Rządowe wsparcie dla maluchów i osób trochę starszych, czyli są pieniądze na żłobki i domy seniora

2019-12-10 14:33:43(ost. akt: 2019-12-10 15:08:24)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

Wojewoda warmińsko-mazurski ma dobre informacje dla najmłodszych i najstarszych. Są pieniądze z rządowych programów Maluch+ i Senior+. To szczególnie ważne, kiedy część samorządów nie potrafi znaleźć środków na zadania dla tych grup..

Celem programu „Senior+” jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym osób starszych. W ramach tego programu samorządy mogą ubiegać się o dotacje na utworzenie lub wsparcie dziennych domów i klubów dla seniorów. To szczególnie ważne w sytuacji, kiedy brakuje środków na te cele w samorządach.

Właśnie w takiej sytuacji są pensjonariusze olsztyńskiego Laurentiusa, którzy otrzymali informację z Urzędu Miasta w Olsztynie o braku środków w budżecie miasta na 2020 rok na finansowanie zadania „Prowadzenie Dziennego Domu Senior + Laurentius, utworzonego w ramach Programu Wieloletniego Senior+ na lata 2015- 2020”.

Na Warmii i Mazurach przybywa miejsc, w których starsze, często samotne osoby mogą spędzać czas. Za sprawą rządowego programu "Senior+" od 2015 roku powstało 28 dziennych domów i klubów seniora. W 2020 roku powstanie kolejnych 19 dziennych domów, a już teraz samorządy mogą starać się o dofinansowanie.

To 300 tys. zł na jedną placówkę lub 150 tys. zł dofinansowania na klub "Senior+". Dofinansowanie mogą uzyskać też działające już placówki.

— Dokumenty można składać do 7 stycznia 2020 r., a wyniki konkursu zostaną ogłoszone nie później niż do 28 lutego 2020 r. — powiedział podczas briefingu prasowego dziennikarzom wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.
Zajęcia w klubach dla seniora to nie tylko sposób na pozostanie aktywnym w jesieni życia, ale przede wszystkim forma terapii. Marcin Jastrzębski, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego poinformował na briefingu prasowym, że program „Senior+” został zmodyfikowany i uproszczony. W latach 2015-2016 w województwie warmińsko-mazurskim zostało utworzonych 9 Dziennych Domów „Senior-Wigor”. Od 2017 roku umowy na realizację programu podpisywane są z wojewodą. Wspomniał również, że w latach 2017-2018 na terenie naszego województwa utworzone zostały 3 dzienne domy i 16 klubów na 367 miejsc. Łączne dofinansowanie wynosiło 3 806 855,05 zł.

"Maluch+" to rządowy program wspierający opiekę nad dziećmi w wieku do 3 lat. Z jego środków tworzone są miejsca w żłobkach, klubach dziecięcych oraz u dziennych opiekunów. O dotację mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Do Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie wpłynęło 31 wniosków o dofinansowanie tworzenia i funkcjonowania miejsc w żłobkach w przyszłorocznej edycji "Maluch+". Dodatkowy nabór dla podmiotów niepublicznych potrwa do 10 stycznia.
— Polityka społeczna nadal pozostaje jednym z głównych priorytetów rządu nowej kadencji — podkreślił wojewoda Artur Chojecki.

Pytany, czy to jeden ze sposobów na pomoc samorządom, które sobie z tym nie radzą, a w szczególności Olsztynowi, który boryka się z brakiem miejsc w żłobkach, nie chciał komentować sprawy.

— To nie jest dobre skojarzenie, żeby stawiać sprawę w ten sposób — powiedział Artur Chojecki.

Przypomnijmy. W Olsztynie brak miejsc w żłobkach publicznych, a dotacje w żłobkach niepublicznych zdaniem prowadzących te podmioty i rodziców niewystarczające. Rzecznik olsztyńskiego ratusza tłumaczy, że dotacje dla placówek prywatnych są nieobowiązkowe.

— To zadanie dodatkowe, które realizowaliśmy, ponieważ miasto było stać na taki wydatek. Niestety przyszłoroczny budżet jest dużo skromniejszy, więc z wielu zadań, które były nieobowiązkowe, musieliśmy zrezygnować — mówiła tydzień temu podczas trwających protestów i pikiet rodziców przed Urzędem Miasta w Olsztynie Marta Bartoszewicz, rzeczniczka olsztyńskiego ratusza.
SK


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Strażak #2835443 | 83.9.*.* 14 gru 2019 13:08

  PiS zachowuje się jak ten podpalacz który mordę drze i udaje że gasi pożar!

  odpowiedz na ten komentarz

 2. j. #2835389 | 83.9.*.* 14 gru 2019 11:36

  Rząd PiS rozdaje pieniądze które zabrał samorządom, czy ludzie tego nie widzą?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. Nick #2833679 | 37.201.*.* 11 gru 2019 22:48

  Brawo rzad. Musicie trzymac pieniadze w zapasie bo niestety POwskie samorzady nie radza sie z ogromnymi pieniedzmi jakie dostaja.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz

 4. oburzona #2833428 | 80.55.*.* 11 gru 2019 12:16

  Najpierw PIS wprowadził ustawy śmierci dla samorządów, a teraz "ratuje". Masakra! Jeszcze wczoraj w telewizji regionalnej murem stawali posłowie z PIS za utrzymaniem małych szkół. A samorząd skąd ma wziąć pieniądze. Za rok, to to więcej samorządów będzie miało kłopoty.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 5. Zofia 87 lat #2833211 | 31.0.*.* 11 gru 2019 07:10

  Wystarczy odebrać wyłudzone środki ok.80 milionów założycielce i jej mężowi państwu Katarzynie i Tomaszowi K Helper i wystarczy na kilka budżetów wojewódzkich osobom starszym i młodym.Wspomniany Tomasz K niszczył ludzi,odzierał ich z godności.Karma wróciła.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz