Terytorialsi wspierają domy pomocy społecznej w Polsce

2020-04-19 15:33:00(ost. akt: 2020-04-17 23:21:04)

Autor zdjęcia: WOT

W całym kraju żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspierają trzydzieści osiem domów pomocy społecznej. Udzielane wsparcie obejmuje min. dostawy żywności i środków ochrony osobistej, kontrolę sanitarną, ewakuację medyczną personelu i pensjonariuszy, wsparcie logistyczne, pobieranie wymazów czy też przeprowadzanie wywiadów epidemiologicznych.
Zakres wsparcia jest bardzo szeroki i uzależniony od indywidualnych potrzeb generowanych przez organy prowadzące szczebla samorządowego. Należy podkreślić, że z reguły za funkcjonowanie DPS odpowiadają władze samorządowe. W przypadku kiedy tracą one kontrolę nad sytuacją w DPS-ie reaguje wojewoda, który to w sytuacji wyczerpania wszystkich możliwości może zwrócić się o wsparcie do Sił Zbrojnych. Taka pomoc udzielana jest w kilkudziesięciu DPS na terenie całego kraju.

Jednym z pierwszych Domów Pomocy Społecznej, któremu żołnierze WOT udzielili pomocy był ośrodek w Koszęcinie. Na wniosek wojewody śląskiego żołnierze 13 Śląskiej Brygady OT zaczęli wspierać placówkę od 30 marca br. Ich działania związane były min. z ewakuacją części pacjentów do szpitali. DPS po zakończeniu ewakuacji personelu został zdekontaminowany przez żołnierzy 5 pułku chemicznego.

Innym przykładem zaangażowania WOT jest DPS w Drzewnicy koło Opoczna. W odpowiedzi na nowe zachorowania i braki personelu, w Niedzielę Wielkanocną żołnierze 9 Łódzkiej Brygady OT rozpoczęli jego całodobowe wsparcie. Jest to placówka, gdzie żołnierze WOT zostali skierowani do bezpośredniej opieki nad pensjonariuszami. Wstępny zakres wsparcia miał dotyczyć pomocy w pracach fizycznych, noszeniu sprzętu, dezynfekcji itp., jednak ze względu na wzrost zachorowań i wyłączenie większości etatowego personelu żołnierze WOT przejęli obowiązki w zakresie pielęgnacji, wyżywienia i wsparcia opieki pielęgniarskiej nad pensjonariuszami.

Dzisiaj w nocy żołnierze WOT wspierali ewakuację pensjonariuszy DPS w Drzewicy.


Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wykonują zadania na rzecz walki z koronawirusem już od 6 marca – w dwa dni po wykryciu pierwszego przypadku zakażenia w Polsce. Od 18 marca WOT prowadzi pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest ponad 5 tys. żołnierzy i przydzielonych pod dowództwo WOT podchorążych Akademii Wojskowych. Celem operacji jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. W ramach „Odpornej Wiosny” terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku 2017 roku. Dziś w WOT pełni służbę blisko 25 tys. żołnierzy. WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy – służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. Dlatego na czas walki z epidemią koronawirusa Wojska Obrony Terytorialnej zmieniły model funkcjonowania formacji ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy.

Źródło: WOT


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W weekendowym (18-19 kwietnia) wydaniu m.in.

Oksana SytczykTłumaczył, że życie żony księdza jest trudne
Czy można być żoną proboszcza w Polsce? Oczywiście. Jest nią Oksana Sytczyk. Ona i jej mąż Bogdan mają trójkę dzieci. Szokujące?! Niekoniecznie. Księża Kościoła greckokatolickiego mogą się żenić, pod warunkiem, że przyszłą żonę znajdą jeszcze przed swoimi święceniami.

Stulecie WinnychStulecie Winnych – przewodnik po serialu
W rodzinie Winnych można zobaczyć odbicie losów Polaków na przestrzeni ostatnich dekad. Nic więc dziwnego, że TVP zdecydowała o realizacji serialu na podstawie sagi Ałbeny Grabowskiej. W telewizji możemy właśnie oglądać drugi sezon tej produkcji.


Pędzi na ratunek, gdy zawyje syrena
To prawdziwy wulkan kobiecości, odwagi, ambicji. Kobieta o wielkim sercu — Dorota Karbowska, żona, mama, strażak i żołnierz. Zawsze w gotowości, aby nieść pomoc innym.


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zlikwidować Wot #2910250 | 88.156.*.* 22 kwi 2020 18:18

  Ciężkie czasy pokazały jak nie przydatne są oddziały WOT a jak bardzo obiążają budżet . Trzeba ich zlikwidować i tyle.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. ymca #2909067 | 79.190.*.* 20 kwi 2020 07:49

  No i dzieciaczki jak wam teraz zabawa w wojsko się podoba ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Pobór 78 #2909044 | 176.221.*.* 20 kwi 2020 05:45

   To dobrze, ze harcerze pomagają

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  2. szacunek dla nich #2908988 | 5.173.*.* 19 kwi 2020 21:04

   ale na wojnie jak i w walce z korona wirusem zawsze będą wystawni jak mięso armatnie,

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  3. ot wot #2908955 | 81.15.*.* 19 kwi 2020 19:13

   wot, k... cud natury a kto będzie bronił kraju jak pis wojsko zlikwidował?

   Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz