Każdy z nas może mieć swojego asystenta zdrowia

2020-01-16 08:02:00(ost. akt: 2020-01-16 08:37:37)

Autor zdjęcia: Pixabay

Aby cieszyć się zdrowym długim życiem oraz zachować sprawność intelektualną i fizyczną do późnych lat, warto realizować zasady zdrowego żywienia oraz aktywności fizycznej. Pomóc w tym może specjalna aplikacja. W jaki sposób?
Asystent zdrowia to nowsza wersja bezpłatnej aplikacji asystent zdrowego żywienia, pomagającej w zmianie stylu życia na zdrowszy. Aplikacje powstały dzięki współpracy wielu ekspertów i specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia.

"Korzystając z aplikacji poprawisz nawyki żywieniowe, poznasz zasady prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej, dowiesz się jak zapobiegać chorobom na tle odżywiania i braku aktywności fizycznej. Zmniejsz ilość spożywanego cukru, soli oraz niezdrowych przekąsek. Wprowadź zdrową dietę, zwiększ aktywność fizyczną. Czekają na ciebie bezpłatne konsultacje online z dietetykiem. Monitoruj ilość składników odżywczych oraz spożywanych kalorii i ich spalanie. Zdobywaj punkty i bądź lepszy od innych" — czytamy w opisie aplikacji. Cel jak najbardziej właściwy. Dlatego postanowiłam to sprawdzić.

Po zainstalowaniu aplikacji na ekranie pojawia się samouczek z hasłami: Zadbaj o formę. Mierz swoje osiągi w różnych dyscyplinach, jak np. bieganie, pływanie czy jazda na rowerze; Zapisz się na bezpłatną konsultację i popraw swoje nawyki żywieniowe. Dopasuj godziny konsultacji do swoich potrzeb; Zdobywaj wiedzę o zdrowym stylu życia i sprawdź ją w specjalnych quizach; Dbaj o swoją dietę. Kontroluj co jesz i jakie wartości odżywcze dostarczasz swojemu organizmowi.

Aby ruszyć dalej, trzeba zarejestrować konto. Twórcy obiecują, że po zarejestrowaniu możemy już w pełni korzystać z Centrum Dietetycznego Online. Szybki przegląd aplikacji: materiały edukacyjne, słowniczek pojęć, quizy, ankiety i grywalizacje. Za wszystko możemy zdobywać punkty, a te następnie wymieniać na odznaki. Wszystko pięknie, ale mnie najbardziej zainteresowała możliwość indywidualnej konsultacji z dietetykiem. A tu już zaczęły się schody...

Aby umówić się na konsultację, trzeba najpierw wypełnić ankietę. Jest to krok obowiązkowy, którego nie można pominąć. Jaki jest cel konsultacji? Jaki jest rodzaj wykonywanej przez ciebie pracy? Jaka jest twoja masa ciała, obwód w talii, wzrost oraz obwód bioder. Czy aktualnie chorujesz na którąś z następujących chorób (miażdżyca, przebyty zawał/udar, choroba jelit, choroba wrzodowa, choroby wątroby, choroby nerek, cukrzyca, dna moczanowa itp.)?

Aplikacja chce wiedzieć także, czy palisz papierosy, czy jesteś aktywny, gdzie mieszkasz (wieś, miasto), aktualne wyniki badań np. glukozy, rodzaj spożywanych potraw i ich ilość...


Ostatni krok to 40 pytań o częstotliwość spożywania danych grup produktów, takich jak np: płatki śniadaniowe, np. kukurydziane, czekoladowe, cynamonowe, płatki naturalne, np. owsiane, żytnie, kluski, placki, naleśniki, pierogi, mleko itp. (każdego dnia, 3-4 w tygodniu, 1-2 w tygodniu, 1-2 w miesiącu, wcale).

Kiedy przebrniemy do końca, możemy umówić się na konsultację. Z pobraniem aplikacji, rejestracją i wypełnieniem ankiety straciłam już prawie 50 minut, więc idę dalej.

Udało mi się wybrać termin konsultacji, jednak kiedy zaczął się jej czas, za nic nie mogłam do niej dołączyć, a aplikacja zaczęła pokazywać mi komunikat o nieznanym błędzie. Pomyślałam, że najlepsza metodą będzie wyłączenie aplikacji i uruchomienie jej ponownie. Tym razem się udało, dołączyłam do konsultacji, ale byłam jej jedynym uczestnikiem... Po drugiej stronie widziałam tylko niebieskie tło, nikt się nie odzywał, a następnie otrzymałam maila o treści "Twoja zaplanowana konsultacja z dietetykiem nie odbyła się". Hmmm... Niefajnie! Ale nie od razu Rzym zbudowano. Mam nadzieję, że to tylko przejściowe problemy, które wkrótce zostaną naprawione. Tym bardziej, że nie jestem jedyną osobą, która zwraca uwagę na niedoskonałości aplikacji.

— Bardzo wartościowa apka niestety trochę niedopracowana. Zliczanie kroków nie działa i ciągle mam 1-2 kroki. Zbyt mała baza danych potraw. Zamiast wybrać cappuccino trzeba wpisać jej składniki. Częste problemy z połączeniem z serwerem. Ciekawe artykuły, niestety część z nich jest nieaktywna. Po co zamieszczać tytuły bez treści? Punkty można zdobywać poprzez wielokrotne wysyłanie tej samej ankiety... — pisze jeden z użytkowników.

Zadanie finansowane jest ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

Milena SiemiątkowskaCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Observer #2850598 | 88.156.*.* 16 sty 2020 20:59

    Cóż się dziwić. Zadanie finansowane z publicznych pieniędzy. Pewno kasa rozdzielona, termin rozliczenia się zbliża, więc wrzuca się jakieś nie działające byle co i jest OK. Sztuka jest? No pewno, że jest!… i efekty wydanych pieniędzy przecież są! A pani redaktor czepia się jakichś szczegółów.

    odpowiedz na ten komentarz