Fotowoltaika - czy to się opłaca? Podsumowanie kosztów i przewidywany zwrot

2019-12-13 14:48:39 (ost. akt: 2019-12-13 14:53:42)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: stiloenergy.pl

Fotowoltaika jest procesem pozyskania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Staje się ona coraz bardziej opłacalna, ponieważ łączy ze sobą ekologię i ekonomię. Pozwala na ochronę środowiska naturalnego przy jednoczesnym obniżeniu rachunków za prąd.

Budowa instalacji fotowoltaicznej


Odpowiednio dobrana moc instalacji fotowoltaicznej pozwala jej właścicielowi na zwrot części, a czasem nawet całości kosztów za wykorzystanie energii elektrycznej. Zwłaszcza, że tradycyjna energia, pozyskiwana ze spalania węgla, ciągle drożeje ze względu na jego kurczące się zasoby. W związku z tym, koszty wykorzystania energii wzrastają z roku na rok.

Montaż paneli fotowoltaicznych jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeżeli chce się obniżyć rachunki za prąd. Początkowo inwestycja może wydawać się dość wysoka, ale ich montaż jest bardzo opłacalny, o czym można przeczytać tutaj. Przed rozpoczęciem ich instalacji można skorzystać z różnych dofinansowań, a dodatkowo w trakcie użytkowania obniżają się koszty eksploatacji i jest ograniczona emisja szkodliwych substancji do środowiska. Właściciel instalacji zapewnia też sobie większe bezpieczeństwo przy dostawach energii. Ponadto panele fotowoltaiczne są bezawaryjne, mają wysoką wydajność i długą żywotność, dlatego można je użytkować bez wymieniania nawet około 25 lat.

Koszty budowy instalacji fotowoltaicznej


Koszty inwestycji w instalację fotowoltaiczną zależą od wielu czynników: wielkości instalacji, rodzaju oraz ceny paneli, inwertera, doboru konstrukcji mocującej, zapotrzebowania na energię itd. Ważne jest też położenie domu, bo ma to duże znaczenie dla efektywności instalacji.

W przypadku rodziny 2 osobowej roczne zużycie prądu w gospodarstwie domowym wynosi zazwyczaj około 2700 kWh. Przy tak określonym zapotrzebowaniu można dobrać odpowiednią moc znamionową instalacji (ok. 2,5 kW) oraz powierzchnię paneli (ok. 16 m2). Przy takich parametrach liczba potrzebnych modułów w instalacji wynosi 8, a jej koszty będą wynosiły około 19500 zł. Dla rodziny 5 osobowej średnie roczne zużycie prądu szacowane jest około 5400 kWh, a co za tym idzie moc znamionowa powinna wynosić około 5,2 kW, zaś powierzchnia paneli musi mieć 30 m2. Liczba modułów w takiej instalacji wynosi 15, a koszt budowy to około 28 tys. zł.

Podsumowując instalacja fotowoltaiczna o mocy znamionowej od 2,5-6 kW spełni potrzeby 2-5 osobowej rodziny. W takim wypadku trzeba szykować się na koszty wynoszące od ok. 15 do 30 tys. zł. Cena może się zmienić, w zależności od wybranych modułów fotowoltaicznych i projektu instalacji. Przy takich parametrach, minimalny okres zwrotu takiej instalacji wynosi około 6-8 lat.

Obrazek w tresci

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej


Najbliższe lata są bardzo korzystne dla rozwoju fotowoltaiki. Została wprowadzona ulga podatkowa oraz wprowadzony jest program Energia PLUS. Można też skorzystać z różnych ekologicznych programów, które zapewniają dofinansowanie budowy instalacji fotowoltaicznej (PROSUMENT, BOCIAN, Regionalne Programy Operacyjne - RPO, Mój Prąd). Ponadto nowa ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii zagwarantowała korzystne warunki odbioru wyprodukowanych nadwyżek energii. Pozwala to na oszczędności na rachunkach za energię oraz umożliwia odbieranie z sieci publicznej oddanej wcześniej nadwyżki. Przykładem dofinansowań jest program "Czyste Powietrze", który powstał zgodnie z rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju. Jest to tak zwana ulga termomodernizacyjna. Można z niej skorzystać od stycznia 2019 roku. Osoby fizyczne (podatnicy podatku PIT oraz właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych) mogą odliczyć od podstawy podatku dochodowego koszty projektowania, montażu i osprzętu instalacji fotowoltaicznych do kwoty 53 tys. zł. Ponadto od 23 lipca 2019 roku został ogłoszony rządowy program "Mój prąd", w którym można otrzymać 5 tys. zł dotacji do instalacji fotowoltaicznej.

Nadwyżki energii, które trafiły do sieci mogą być z niej odbierane w postaci opustu. Jest on uzależniony od mocy instalacji. Mianowicie, w przypadku instalacji o mocy do 10 kW, można odebrać bezpłatnie z sieci publicznej 80% oddanej energii - jest to współczynnik 0,8. Instalacje o mocy od 10 kW do 40 kW pozwalają na odbiór 70% oddanej energii (współczynnik 0,7).

W przypadku przedsiębiorców, jeżeli wytwarzanie prądu nie jest ich główną działalnością, to mogą starać się o status prosumenta i nadwyżki prądu rozliczać na zasadzie opustów. W innym wypadku nie mają oni możliwości magazynowania energii w sieci elektroenergetycznej, tylko muszą ją sprzedawać Cena za którą mają być one odkupione jest ustalana urzędowo. W takim wypadku przedsiębiorca może odzyskać nie więcej niż 40% wyprodukowanego prądu. Warto wtedy rozważyć magazynowanie nadwyżek w akumulatorach.


Przy dobrze dobranej i odpowiednio położonej instalacji okres zwrotu może wynosić 10-12 lat. W przypadku instalacji o mocy do 10 kW, dla 5 osobowej rodziny, rozliczenie roczne przedstawia się następująco:


- roczne zużycie energii w domu: 5000 kWh;
- roczna produkcja z instalacji fotowoltaicznej: 5300 kWh (w tym 2800 kWh zużyte bezpośrednio, a 2500 kWh oddane do sieci);
- pobrane z sieci (np. wieczorami i nocą): 2100 kWh;
- energia do odliczenia: 2500 kWh * 0,8 (80% opustu) = 2000 kWh;
- rachunek za energię elektryczną: 2100 kWh (pobrane wieczorami i nocą) - 2000 kWh (bezpłatnie pobrane z sieci publicznej) = 100 kWh.Koszty i zwrot inwestycji:

Do opłacenia pozostaje 100 kWh wraz ze stałymi opłatami i abonamentem. Przy założeniu, że cena za prąd wynosi około 0,67 zł/kWh brutto (opłata za zużytą energię i dystrybucję), a opłaty stałe za rok wynoszą około 200 zł, to rachunek za prąd wyniesie 267 zł. Jeżeli rachunki przed montażem instalacji wynosiły około 3200 zł, to uzyskane oszczędności wyniosą 2933 zł. Koszt instalacji produkującej taką ilość energii (ok. 5,2 kW) wynosi około 28 tys. zł, a co za tym idzie zwrot inwestycji nastąpi po około 8 latach.


BIBLIOGRAFIA:
- Ustawa z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2016 poz. 925)
- Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2019 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. 2018. poz. 2489)


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. INFO ENERGIA #3075623 17 wrz 2021 16:00

  Interesuje Cię pozyskania dofinansowania na fotowoltaikę bądź pompę ciepła w województwie warmińsko-mazurskim? Sprawdź: https://info-energia.pl/fotowoltaika-i-p ompy-ciepla-ketrzyn/

  odpowiedz na ten komentarz

 2. ALICJA #2944135 | 83.28.*.* 5 lip 2020 10:37

  Bardo interesujący artykuł instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne w śród Polaków. Warto wiedzieć jakie instalacje fotowoltaiczne mamy na rynku i czym różnią się nowe rozwiązania od starych wykorzystywanych jeszcze przez większość instalatorów. www.instalacje-fotowoltaiczne.info

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. gołąbek #2835462 | 89.64.*.* 14 gru 2019 14:08

  Dokładnie. Dobra firma. Polecam OZE Biomar. Są to fachowcy znający się na swoim fachu. Jestem przekonany, że nie mają konkurencji na rynku.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz