Mieszkańcy dopytują o "Fit City"

2019-07-20 10:00:00 (ost. akt: 2019-07-23 11:19:09)

Autor zdjęcia: YT/Gmina Węgorzewo

Trwają prace nad koncepcją Fit City, która ma wzbogacić promocję Węgorzewa i okolic. Wielu mieszkańców chce wiedzieć, co dzieje się w temacie strategii.
Jak – nie bez racji – zauważył radny węgorzewski Mateusz Rodziewicz, mieszkańcy dopytują o szczegóły dotyczące koncepcji strategii, która ma promować miasto i gminę, czyli ogłoszone przed paroma tygodniami Fit City.
— Koncepcje Fit City zaprezentowano 1 czerwca i do tej pory nie poznaliśmy żadnych szczegółów — zauważył przedstawiciel mieszkańców. — Jedynym przejawem tej strategii w naszym mieście są banery wiszące przy boiskach z dumnym napisem "Fit City Węgorzewo".

Do władz miasta skierował więc szereg pytań, m.in. chciał wiedzieć, jakie są godne założenia tej koncepcji, oraz co przez te tygodnie udało się wypracować?
— W trakcie tworzenia koncepcji nie możemy spodziewać się na dzień dobry mocnego uderzenia — powiedział Krzysztof Kołaszewski, burmistrz Węgorzewa. — Wiąże się to często z wydatkami, z inwestycjami. Koncepcja Fit City bardzo mocno wpisuje się w nasz przyszły rozwój, gdzie chcielibyśmy i musimy przeprowadzić szereg inwestycji jak na przykład modernizacja stadionu, który wymaga nowej bieżni. Aby tego typu rzeczy realizować, potrzeba jest strategia.

I jak dodał, nie jest tak – wbrew wielu opiniom – że miasto zaprezentowało coś, bez niczego.
— Dobrze funkcjonują siłownie zewnętrzne, ścieżki rowerowe, co więcej, w koncepcję Fit City idea "rowerowej stolicy Polski" doskonale się wpisuje — dodał Kołaszewski.
Z kolei Marek Lipski, przewodniczący Komisji Gospodarczej Rady Miejskiej w Węgorzewie podkreślał, że czym innym jest koncepcja, a czym innym strategia.
— Każdy mieszkaniec może znaleźć prezentację koncepcji Fit City na stronie promocji — poinformował. — Został powołany zespół, który pracuje nad doszlifowaniem tego pomysłu. W jego skład wchodzi przewodnicząca rady miejskiej Aleksandra Kiełczewska, radny Władysław Żerucha, pracownik OSiR-u, zastępca burmistrza Lidia Czerniewicz, oraz ja, Marek Lipski.

Przewodniczący nie omieszkał dodać, że niestety gminie brakuje pieniędzy na prace nad projektem, a to dlatego, że poprzednia rada w plan budżetu nie spisała koncepcji Fit City. Z prostego powodu – nie wiedziała o niej.
— Zaczęliśmy pracować metodą małych kroków, tymi środkami, które w tym momencie mamy — wyjaśnił Lipski. — Zanim powstanie strategia, musimy mieć pojęcie o budżecie, stąd moje wnioski, by przekazać środki na promocję. Jeżeli będziemy wiedzieli, jaki mamy budżet na przyszły rok, to zaręczam, że strategia pojawi się już oficjalnie. Można powiedzieć, że zaczęliśmy zbyt wcześnie, ale i można powiedzieć, że zbyt późno. Koncepcja Fit City w szufladzie leżała sześć lat czekając na swój czas. Łatwo jest krytykować, trudno jest coś stworzyć – skwitował Lipski.

Przypomnijmy, w 2013 roku ogłoszony został konkurs na opracowanie koncepcji promocji gminy Węgorzewo. Jak podaje miejscowy ratusz, wpłynęło osiem prac, z których to dwie ex aequo otrzymały pierwsze miejsce. Jedna, praca autorstwa Marka Lipskiego pod nazwą Fit City, a druga Jerzego Łapo. Podczas styczniowej sesji rady miejskiej węgorzewscy radni zdecydowali, aby przystąpić do realizacji tego pierwszego projektu. Szef komisji gospodarczej dodał, że druga koncepcja, która ex aequo zajęła pierwsze miejsce w konkursie, a której autorem jest Jerzy Łapo, wchodziłaby w zakres Fit City.
— Ta koncepcja była oparta o program ścieżek, głównie historycznych, co doskonale wpisuje się na przykład w wykorzystanie ścieżek rowerowych w ramach Fit City — powiedział. — A tym samym warto zaznaczyć, że nie rezygnujemy z hasła „Węgorzewo rowerową stolica Polski” — zaznaczył.

(Łukasz Razowski)Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Alicja Rymszewicz #2766266 | 31.135.*.* 23 lip 2019 11:17

  Kto pyta, nie błądzi. Pytanie podstawowe jest, na czym konkretnie koncepcja fit city polega i co konkretnie będzie realizowane w ramach tej koncepcji? "Każdy mieszkaniec może znaleźć prezentację koncepcji Fit City na stronie promocji"... Mamy stronę promocji??? W każdym bądź razie ja nie znalazłam ani na BIPie, ani na wegorzewo.pl. Stąd zawnioskowałam o udostępnienie całościowej koncepcji fii city drogą dostępu do informacji publicznej. Całościowa koncepcja to tylko prezentacja w power poincie, z której naprawdę niewiele wynika. Z przytoczonych w artykule odpowiedzi też niewiele wynika. Jest mowa o nowej bieżni, ale o bieżni też dużo mówiono podczas poprzedniej kadencji, choć wtedy bez hasła fit city. " Jeżeli będziemy wiedzieli, jaki mamy budżet na przyszły rok, to zaręczam, że strategia pojawi się już oficjalnie." - zapewnia radny Lipski. Czyli żądanie przeznaczenia finansów publicznych w ciemno??? W biznesie to można sobie takie marketingowe niespodzianki robić, ale finanse publiczne muszą być jawne już na etapie planowania wydatków. Jawne również dla mieszkańców, nie tylko dla wtajemniczonej grupki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

 2. Zbysiu marynarz #2765924 | 185.220.*.* 22 lip 2019 19:47

  Bywam na sesjach i widzę jak zawsze coś mu nie pasuje. Zamiast podrzucac pomysły w różnych tematach to ciągle coś mu /im/ nie pasuje. Kręca młodym jak bączkiem dla dzieci

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Węgorzewianin #2765804 | 62.102.*.* 22 lip 2019 15:45

   Z tym wielu mieszkańców to raczej przesada, większości mieszkańcom bardziej zależy na tym, aby nasze Węgorzewo pozostało spokojnym miasteczkiem na Mazurach. Wystarczy popatrzeć na inne miasta z regionu, brzegi zabudowane przez nowobogackich, do jeziora dojść nie można, jeziora zawalone pływającymi z rykiem motorami. Mikołajkami nie będziemy i obyśmy nie byli nigdy. Paru sołtysów oraz jeden radny wyskkujący z pomysłami rodzącymi się w ekomarinie to nie jest większość mieszkańców. Tak czy inaczej ciekawość tej grupki osób powinna być zaspokojona w odpowiedziach znajdujących się w artykule

   Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)