Podziel się tym, co najcenniejsze

2019-07-24 16:55:37 (ost. akt: 2019-07-24 20:39:52)
Piotr Lewicki: To nic nie kosztuje, a może uratować komuś życie

Piotr Lewicki: To nic nie kosztuje, a może uratować komuś życie

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Wakacje są okresem, kiedy nasza krew jest najbardziej potrzebna. Dlatego warto się nią podzielić. Jak to zrobić? Wystarczy przyjść do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub skorzystać z mobilnych punktów poboru krwi.
Krew to niezastąpiony lek, który w okresie wakacyjnym jest nam bardzo potrzebny — mówi Konrad Mackiewicz, pielęgniarz i ratownik medyczny z RCKiK w Olsztynie. — Jest to sezon urlopowy, w związku z czym wielu naszych stałych dawców przebywa na urlopach poza Olsztynem. W wakacje mamy dużo wypadków komunikacyjnych, również z udziałem motocyklistów. Oprócz tego w Olsztynie mamy Centrum Urazowe, duży blok operacyjny i sama ta jednostka potrafi zużywać bardzo dużo krwi, nawet przez weekend .

Jakiej krwi potrzeba najbardziej? — Najbardziej uniwersalną jest grupa 0 Rh-, ale tak naprawdę potrzebujemy wszystkich grup. Wszystkie są pożądane, ponieważ istnieją biorcy o różnych grupach. Co prawda dosyć popularne grupy jak A+, czy B+ nie nadają się, żeby przetoczyć je każdemu, ale zarówno dawców jak i biorców z takimi grupami jest bardzo dużo. Dlatego zapraszamy wszystkich. Panie mogą oddać krew co trzy miesiące, a mężczyźni — co dwa miesiące — mówi pielęgniarz.

W dniach 23-24 lipca na olsztyńskiej starówce przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej odbyła się mobilna akcja poboru krwi, zorganizowana przez RCKiK w Olsztynie. Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem, chociaż nie każdy zarejestrowany chętny mógł zostać dawcą.

— Pierwszego dnia akcji zgłosiło się do nas i zarejestrowało 31 zainteresowanych osób. Krew oddały 24 z nich. Trzeba liczyć się z tym, że zawsze występuje jakiś procent dyskwalifikacji z różnych powodów, przede wszystkich zdrowotnych — powiedział Konrad Mackiewicz.

A co najbardziej dyskwalifikuje? — Jeśli ktoś przyjmuje jakieś leki na stałe, to prawdopodobnie nie może też oddawać krwi. Większość chorób, które zmuszają do stałego zażywania leków, są dyskwalifikujące. Wyjątkiem jest jednak nadciśnienie. Tutaj decyzję podejmuje lekarz, ponieważ nie wszystkie leki od nadciśnienia dyskwalifikują. Ale wszystkie choroby przewlekłe, takie jak np. choroby tarczycy już tak — wyjaśnia pielęgniarz.

Jednym z honorowych dawców krwi, który zgłosił się do krwiobusu na olsztyńskiej starówce był Piotr Lewicki. Jak podkreśla, nie był to jego pierwszy raz.

— To jest już drugi raz, kiedy oddaję krew. Pierwszy raz oddawałem w 2016 roku. Pamiętam, że wtedy bardzo się stresowałem, ale okazało się, że to nic strasznego. Nie czułem żadnego dyskomfortu, a samo wbicie igły było tylko lekkim ukłuciem. Dosyć długa przerwa w oddawaniu krwi spowodowana była zwykłym brakiem możliwości. Teraz nadarzyła się taka okazja i w końcu miałem na to czas, dlatego zjawiłem się w mobilnym punkcie poboru. Zdecydowałem się oddać krew, ponieważ jest to niezwykle potrzebne. Mnie to nic nie kosztuje, a komuś może uratować życie. To jest wspaniała idea, każdy komu pozwala zdrowie, powinien tutaj przyjść. To nic nie boli! Na pewno będę to robił w przyszłości! — powiedział dawca.

Jak sam przyznał, podczas oddawania krwi nie czuł nic nadzwyczajnego. Może tylko za wyjątkiem głodu. — To prawidłowe uczucie. Po oddaniu należy zjeść konkretny posiłek, najlepiej coś tłustego, kalorycznego — podsumował pielęgniarz z RCKiK w Olsztynie.

Dawcą krwi lub jej składników może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat o masie ciała przynajmniej 50 kg, legitymująca się dokumentem stwierdzającym tożsamość, ze zdjęciem, numerem PESEL wraz z adresem zameldowania. Cały proces zajmuje mniej niż godzinę.

Zaczyna się od rejestracji, wypełnienia formularza i wstępnego badania. Wtedy dopiero po przejściu badań można oddawać krew co zajmuje około 10 minut. Jednostka donacji wynosi około 450 ml krwi (średnio w ciele dorosłego człowieka jest 5-6 l krwi), dlatego ten ubytek u większości osób nie powoduje żadnych negatywnych odczuć. Istnieje jednak bardzo mały procent ludzi, u których może pojawić się chwilowy zawrót głowy. Krótki odpoczynek szybko przywróci wszystko do normy, dlatego wszystkim dawcom przysługuje zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddają krew.

Szczegóły dotyczące honorowego krwiodawstwa dostępne są na stronie: >>> www.rckikol.pl

Ty również możesz podzielić się tym, co masz najcenniejszego. Pamiętaj – krew ratuje życie. Wystarczy przyjść do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Malborskiej 2 w Olsztynie i dać się przebadać.

Milena Siemiątkowska

Fot. Zbigniew Woźniak

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ciekawy #2767198 | 5.173.*.* 25 lip 2019 12:46

  Czy szpitale muszą płacić za krew? Ktoś wie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Trelelele #2767089 | 185.103.*.* 25 lip 2019 08:52

   "Dawcą krwi lub jej składników może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat o masie ciała przynajmniej 50 kg, legitymująca się dokumentem stwierdzającym tożsamość, ze zdjęciem, numerem PESEL wraz z adresem zameldowania. " Dokument z adresem zameldowania? Więc na nowy dowód osobisty bez adresu zameldowania nie oddamy?

   odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Krewniak #2767081 | 46.170.*.* 25 lip 2019 08:32

    Mam oddanej tej krwi trochę (nawet więcej niż trochę). Nawet regularne oddawanie krwi (co 2 m-ce) nie powoduje nadprodukcji. Miałem kilka dłuższych przerw w oddawaniu i nic się nie działo. Jak pisał ktoś wcześniej - może gdyby było to codziennie... W sumie "na koncie" mam dwie osoby, które potrzebowały krwi (poród, operacja), ale ze względu na rzadką grupę (0RH-), podpowiedziano mi, żebym znał 3 osoby z moją grupą krwi ICE. Pozdro dla Qmatych...

    odpowiedz na ten komentarz

   2. Dawcą krwi #2766999 | 95.160.*.* 24 lip 2019 22:40

    Oddałem już parę litrów krwi. W 2009r w TVP3 zadano mi pytanie Dldlaczego oddaję krew. Ja odpowiedziałem że jestem niepełnosprawny i mi też kiedyś pomógł. Dziennikarka spojrzała od góry do dołu i powiedziała świetnie. To niemuszą być silni zdrowi ludzie. Wystarczy chcieć. Jeśli państwo komuś pomożecie może wam ktoś Pomorze. do dołu na mnie ktoś pom

    odpowiedz na ten komentarz

   3. Krew #2766927 | 83.5.*.* 24 lip 2019 20:13

    Można nie oddawać krwi, nie dzielić się nią, chcieć kasy i profitów tylko pamiętajcie każdy może jej potrzebować twoja mam tata ,córka, syn, mąż żona bo każdy z nas może mieć zabieg, operację ratującą życie, wypadek a wtedy skąd do operacji bierze się krew ? od osób które nie narzekają nie lamentują ale przychodzą oddawać krew.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (8)