Co dalej z budynkiem Węgorzewskiego Centrum Kultury?

2019-08-19 10:00:00 (ost. akt: 2019-08-19 10:57:45)

Autor zdjęcia: Monika Kacprzak

Prawdopodobnie jeszcze tego lata dowiemy się, jaki los spotka Węgorzewskie Centrum Kultury. Na razie wiadomo jedno – ważna dla miasta kulturalna instytucja funkcjonuje w budynku, którego stan pozostawia wiele do życzenia.
Dopytują mieszkańcy, dopytują i węgorzewscy radni: "Co dalej z budynkiem Węgorzewskiego Centrum Kultury”? Pytanie to zostało skierowane do burmistrza Krzysztofa Kołaszewskiego, który przyznał, że rzeczywiście, stan placówki nie jest zbyt dobry: przecieka dach, instalacja elektryczna jest w bardzo złym stanie. Jak jednak zapewnił gospodarz gminy, w WCK wykonywane są bieżące remonty.

To jednak zbyt mało. Placówka potrzebuje nowej lub odnowionej siedziby. Sprawa jednak do łatwych nie należy.
— Nie jestem w stanie udzielić konkretnej odpowiedzi na pytanie, co dalej z WCK — przyznał Kołaszewski podczas lipcowej sesji rady. — Ten temat będziemy omawiać na najbliższych komisjach merytorycznych rady miasta. Ja zobowiązałem się przygotować analizę, przede wszystkim finansową, zrealizowania koncepcji ulokowania Węgorzewskiego Centrum Kultury w budynku Szkoły Podstawowej nr 1, dokładnie w budynku A, z późniejszą wizją rozbudowy obiektu o salę widowiskową.

Jak dodał, urząd ma przygotowaną koncepcję remontu, przebudowy obecnej siedziby budynku centrum kultury.
— Być może jej wartość nie jest zatrważająca, bo jest to około 5 milionów złotych, natomiast nadal pozostalibyśmy w starym, niezbyt estetycznym budynku, z pewnymi niespodziankami, które mogą się kryć w ziemi, jak i wyjść w trakcie remontu — stwierdził burmistrz. — Wiadomym jest, że cała prawda wychodzi właśnie dopiero w trakcie prac remontowych, a w ekspertyzie przygotowanej przez ekspertów z zakresu budownictwa nie zawsze wszystko jest ujęte, nie wszystko widać gołym okiem — wyjaśnił.

Jest też inna droga. Pojawiła się bowiem możliwość aplikowania o środki z funduszy norweskich.
— Teoretycznie moglibyśmy skorzystać z tej szansy, posiadając już dokumentację, i złożyć wniosek na adaptację i rozbudowę budynku na ulicy Pionierów na potrzeby domu kultury — przyznał Kołaszewski. — Aczkolwiek termin ogłoszenia konkursu jest na grudzień styczeń, czyli data dość odległa. Z kolei ocena wniosków trwa pół roku, czyli gdzieś za rok dopiero wiedzielibyśmy, czy mamy szanse na te środki, czy nie.

Dlatego wedle burmistrza optymalna wydaje się wersja przeniesienia domu kultury do budynku A z wizją rozbudowy o salę widowiskową w przeszłości.
— Musimy przeanalizować wszystkie za i przeciw, a także przede wszystkim względy ekonomiczne — podkreślił. — Rozbudowa budynku przy ulicy Pionierów mogłaby zdobyć 85 procent dotacji, ale nie obejmuje ona pomieszczeń o charakterze komercyjnym, z kolei projekt zakłada powstanie w WCK kawiarni. Musielibyśmy się zapoznać, jak to ewentualnie pogodzić. Mam nadzieje, że w ciągu miesiąca uda się wypracować jakąś konkretną decyzję.
(raz)


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. realista #2778694 | 37.47.*.* 19 sie 2019 12:43

    A może by tak wykorzystać infrastrukturę SP nr 1 ????

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz