Bezdomni z Olsztyna sami odcięli się od świata

2020-03-21 13:22:00 (ost. akt: 2020-03-20 21:50:15)
Schronisko dla bezdomnych w Olsztynie

Schronisko dla bezdomnych w Olsztynie

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Schronisko dla Bezdomnych w Olsztynie przypomina twierdzę. Poza personelem i wyjątkowymi sytuacjami nikt nie może tu wejść ani wyjść. Powodem izolacji jest oczywiście zagrożenie koronawirusem. Na szczęście nikt jeszcze nie zachorował...
Starsze osoby i chore są szczególnie narażone na zakażenie koronawirusem, a takich wśród bezdomnych jest wielu. Dlatego od poniedziałku w Schronisku dla Bezdomnych w Olsztynie panuje szczególny reżim.

A jednym z powodów wprowadzenia obostrzeń był koronawirus, który wykryto u jednego z bezdomnych w noclegowni we Wrocławiu. W związku z tym 150 osób zostało objętych kwarantanną. W Olsztynie chcą ustrzec się przed taką sytuacją.

Wspólnie z centrum zarządzania kryzysowego zdecydowaliśmy o ograniczeniu wejść i wyjść ze schroniska — mówi Robert Kuchta, dyrektor Schroniska dla Bezdomnych w Olsztynie. — Osoby bezdomne są szczególnie mobilne, przemieszczają się po całej Polsce. Nie wiadomo, z kim się spotykają, kontaktują. Mogą przenosić wirusa. Stąd decyzja o niewychodzeniu podopiecznych ze schroniska. Sami bezdomni zwrócili się o niewpuszczaniu do noclegowni innych bezdomnych, bo się boją o swoje życie.

Schronisko zamknięte pandemia

A co jeśli bezdomny zapuka do drzwi? Zostanie wpuszczony?

 — To jest trudna sytuacja, cały czas się nad tym zastanawiam — nie kryje dyrektor schroniska. — Czy ważniejszy jest nocleg dla jednego bezdomnego, czy bezpieczeństwo stu osób w schronisku. Na szczęście nie mieliśmy jeszcze takiej sytuacji, choć miałem sygnał z jednego ze szpitali, że chcą przewieźć do nas bezdomnego, który wrócił z Niemiec. Wprawdzie miał zrobiony test na koronawirusa i wynik jest ujemny, ale nie wiem, jakby zareagowali na to inni podopieczni. Już teraz atmosfera jest napięta, już są kłótnie, trzeba łagodzić spory. Ciężko o tę dyscyplinę, o spokój, kiedy sto dorosłych osób przez 24 godziny na dobę przebywa w ciasnych pomieszczeniach.

Na razie nie ma problemów z żywnością. Jednym z argumentów, który podnosili bezdomni, że jednak muszą wyjść ze schroniska było posiłek w Caritasie. Problem udało się rozwiązać. Teraz zupa z Caritasu dowożona jest w termosach do schroniska.

— Dostaliśmy też żywność z Banku Żywności, którą rozdaliśmy naszym podopiecznym — dodaje dyrektor Kuchta. — Takie paczki z żywnością rozwieźliśmy też po kilku koczowiskach, gdzie przebywają bezdomni.


— To jest dla podopiecznych rzeczywiście trudny czas, bo większość osób jest uzależniona. I chyba gdzieś w annałach musimy zapisać, że od poniedziałku żadna osoba w schronisku i noclegowni się nie upiła i nie przyszła do schroniska pijana — żartuje dyrektor Kuchta.

Schronisko zamknięte pandemia

Jak na razie w schronisku są jeszcze środki czystości.

— Mamy rękawiczki, maseczki, środki dezynfekujące, choć coraz mniej, bo dużo tego teraz zużywamy i czekamy na ich dostawę — mówi Robert Kuchta. — Dezynfekujemy klamki, podłogi, kilka razy dziennie mierzymy podopiecznym temperaturę. A dla wielu z nich kompletnie niezrozumiałe jest, dlaczego każemy im tak często myć ręce. Trochę patrzą na nas jak na wariatów.

— Przyznam, że jesteśmy trochę zestresowani, ale rozumiemy obecną sytuację i musimy trwać na swoich posterunkach — dodaje dyrektor placówki.

Ostatnio na pogarszającą się sytuację schronisk dla bezdomnych zwrócił rzecznik praw obywatelskich w liście do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg. Zastępca RPO Stanisław Trociuk podkreślił, że brakuje dodatkowych środków na materiały higieniczne. Ocenił również, że załamały się też dotychczasowe procedury pozyskiwania taniej żywności.

— Nie sformułowano żadnych instrukcji ani wytycznych dotyczących podniesienia stopnia bezpieczeństwa osób przebywających w schroniskach — napisał zastępca rzecznika praw obywatelskich.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Wszystkie informacje nt. koronawirusa SARS-CoV-2 znajdziecie Państwo w specjalnym serwisie Gazety Olsztyńskiej.

Za sprawą Gazety Olsztyńskiej na Facebooku pojawiła grupa wsparcia:  Grupa Wsparcia, Koronawirus - Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. % #2891371 | 37.47.*.* 22 mar 2020 08:04

  Niech się spirytusem oskarżają

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Joka #2891288 | 88.156.*.* 21 mar 2020 22:55

  zamknąć Olsztyn, Stop dla pseudo Polaków.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. olka #2891171 | 77.112.*.* 21 mar 2020 20:03

   I to jest bardzo mądra decyzja.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  2. niech odpracowuja #2891064 | 89.228.*.* 21 mar 2020 16:44

   za to co pracujace spoleczenstwo im dalo, niech obojetnie robia jakies rzeczy

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  3. Szwagier #2891021 | 37.47.*.* 21 mar 2020 15:19

   Znalazł się sposób żeby nie pili. Normalnie cud.

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (6)