Oszuści udawali policjantów z CBŚ

2019-09-18 12:50:00 (ost. akt: 2019-09-18 12:43:45)

Autor zdjęcia: Pixabay

Oszuści telefonicznie próbowali wyłudzić pieniądze od mieszkanki Węgorzewa, podszywając się pod CBŚ. Na szczęście nie udało im się, przypadek ten jednak pokazuje, że tego rodzaju przestępcy są aktywni. Jak się zachować w takiej sytuacji?
Na wnuczka, na policjanta, na inkasenta, na konto prokuratora — węgorzewscy policjanci nie ukrywają, że przestępcy nie ustają w wymyślaniu nowych metod, za pomocą których próbują oszukać jak najwięcej osób.

Przekonała się o tym jedna z osób mieszkających w Węgorzewie. W piątek 13 września policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące usiłowania oszustwa.

— Sposób działania przestępców był podobny do tego, jaki jest już znany policjantom — przyznaje asp. Agnieszka Filipska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie. — Do potencjalnej ofiary zadzwoniła osoba podająca się za policjanta Centralnego Biura Śledczego i przedstawił się jako Andrzej Zieliński, podając wymyślony numer służbowy. Następnie mówił, że prowadząc rozpracowanie, wpadli na trop szajki oszustów, którzy biorą kredyty na różne osoby.

Rozmówca stwierdził, że pieniądze, które znajdują się na koncie w banku, są zagrożone i zaproponował ubezpieczenie konta. W celu potwierdzenia swojej wiarygodności, osoba dzwoniąca zaproponowała potwierdzenie swoich danych i powyższych informacji, dzwoniąc na numer 997 i rozpoczęciu rozmowy po trzecim sygnale, nie rozłączając się.

— Rozmówcy nie udało się jednak dojść do porozumienia z mieszkanką Węgorzewa i zaprzestał dalszych działań — dodaje policjantka. — O tym fakcie kobieta poinformowała policję.

Dlatego stróże prawa z Węgorzewa apelują do wszystkich, szczególnie do starszych osób, aby przestrzegały prostych zasad, które pozwolą zminimalizować możliwość oszustwa.

— Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie zwracają się z prośbą o wpłacenie pieniędzy – radzi asp. Filipska. — Nigdy nie proszą o branie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych! Żaden funkcjonariusz nie może też żądać ani przyjmować pieniędzy za prowadzoną sprawę. Nie zwracają się też do osób postronnych o pomoc w celu planowanego zatrzymana przestępcy - oszustwa. Jeżeli tylko mamy do czynienia z taką prośbą, telefoniczną czy w kontakcie osobistym, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oszustem i w takim przypadku natychmiast kontaktujmy się z policją.

Ponadto zawsze upewnijmy się, że w prawidłowy sposób rozłączyliśmy telefoniczną rozmowę. Dopiero, gdy będziemy pewni, że rozmowa jest całkowicie zakończona, a w słuchawce słychać poprawny sygnał rozłączenia (najlepiej odczekać jeszcze dla bezpieczeństwa 2-3 minuty), wtedy można wybrać kolejny numer np. na policję lub do rodziny.

— Nie przekazujmy pod żadnym pozorem danych do kont bankowych, a także pieniędzy osobom obcym — ostrzega policjantka. — Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta, zakończmy rozmowę telefoniczną i zgłośmy to w najbliższej jednostce policji.

Policjanci po raz kolejny przypominają - zawsze kierujmy się zasadą "ograniczonego zaufania". Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod policjanta lub inną osobę, która podaje informacje na temat naszych oszczędności, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.

— Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub na koncie, nie podawajmy kodów i haseł do konta — przestrzega przedstawicielka węgorzewskich stróżów prawa. — Zadzwońmy do kogoś z rodziny, na policję i porozmawiajmy o swoich podejrzeniach. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie.

Policja zwraca się również z apelem do osób młodych, by ci informowali rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość.
— Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie lub pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności — podsumowuje asp. Agnieszka Filipska.
(raz)

Fot. pixabay.com

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ZZZ #2792757 | 176.97.*.* 18 wrz 2019 13:07

    DO MNIE TEZ PRZEROZNE NUMERY WYDZWANIAJA ALE MAM ZASADE ZE NIEZNANYCH NUMEROW TEL NIE ODBIERAM WOGOLE I MAM SPOKOJ

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz