Sprawdź, jak nie stracić prawa do emerytury i renty

2019-03-06 16:11:00(ost. akt: 2019-03-06 09:27:15)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Arch. GO

Jeśli emeryt lub rencista dorabia do pobieranego świadczenia to dodatkowe zarobki mogą spowodować, że zostanie ono zawieszone albo zmniejszone. Dotyczy to tylko zarobków z działalności objętej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, np. z umowy o pracę.
W ubiegłym roku w związku z przekroczeniem osiąganych przychodów wstrzymano wypłatę rent i emerytur z oddziału ZUS w Elblągu 28 osobom,, natomiast w oddziale w Olsztynie aż 216 osobom.

Po upływie roku kalendarzowego, do końca lutego pracujący świadczeniobiorcy maja obowiązek powiadomić ZUS o wysokości przychodu uzyskanego z tego tytułu w ubiegłym roku. Tak więc do końca lutego 2019 należy dostarczyć informację o kwocie przychodu uzyskanego w ubiegłym roku.

Nie wszystkich ten obowiązek dotyczy. Wyłączone są z niego z osoby, którym Zakład ustalił prawo do emerytury w wieku powszechnym 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni), nawet jeśli pobierają jako korzystniejsze inne świadczenia np. rentę rodzinną. Bez ograniczeń mogą również zarabiać mężczyźni pobierający emerytury częściowe, oraz osoby, które mają prawo do renty inwalidy wojennego z tytułu pobytu w obozie i w miejscach odosobnienia lub do renty rodzinnej po takim inwalidzie oraz do renty inwalidy wojskowego w związku ze służbą wojskową lub renty rodzinnej po żołnierzu, którego śmierć ma związek ze służbą wojskową —wyjaśnia Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Aby jak najszybciej Zakład dokonał rozliczenia musimy dostarczyć zaświadczenie stwierdzające łączną kwotę przychodu z wszystkich źródeł. Przychód, który osiągnęliśmy w ubiegłym roku może rodzić skutki finansowe lub nie. Decyzja wydana przez ZUS może potwierdzić wypłacanie świadczenia w prawidłowej wysokości, ustalać zwrot a nawet nadpłatę renty lub emerytury.

— Pracujący świadczeniobiorcy doskonale orientują się ile wynosi przeciętne wynagrodzenie, które mogą osiągnąć. My ze swojej strony staramy się na bieżąco podawać do wiadomości zmiany tych kwot. Jeśli nawet w niektórych miesiącach limit został przekroczony, a w innych nie został osiągnięty rozliczenie w skali roku może nie rodzić żadnych skutków finansowych. To świadczeniobiorca powinien przedłożyć wniosek i dołączyć zaświadczenia o wszystkich zarobkach osiągniętych w ubiegłym roku kalendarzowym. Aby umożliwić rozliczenie świadczenia w najkorzystniejszy sposób, powinien zadbać o to by zaświadczenie zawierało miesięczne kwoty zarobków — dodaje Ilukiewicz.

Roczna niższa kwota graniczna przychodu za 2018 r. wynosi – 37 851,70 zł. Przekroczenie tej kwoty skutkuje zmniejszeniem emerytury lub renty o kwotę przekroczenia przychodu nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.

źródło: ZUS

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mlody #2693238 | 37.248.*.* 6 mar 2019 18:58

  Całe życie opłacasz skladki, i dostajesz karę w postaci braku wypłaty emerytury bo nadal masz chęci żeby pracować. Chyba czas się nad tym zastanowić.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. olsztyniak #2693175 | 5.173.*.* 6 mar 2019 16:59

  Wystarczy jeden donos do ZUS i osoba zarabiająca grosze z rentą na stałe dostaje wezwanie na komisję,tam uzdrowienie.Wszystko zgonie z prawem ZUS czy KRUS.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Naczelnik Polskiej Republiki Ludowej #2693171 | 79.184.*.* 6 mar 2019 16:49

  ja Cię nie mogę, ustawę w nocy się przegłosuje i emeryturek nie ma

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. To się nazywa informacja na czasie #2693163 | 88.156.*.* 6 mar 2019 16:37

  W dniu 6.03.19 Gazeta informuje, że do końca lutego należy poinformować ZUS o przychodzie z zeszłego roku

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz