Quantcast

Czwartek, 28 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Bezdomni z Olsztyna sami odcięli się od świata

2020-03-21 13:22:00 (ost. akt: 2020-03-20 21:50:15)
Schronisko dla bezdomnych w Olsztynie

Schronisko dla bezdomnych w Olsztynie

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Schronisko dla Bezdomnych w Olsztynie przypomina twierdzę. Poza personelem i wyjątkowymi sytuacjami nikt nie może tu wejść ani wyjść. Powodem izolacji jest oczywiście zagrożenie koronawirusem. Na szczęście nikt jeszcze nie zachorował...

Starsze osoby i chore są szczególnie narażone na zakażenie koronawirusem, a takich wśród bezdomnych jest wielu. Dlatego od poniedziałku w Schronisku dla Bezdomnych w Olsztynie panuje szczególny reżim.

A jednym z powodów wprowadzenia obostrzeń był koronawirus, który wykryto u jednego z bezdomnych w noclegowni we Wrocławiu. W związku z tym 150 osób zostało objętych kwarantanną. W Olsztynie chcą ustrzec się przed taką sytuacją.

Wspólnie z centrum zarządzania kryzysowego zdecydowaliśmy o ograniczeniu wejść i wyjść ze schroniska — mówi Robert Kuchta, dyrektor Schroniska dla Bezdomnych w Olsztynie. — Osoby bezdomne są szczególnie mobilne, przemieszczają się po całej Polsce. Nie wiadomo, z kim się spotykają, kontaktują. Mogą przenosić wirusa. Stąd decyzja o niewychodzeniu podopiecznych ze schroniska. Sami bezdomni zwrócili się o niewpuszczaniu do noclegowni innych bezdomnych, bo się boją o swoje życie.

Schronisko zamknięte pandemia

A co jeśli bezdomny zapuka do drzwi? Zostanie wpuszczony?

 — To jest trudna sytuacja, cały czas się nad tym zastanawiam — nie kryje dyrektor schroniska. — Czy ważniejszy jest nocleg dla jednego bezdomnego, czy bezpieczeństwo stu osób w schronisku. Na szczęście nie mieliśmy jeszcze takiej sytuacji, choć miałem sygnał z jednego ze szpitali, że chcą przewieźć do nas bezdomnego, który wrócił z Niemiec. Wprawdzie miał zrobiony test na koronawirusa i wynik jest ujemny, ale nie wiem, jakby zareagowali na to inni podopieczni. Już teraz atmosfera jest napięta, już są kłótnie, trzeba łagodzić spory. Ciężko o tę dyscyplinę, o spokój, kiedy sto dorosłych osób przez 24 godziny na dobę przebywa w ciasnych pomieszczeniach.

Na razie nie ma problemów z żywnością. Jednym z argumentów, który podnosili bezdomni, że jednak muszą wyjść ze schroniska było posiłek w Caritasie. Problem udało się rozwiązać. Teraz zupa z Caritasu dowożona jest w termosach do schroniska.

— Dostaliśmy też żywność z Banku Żywności, którą rozdaliśmy naszym podopiecznym — dodaje dyrektor Kuchta. — Takie paczki z żywnością rozwieźliśmy też po kilku koczowiskach, gdzie przebywają bezdomni.

Od poniedziałku bezdomni nie wychodzą ze schroniska, po sprawunki dla nich np. do apteki czy sklepu wysłane są jedynie osoby zaufane, które wiadomo, że wrócą no i... trzeźwe.

— To jest dla podopiecznych rzeczywiście trudny czas, bo większość osób jest uzależniona. I chyba gdzieś w annałach musimy zapisać, że od poniedziałku żadna osoba w schronisku i noclegowni się nie upiła i nie przyszła do schroniska pijana — żartuje dyrektor Kuchta.

Schronisko zamknięte pandemia

Jak na razie w schronisku są jeszcze środki czystości.

— Mamy rękawiczki, maseczki, środki dezynfekujące, choć coraz mniej, bo dużo tego teraz zużywamy i czekamy na ich dostawę — mówi Robert Kuchta. — Dezynfekujemy klamki, podłogi, kilka razy dziennie mierzymy podopiecznym temperaturę. A dla wielu z nich kompletnie niezrozumiałe jest, dlaczego każemy im tak często myć ręce. Trochę patrzą na nas jak na wariatów.

— Przyznam, że jesteśmy trochę zestresowani, ale rozumiemy obecną sytuację i musimy trwać na swoich posterunkach — dodaje dyrektor placówki.

Ostatnio na pogarszającą się sytuację schronisk dla bezdomnych zwrócił rzecznik praw obywatelskich w liście do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg. Zastępca RPO Stanisław Trociuk podkreślił, że brakuje dodatkowych środków na materiały higieniczne. Ocenił również, że załamały się też dotychczasowe procedury pozyskiwania taniej żywności.

— Nie sformułowano żadnych instrukcji ani wytycznych dotyczących podniesienia stopnia bezpieczeństwa osób przebywających w schroniskach — napisał zastępca rzecznika praw obywatelskich.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Wszystkie informacje nt. koronawirusa SARS-CoV-2 znajdziecie Państwo w specjalnym serwisie Gazety Olsztyńskiej.

Za sprawą Gazety Olsztyńskiej na Facebooku pojawiła grupa wsparcia:  Grupa Wsparcia, Koronawirus - Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. % #2891371 | 37.47.*.* 22 mar 2020 08:04

  Niech się spirytusem oskarżają

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Joka #2891288 | 88.156.*.* 21 mar 2020 22:55

  zamknąć Olsztyn, Stop dla pseudo Polaków.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. olka #2891171 | 77.112.*.* 21 mar 2020 20:03

   I to jest bardzo mądra decyzja.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. niech odpracowuja #2891064 | 89.228.*.* 21 mar 2020 16:44

   za to co pracujace spoleczenstwo im dalo, niech obojetnie robia jakies rzeczy

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Szwagier #2891021 | 37.47.*.* 21 mar 2020 15:19

   Znalazł się sposób żeby nie pili. Normalnie cud.

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (6)