Wody Polskie chcą pomóc branży turystycznej

2020-04-17 12:00:00 (ost. akt: 2020-04-17 12:06:26)

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Firmy korzystające z gruntów pokrytych wodami mogą zgłaszać wnioski do odpowiednich Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej o przesunięcie terminu płatności o 90 dni za dzierżawy tych gruntów. Po tym terminie będzie możliwość rozłożenia ich na raty lub umorzenie.
Takie rozwiązanie wprowadziło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie ze względu na trudną sytuację ekonomiczną firm, zwłaszcza z branży turystycznej, spowodowaną epidemią koronawirusa.
W szczególności dotyczy to branż, które prowadzą:
- szeroko rozumiane usługi turystyczne – czyli hotele, pensjonaty, żegluga turystyczna;
- usługi gastronomiczne;
- usługi związane z transportem wodnym.

— Zarządzenie Prezesa PGW Wody Polskie zakłada możliwość przesunięcia do 90 dni terminu płatności opłat za korzystanie z gruntów pokrytych wodami udostępnianych na podstawie art. 261 ustawy Prawo wodne oraz innych nieruchomości udostępnionych na podstawie art. 264 ustawy Prawo wodne na podstawie wniosku zainteresowanego podmiotu będącego stroną umowy — informuje Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzecznik prasowy, kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

— Wprowadzone rozwiązanie ma charakter pomocowy w sytuacji braku rozwiązań ustawowych. Ma na celu przesunięcie wymagalności należności do czasu, kiedy zainteresowane podmioty będą mogły występować o zastosowanie rozwiązań wskazanych w Zarządzeniu nr 44/2019, zgodnych z przepisami ustawy o finansach publicznych.

Postanowienia niniejszego Zarządzenia nie naruszają postanowień innych obowiązujących aktów wewnętrznych Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, a w szczególności Zarządzenia Prezesa Wód Polskich 44/2019 z dnia 2 września 2019 r. w sprawie ulg w spłacie należności w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie. Wobec tego podmioty oprócz regulacji wskazanej w tym nowym Zarządzeniu będą mogły ubiegać się również później o umorzenia, odroczenia lub rozłożenia na raty należności czyli ulgi w spłacie należności. całkowite zawieszenie lub zmniejszenie kosztów związanych z opłatami za dzierżawę, najem i użytkowanie w okresie kiedy podmiot nie prowadzi działalności gospodarczej ze względu na ograniczenia wynikające z przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r., w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Więcej: kliknij tutaj


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W piątkowym (17 kwietnia) wydaniu m.in.

Firmy mają dość pandemii
Koronawirus zamknął wiele firm, restauracje, galerie handlowe, gabinety fryzjerskie, kosmetyczne. Gospodarka ma się coraz gorzej, w urzędach pracy rejestrują się zwolnieni pracownicy. Zapytaliśmy przedsiębiorców małych, średnich i dużych firm na Warmii i Mazurach, jak sobie radzą, jak widzą przyszłość?

Susza wysuszy nasze portfele
Jakby mało było jednej plagi, jaką jest pandemia koronawirusa, to już trzeba przygotować się na walkę z drugą, czyli suszą, która może być największa od pół wieku. Pandemia wywindowała ceny maseczek do kwot, o których producenci mogliby tylko śnić. Czy susza wywinduje cen żywności?

Jakub Ruść, student V roku kierunku lekarskiegoZastrzyk wsparcia, szczepionka cierpliwości
Co robi student UWM w sanepidzie w czasie pandemii koronawirusa? Słucha, odpowiada, udziela wskazówek. Uczy się cierpliwości i szkoli swoje umiejętności społeczne. To zaowocuje w przyszłości, kiedy z wolontariusza zamieni się w pracownika służby zdrowia.

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Alicja #2913270 | 37.47.*.* 29 kwi 2020 11:07

  Mam nadzieję, że Panowie Policjanci będą pilnować tych wczasowiczów (by chodzili w maskach obok siebie na podwórku) stłoczonych na małych działkach w pobliżu domów mieszkalnych. Ja i mój mąż jesteśmy po 70 i odmrożenie miejsc noclegowych tego typu jest kpiną. Może hotele i pensjonaty poradzą sobie, bo mają wytyczne dot. np dezynfekcji itd, a co z domkami, w których właściciel liczy tylko pieniądze i ma wszystko w dalekim poważaniu ?!

  odpowiedz na ten komentarz

 2. mazur #2907933 | 185.139.*.* 17 kwi 2020 18:43

  .....o wielkie dzięki, warszawka rozłoży nam opłaty.....o łaskawcy . Zamiast pomóc i dofinansować to przesuną wpłatę ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

 3. C#@12yt #2907814 | 94.254.*.* 17 kwi 2020 15:34

  Lepiej wzięliby się za to do czego zostali powołani. Np. do konserwacji cieków podstawowych. A nie tak tylko pod publiczkę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

 4. koncik #2907738 | 83.9.*.* 17 kwi 2020 13:13

  Wysoki urzędnik Senatu - rasistą! Dlaczego marszałek Grodzki to toleruje?

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 5. zenek #2907717 | 83.9.*.* 17 kwi 2020 12:26

  Sezon odwołany a oni jeszcze żądają wniosków aby zwolnić z opłat? Takie opłaty powinny być zawieszone do odwołania dla wszystkich i bez wyjątku Co najmniej do końca tego roku Beż żadnych wniosków

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)