Postaw minus lub plus dla polityka

2019-08-31 06:00:00(ost. akt: 2019-08-30 14:28:14)
Parlament\\\ To już ostatnia część podsumowań mijającej kadencji, którą na naszych łamach dokonywali nasi parlamentarzyści. Przypomnijmy, że poprosiliśmy ich, by podzielili się z nami swoimi sukcesami. A już niedługo ruszamy z akcją "Prawybory 2019".
Kończymy naszą akcję "Postaw minus lub plus". Do 1 września na gazetaolsztynska.pl możecie państwo oceniać naszych parlamentarzystów. Jak, waszym zdaniem, przez ostatnie cztery lata sprawowali się nasi posłowie i senatorowie? Dobrze? To postawcie im plus. Źle? Stawiajcie minus.

Przypomnijmy, że wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października.

Jedynkami w sejmowych okręgach olsztyńskim i elbląskim są: KW PiS (Wojciech Maksymowicz i Leonard Krasulski), KKW Koalicja Obywatelska PO, Nowoczesna IPL Zieloni (Janusz Cichoń i Jacek Protas), KW PSL (Urszula Pasławska i Zbigniew Ziejewski), KW Sojusz Lewicy Demokratycznej (Marcin Kulasek i Monika Falej).

W okręgu 86 obejmującym Olsztyn oraz powiaty: nidzicki, olsztyński i szczycieński o miejsce w Senacie rywalizować będą Lidia Staroń, który wystartuje z własnego komitetu oraz Jarosław Słoma (PO) i Andrzej Maciejewski ( Komitet Wyborczy Prawica).

Z kolei w okręgu nr 87 (powiaty: ełcki, giżycki, gołdapski, kętrzyński, mrągowski, olecki, piski i węgorzewski) o mandat senatorski będą się ubiegać Małgorzata Kopiczko (Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość) Jolanta Piotrowska (Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni).

W okręgu elbląskim będą to Jerzy Wcisła (KKW Koalicja Obywatelska) (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), Sławomir Sadowski (KW Prawo i Sprawiedliwość), a w okręgu nr 85 (powiaty: działdowski, iławski, nowomiejski i ostródzki) Bogusława Orzechowska (KW Prawo i Sprawiedliwość) i Stanisław Gorczyca (Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni)


Elżbieta Gelert
Elżbieta Gelert (PO)
Dla mnie była to naprawdę pracowita kadencja. Oprócz uczestniczenia w Komisji Zdrowia pracowałam w kilku zespołach, np. ds. onkologii, ds. organizacji ochrony zdrowia, ds. zdrowia publicznego, ds. chorób rzadkich. Przez pracę w zespołach udało się sporo spraw rozwiązać. Np. na mój wniosek do leków refundowanych dodano Opdivo (Nivolumab) w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowej dla chorego na raka nerki z przerzutami do płuc. Wprowadzone zostały zabiegi profilaktycznej podskórnej mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją na listę świadczeń refundowanych przez NFZ dla kobiet obciążonych mutacją genu BRCA1. To bardzo specjalistyczne sprawy, ale niezwykle ważne dla tych, którzy tego potrzebują.

Najbardziej jestem zadowolona z uregulowania problemu transportów międzyszpitalnych oraz wprowadzenia w szkołach opieki stomatologicznej. Z myślą o małych pacjentach i osobach głęboko niepełnosprawnych wprowadziliśmy możliwość bezpłatnego pobytu w szpitalu dla rodzica lub opiekuna.

Bardzo aktywnie uczestniczyłam w tworzeniu lepszych warunków dla funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, nie zapominając przy tym o sprawach regionalnych. Zabiegam o budowę Żuławskiej Ramy Kolejowej, czyli połączenia kolejowego Gdańsk – Elbląg oraz organizację Sądu Apelacyjnego w Elblągu. A jako że doceniam potencjał turystyczny naszego regionu, jestem zwolenniczką wykorzystania budowy przekopu przez Mierzeję Wiślaną dla rozwoju gmin nadzalewowych i rozwoju uzdrowisk na naszym terenie.


Małgorzata Kopiczko (PiS)
To była pracowita kadencja. Tym bardziej, że podjęliśmy poważne zadanie zmiany Polski w bardzo wielu dziedzinach. Z racji zawodowego przygotowania aktywnie działałam w Komisji Nauki, Edukacji i Sportu, ale też Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Dużo z mojej aktywności poświęciłam zaangażowaniu w Komisji Spraw Łączności z Polakami za Granicą.

Ta ostatnia aktywność dała mi lekcję wielkiej pokory. Miałam okazję zobaczyć, jak wygląda patriotyzm tych, którzy są na co dzień Polski, jako swojej ojczyzny pozbawieni. To wielka lekcja prawdziwej polskości.
Praca senatora to także zaangażowanie w sprawy swojej małej ojczyzny, a Mazury naprawdę potrzebują każdego głosu wsparcia w swoich żywotnych sprawach. zaangażowałam się skutecznie w doprowadzenie do powstania bezpośredniego połączenia kolejowego Ełk-Warszawa, pozyskanie środków pozwalających na prace restauracyjne zamku w Kętrzynie, budowę hal sportowych w kilku miejscowościach.

Nasz ełcki szpital wojskowy był bardzo zadłużony. Postanowiłam, że zrobię wszystko, żeby pomóc tej placówce. To właśnie moje działania pomogły w oddłużeniu tak potrzebnego i dobrze przygotowanego do pełnienia swoich funkcji medycznych szpitala.
Mazury to moje miejsce od urodzenia, z którym jestem związana bardzo silnie emocjami i choć mogę tworzyć listę rzeczy, które w tej kadencji udało mi się pomóc wykonać, to mam też bardzo długą listę spraw i zadań, które stawiam sobie jeszcze do wykonania.

Jacek Protas
Jacek Protas (PO)
Mam wieloletnie doświadczenie w samorządzie i, siłą rzeczy, tematyką samorządową zajmowałem się bardzo intensywnie również w Sejmie. W swoich 180 interpelacjach zajmowałem się głównie sprawami naszego regionu. To dwie z najważniejszych form mojej aktywności w mijającej kadencji.

Ustrój samorządowy jest bardzo szerokim i ważnym zagadnieniem. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak mocno ustawy sejmowe dotyczące samorządu dotyczą wszystkich, którzy żyją w Polsce. W ugrupowaniu, które reprezentuję, przewodniczyłem w pracach grup eksperckich, które przygotowały takie zmiany, które nie tylko usprawnią działanie samorządów ale pozwolą, by były naprawdę blisko ludzi i ich spraw.

W swoich interpelacjach często poruszałem tematy związane z infrastrukturą transportową. Nasz region, Warmia i Mazury, potrzebuje i dróg i szlaków kolejowych. Te ostatnie wydają się nawet kluczowe i to ze względu na transport towarów, ale przede wszystkim ze względu na usprawnienie komunikacji pasażerskiej, ułatwienie dojazdu tym, którzy pracują poza miejscem zamieszkania.

Intensywnie zabiegałem też o środki na budowę i poprawę infrastruktury sportowej i tą związaną z turystyką. Również od strony układów i umów międzynarodowych, szczególnie z Rosją. Bolączki naszego regionu nie zawsze znajdują zrozumienie po stronie rządowej. Obecna kadencja ma jedną bardzo złą cechę. Sejm w dużym stopniu zamienił się w maszynkę do głosowania, gdzie nawet w oczywisty sposób ważne i potrzebne projekty przepadają, bo są zgłaszane przez opozycję. Pozostaje mieć nadzieję, że to się zmieni, ale tu trzeba wspólnego działania i nas polityków i wyborców.


Lidia Staroń (niezrzeszona)
Minione cztery lata to ponownie okres wytężonej pracy. Do mojego biura senatorskiego codziennie trafia kilkadziesiąt próśb o pomoc, interwencję… Za każdą prośbą kryje się ludzki problem, a nierzadko wręcz dramat… Pracę senatora od początku traktuję jako służbę ludziom… Dlatego wciąż walczę o sprawiedliwość i... po prostu normalność. Skutecznie, krok po kroku, wprowadzam potrzebne zmiany ustawowe np.: 3 kwietnia 2018 r. skarga nadzwyczajna, o którą walczyłam od lat, stała się prawem.

Wprowadziłam kolejne, korzystne, dla spółdzielców zmiany, np. prawo do majątku spółdzielni. Współtworzyłam nowe ustawy o komornikach, które m. in. wzmacniają nadzór nad komornikami, wprowadzają obowiązek ich nagrywania…

Przygotowałam pakiet zmian niezbędnych w walce z lichwą. Projekt ustawy „antylichwiarskiej” trafił już do Sejmu.

Oprócz zmiany prawa podejmuję tysiące interwencji na rzecz indywidualnych osób, nierzadko bardzo skrzywdzonych. Udało mi się uratować wiele rodzin, w tym tzw. wykluczonych spółdzielców, przed utratą dachu nad głową (pomimo tego, że zapłacili za mieszkania i nie mieli długów groziła im eksmisja)… Wywalczyłam odzyskanie ruchomości, a także domów, mieszkań, gospodarstw odebranych w wyniku przestępstwa …

Z sukcesem mierzyłam się z urzędniczymi absurdami, pomagałam olsztyniakom i obywatelom w moim okręgu wyborczym…

Przez lata komornicy dopuszczający się nieprawidłowości byli bezkarni. Dzięki podjętej interwencji zapadł pierwszy w Polsce wyrok skazujący komornika na bezwzględną karę więzienia za bandycką egzekucję...

Jak zawsze mocno wspieram mój Region. Jestem stąd, tu mieszkam, tu wychowałam dzieci, tu pracuję. To moje miejsce na ziemi! Dlatego wspieram inicjatywy samorządowe – walczę o dotacje dla urzędów, szpitali… Wspieram też przedsiębiorców w sporach z urzędami, ZUS-em.


Jerzy Wcisła (PO)
Jestem senatorem pierwszej kadencji, ale wcześniej uczestniczyłem w pracach rządowych komisji, w ramach których współpracowałem z parlamentarzystami.
Poza komisjami: samorządową i środowiskową, z racji mieszkania w gorącym, przygranicznym, polsko-rosyjskim regionie, zostałem wiceprzewodniczącym bardzo ważnej Komisji Obrony Narodowej. Jestem przewodniczącym dużego Parlamentarnego Zespołu Rozwoju Dróg Wodnych, który skupia posłów i senatorów oraz — co jest ewenementem — ok. 50 ekspertów i specjalistów z całej Polski.

Należę do bardzo aktywnych senatorów. Liczba moich wystąpień i oświadczeń jest większa niż wszystkich pozostałych senatorów z naszego regionu.

Z własnej inicjatywy podjąłem ok. 70 spraw, w większości o charakterze regionalnym. Z poparciem ok. 5 tys. osób występowałem o przywrócenie małego ruchu granicznego. Zabiegam, by programy szybkich kolei i połączeń drogowych nie wykluczały naszego regionu.

Uczestniczyłem w tworzeniu ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności oraz w pracach związanych z zagospodarowaniem rzek i kanałów oraz przeciwdziałaniu suszom i powodziom.

Walczę o prawa ok. tysiąca pracowników zwolnionych w sposób niezgodny z Konstytucją. Sprawą zajmował już się Rzecznik Praw Obywatelskich, NIK, Parlament Europejski, pokrzywdzeni wygrywają już sprawy w sądach a finał prawdopodobnie rozegra się przed unijnym Trybunałem Sprawiedliwości.
Zabiegam o rzeczywistą budowę kanału przez Mierzeję, objęcie tą inwestycją portu w Elblągu i połączenie naszych rzek z europejskim system dróg wodnych.

Stanisław KryścińskiRegulamin: kliknij tutaj