska Wojtyły: „Pojęcie środka zjednoczenia duszy z Bogiem w nauce św. Jana od Krzyża”.
— Andrzej Jawień: Pod takim pseudonimem Karol Wojtyła ogłosił drukiem swoje dramaty: „Przed sklepem jubilera”, ujęte jako misterium „Promieniowanie ojcostwa” i kilka poematów.

L — kościół św. Leonarda: W krypcie tego kościoła w katedrze na Wawelu 2 listopada 1946 r. Wojtyła odprawił mszę prymicyjną jako neoprezbiter.
— Lolek: Tym zdrobnieniem najczęściej nazywano Karola w dzieciństwie. Uchodził za chłopca utalentowanego i wysportowanego. Regularnie grał w piłkę nożną i jeździł na nartach. Lubił też wycieczki krajoznawcze i długie spacery po okolicach Wadowic. Jego towarzyszem na większości wycieczek był ojciec, też Karol.

M — Mazury: Mazury i mazurską przyrodę przyszły papież po prostu kochał. Wielkim sentymentem darzył Warmię i Suwalszczyznę. W swoim starym kajaku, który nosił nazwę „Kalosz” wielokrotnie pływał sam i z młodzieżą po rzekach i jeziorach północno-wschodniej Polski. — Mam dług wdzięczności wobec tej ziemi, która tyle razy, przez tyle lat udzielała mi schronienia, odpoczynku, dawała mi możliwość nabrania sił wewnętrznych, uspokojenia — mówił w Olsztynie, w czasie pielgrzymki 6 czerwca 1991 r.
— Meksyk: To tu i do kilku innych państw Ameryki Łacińskiej Jan Paweł II styczniu 1979 odbył swoją pierwszą podróż apostolską. W Meksyku otworzył wtedy konferencję biskupów Ameryki Łacińskiej.
— „Miłość i odpowiedzialność”: Pod takim tytułem w 1960 r. Karol Wojtyła w wydawnictwie Towarzystwa Naukowego KUL opublikował książkę, która była owocem jego studiów oraz rozmów prowadzonych ze studentami i młodymi małżeństwami w czasie wypraw wakacyjnych.

N — Niegowić: W lipcu 1948 Karol Wojtyła został skierowany do pracy w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niegowici, gdzie spełniał zadania wikariusza i katechety. Jest to jedna z najstarszych parafii w Małopolsce, a Karol Wojtyła pełnił w niej swoją pierwszą posługę kapłańską.

O — Ombi: w języku polskim również Ombria, stolica historycznej diecezji w metropolii Tolemaida w Tebaidzie w Egipcie, współcześnie kojarzona z miastem Kom Ombo. Obecnie katolickie biskupstwo tytularne. W latach 1958-1964 Karol Wojtyła był biskupem Ombi jako biskup pomocniczy krakowski.

P — Wanda Półtawska: lekarka, doktor nauk medycznych, specjalista w dziedzinie psychiatrii, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej, harcerka, działaczka pro-life, podczas II wojny światowej więziona w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, bliska przyjaciółka Jana Pawła II. Była obecna przy jego śmierci.

R — „Renesansowy Psałterz”: Taki tytuł nosił pierwszy zbiór wierszy Karola Wojtyły. Powstał w 1939 r., wydany został w 1999 r. Choć ma jeszcze charakter poetyckich pierwocin — ale jest też wyrazem hołdu dla wielkiej tradycji, w tym dla Jana Kochanowskiego.

S — Adam Stefan Sapieha: Kardynał, który 1 listopada 1946 r. w Kaplicy w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich wyświęcił Karola Wojtyłę na księdza. Wcześniej 3 maja 1938 r., jako arcybiskup, udzielił mu sakramentu bierzmowania.

T — Teatr Rapsodyczny: Karol Wojtyła założył go wraz z przyjaciółmi jesienią 1941. Pierwsze przedstawienie wystawił 1 listopada 1941 r.
— Totus Tuus, czyli Cały Twój: Takie hasło przewodnie swej posługi Karol Wojtyła przyjął, zgodnie z obyczajem, jako biskup. Dewizę tę kierował do Matki Chrystusa, a inspiracją była duchowość maryjna francuskiego pisarza ascetycznego epoki baroku, św. Ludwika Marii Grignion de Montfort.
— ul. Tyniecka 10 w Krakowie: Adres domu rodzinnego matki Karola Wojtyły. Na pierwszym roku studiów polonistycznych na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, które rozpoczął w październiku 1938, przeprowadził się do tego mieszkania.

V — Adam Vetulani: Profesor UJ, który już pod koniec lat 50. pomagał Wojtyle przy jego pracy nad Dekretem Gracjana, zbiorem prawa kanonicznego spisanego około 1140 r.

W — Wadowice: Bez dwóch zdań jedno z najważniejszych miejsc w życiu Karola Wojtyły. Miejsce urodzenia, znane też ze słynnych kremówek.
— Warmia: — Warmia była zawsze wierna Bogu i Kościołowi katolickiemu, zasługując na zaszczytne miano Świętej Warmii. Świadczą o tym liczne kościoły, kaplice i krzyże przydrożne, kult Męki Pańskiej, w szczególności cześć oddawana Matce Najświętszej w Gietrzwałdzie, Świętej Lipce, Krośnie i Stoczku Warmińskim — tak Jan Paweł II mówił w Olsztynie 6 czerwca 1991 r., na mszy przy stadionie. To tu wraz z młodzieżą przebywał w 1958 r. na spływie kajakowym, kiedy w wieku zaledwie 38 lat, Karol Wojtyła otrzymał informację o powołaniu go na biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej. Sam wiele razy mawiał potem, że jego droga do Rzymu zaczęła się w kajaku na Łynie. Spływ przerwał, otrzymał nominację na biskupa pomocniczego w Krakowie, ale wrócił nad Łynę, by — już jako biskup — spływ dokończyć.
— Wigry: Tu, w pokamedulskim klasztorze Jan Paweł II między 8 a 10 czerwca 1999 r. spędził kilkudniowy urlop podczas pielgrzymki do kraju. Do dyspozycji miał specjalny apartament: pokój dzienny i sypialnię. Dziś w tych pomieszczeniach zorganizowano muzeum.
— Wujek: Jako ksiądz na parafiach w Niegowici i św. Floriana w Krakowie stale i regularnie wyprawiał się na wycieczki z młodzieżą. Aby zmylić ówczesną milicję, zdejmował podczas nich sutannę i pozwalał, by młodzi nazywali go "wujkiem".

Magdalena Maria BukowieckaCzytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W poniedziałkowym (18 maja) wydaniu m.in.


Przepisy są ważniejsze od ludzi
Dramat 89-letniej Teresy Balcerzak z Olsztyna. Dwa miesiące temu zmarł jej maż. Kobieta z demencją i na wózku inwalidzkim musiała pojechać do banku, żeby jej syn mógł opłacać jej rachunki. Dlaczego? Bo, takie są przepisy.

Marta TrawczyńskaBędą pozwy o odszkodowanie
Jest już pierwszy pozew o odszkodowanie od Skarbu Państwa za straty spowodowane w wyniku zamrożenia gospodarki. Coraz więcej przedsiębiorców rozważa taką drogę, bo wyniku obostrzeń rząd wpędził ich w tarapaty finansowe.

Zadawajcie nam mniej lekcji
Nie mamy na nic czasu, tylko lekcje - skarżą się uczniowie. Mają więcej pracy niż przed pandemią, dlatego przewodniczący młodzieżowych rad miast z całej Polski apelują o to, by mniej zadawać. Do apelu przyłączyła się rada z Iławy.