Eurowybory na ostatniej prostej
2019-05-20 07:20:18(ost. akt: 2019-05-20 07:25:11)
W niedzielę wybory do Parlamentu Europejskiego. Ważne, bo w Brukseli zapadają decyzje istotne dla Polski i dla Warmii i Mazur. Ale też ważne, bo na jesieni odbędą się wybory parlamentarne. Wynik eurowyborów może mieć na nie wpływ.
Kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego wkroczyła w ostatnią fazę. I tak naprawdę trudno jednoznacznie wskazać zwycięzcę niedzielnych wyborów. Różnica w sondażach jest niewielka, choć jak wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych, zrobionym już po emisji filmu braci Sekielskich, poparcie dla PiS wynosi 33 proc. a więc spadło o 6 punktów w stosunku do badania IBSP sprzed tygodnia. Na Koalicję Europejską chce głosować 43,6 proc. respondentów.
Tradycyjnie już na trzecim miejscu znalazła się Wiosna Roberta Biedronia z poparciem 9,1 proc.. Próg wyborczy przekroczyła też Konfederacja, na która chce głosować 6,9 proc badanych. Poza progiem znalazły się m.in.Kukiz’15 (4,9 proc.) i Lewica (2,2 proc.).
Jednak jak podkreślają politolodzy, wyborów nie wygrywa ten, kto prowadzi w sondażach, ale ten, kto potrafi zmobilizować największy elektorat w dniu wyborów, a wielu wyborców swoje decyzje podejmuje na krótko przed głosowaniem. — Jedynym miarodajnym sondażem jest wynik wyborów — podkreśla dr Wojciech Szalkiewicz, specjalista marketingu politycznego z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Olsztynie.
Jednak jak podkreślają politolodzy, wyborów nie wygrywa ten, kto prowadzi w sondażach, ale ten, kto potrafi zmobilizować największy elektorat w dniu wyborów, a wielu wyborców swoje decyzje podejmuje na krótko przed głosowaniem. — Jedynym miarodajnym sondażem jest wynik wyborów — podkreśla dr Wojciech Szalkiewicz, specjalista marketingu politycznego z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Olsztynie.
O dziwo aż połowa respondentów sondażu IBSP deklaruje, że pójdzie na wybory. Jednak co innego deklaracje a co innego realne działanie. Pięć lat temu do urn poszło 23,83 proc. Polaków, a frekwencja nad Wisłą była najniższa spośród wszystkich krajów unijnych.
A niski udział w wyborach zaskakuje bo przecież ponad połowa Polaków chwali sobie Unię Europejską. Z badania Eurobarometru wynika, że ponad 53,1 proc. Polaków dobrze ocenia Unię Europejską, podczas gdy średnia unijna to 42,8 proc.
Tylko w Irlandii, Luksemburgu, Irlandii i Szwecji ta ocena jest wyższa. Tu warto dodać, że najmniej zadowoleni ze swojej obecności w UE są Grecy, gdzie tylko co czwarty obywatel dobrze ocenia UE oraz w Czechach, gdzie to poparcie dla UE sięga tylko 27,9 proc.
To skąd to niskie zainteresowanie eurowyborami? — Polakom te wybory nie spędzają snu z powiek, Bruksela jest odległa, dość abstrakcyjna, choć oczywiście powinny być ważne, bo jesteśmy w UE — dodaje dr Wojciech Szalkiewicz.— Jednak te wybory są bardzo ważne dla partii politycznych. Wybory europejskie są traktowane jako poligon doświadczalny przed wyborami parlamentarnymi, najważniejszymi dla partii. I chodzi tu o sportowy, psychologiczny efekt pierwszej bramki, która drużyna pierwsza strzeli gola, to ma handicap i o to się toczy ta gra polityczna
W naszym okręgu wyborczym obejmującym nasze województwo i Podlasie zostało zarejestrowanych sześć komitetów. I każdy z nich wystawia pełną listę kandydatów, czyli 10 osób.
W wyborach 26 maja będziemy wybierali 52 europosłów w 13 okręgach wyborczych. W naszym okręgu wyborczym nr 3 będą łącznie pracowały 2082 komisje obwodowe, a lokale wyborcze będą czynne w godzinach 7-21. Jak głosujemy? Otóż będzie jedna karta do głosowania, głosujemy tylko na jednego kandydata. — A głosujemy poprzez postawienie znaku X (muszą być to co najmniej dwie przecinające się linie) w kwadracie przy nazwisku kandydata, którego chcemy poprzeć — przypomina Piotr Sarnacki, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie.
Andrzej Mielnicki
We wtorek 21 maja zapraszamy na debatę online, którą będzie można oglądać na gazetaolsztynska.pl. Udział wezmą kandydaci do europarlamentu: Monika Falej (Wiosna), Karol Karski (Zjednoczona Prawica), Andrzej Maciejewski (Kukiz'15), Urszula Pasławska (Koalicja Europejska), Jacek Protas (Koalicja Europejska).
Zaczynamy o 9.00
Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
60% #2735475 | 176.105.*.* 20 maj 2019 23:29
Belka chciałby podnieść PODATEK BELKI do 50% od zysku na lokacie!Musicie tylko na niego głosować, to szybko taki wprowadzi, może nawet 60%! Do urn zatem i na BELKĘ!
odpowiedz na ten komentarz
Gość #2735170 | 188.146.*.* 20 maj 2019 19:03
Karol Karski to zdecydowanie Prawo i Sprawiedliwość a nie Zjednoczona Prawica!
odpowiedz na ten komentarz
kkk #2735017 | 2.206.*.* 20 maj 2019 15:28
TYLKO KONFEDERACJA! PLUJE NA TEN NEDZNY OLSZTYNSKI BRUKOWIEC, TFU!
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz
sass #2734962 | 37.7.*.* 20 maj 2019 13:23
Proszę o dodanie do kandydatów przedstawiciela KONFEDERACJI. Dlaczego go nie zaprosiliście?
Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz
POmoc pedofilom #2734956 | 46.79.*.* 20 maj 2019 13:06
PO -POMAGA PEDOFILOM I nie popiera ustawy o zaostrzenie kar za te zbrodnie na dzieciach....- https://www.tvp.info/42672488/przez-pomy lke-poparla-zaostrzenie-kar-dla-pedofilo w-poslanka-po-tlumaczy-sie-z-glosowania
Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz