Węgorzewscy policjanci przyjrzeli się bezpieczeństwu pieszych

2019-02-08 10:00:00 (ost. akt: 2019-02-07 12:33:53)
Policjanci przeprowadzili na terenie naszego powiatu działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Funkcjonariusze koncentrowali się przede wszystkim na kierowcach, którzy naruszają przepisy wobec pieszych.
Z końcem stycznia policjanci ruchu drogowego z węgorzewskiej policji przeprowadzili akcję „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Funkcjonariusze koncentrowali się przede wszystkim na kierujących pojazdami, którzy naruszają przepisy ruchu drogowego wobec pieszych.
— Podczas działań nadzorem objęte zostały miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych np. przejścia przez jezdnię o dużym natężeniu ruchu lub przejścia, na których doszło do potrąceń pieszych — informowali węgorzewscy policjanci.

Jesienią i zimą tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są dużo mniej widoczni. To czas kiedy kierowcy powinni poruszać się ze wzmożoną ostrożnością.
— Należy przypomnieć, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych obowiązany jest zachować szczególną ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie — tłumaczą funkcjonariusze. — Ponadto musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Jakie zachowania kierujących zagrażają bezpieczeństwu pieszych? Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, w szczególności na przejściu dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy skręcaniu w drogę poprzeczną, przejeżdżanie przez przejście z nadmierną prędkością, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi, omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym, a także nieprawidłowe cofanie.

Wypadki z udziałem pieszych powodują przede wszystkim kierujący pojazdami, jednakże najwięcej ofiar śmiertelnych wśród pieszych odnotowuje się w zdarzeniach, których byli oni sprawcami. Stąd też policja systematycznie apeluje, aby piesi uważali na drodze. Zawsze należy być ostrożnym przechodząc przez jezdnię, nawet na wyznaczonym przejściu dla pieszych.
— Wkraczając na jezdnię upewnijmy się, że nadjeżdżający pojazd zwalnia — apelują stróże prawa. — Przypominamy, że bezpieczeństwo pieszych na drodze znacząco poprawia noszenie elementów odblaskowych!
(źródło KPP w Węgorzewie)Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mazur2020 #2679396 | 212.3.*.* 10 lut 2019 21:47

  "Jesienią i zimą tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są dużo mniej widoczni. To czas kiedy kierowcy powinni poruszać się ze wzmożoną ostrożnoscia" - wg mnie piesi w miastach jesienno-zimowa pora POWINNI mieć na sobie odblaski. Do tego taka kontrola policji powinna pójść w stronę pieszych, którzy nagminnie wpychają się na przejścia dla pieszych nie spojrzawszy najpierw w lewo i w prawo czy tym wtargnięciem nie spowodują zagrożenia - gwałtowne hamowanie pojazdu (jesienią i zimą to dla pojazdów mechanicznych tragedia). Ale policjanci za takie rzeczy wola karać kierowców wychodząc z założenia że to tylko i wyłącznie ich wina!!!!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. aaaa #2677946 | 5.173.*.* 8 lut 2019 12:25

   to nie wina kierowców, wina leży też po stronie pieszych, nagłe wtargnięcia na pasy, kierowca nie ma możliwości zahamowania, największe niebezpieczne przejścia , to koło biedronki k/UM, Rossman, n Zamkowej, koło Lewiatana, pieszy nie uważa, prosto wchodzi na pasy, nie zastanawiając się czy samochód wyhamuje

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)