Samorządowcy wkrótce złożą pierwsze oświadczenia majątkowe

2018-11-24 09:12:29 (ost. akt: 2018-11-25 10:01:13)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

30 dni od ślubowania pierwsze oświadczenie majątkowe powinien złożyć radny, wójt, burmistrz i prezydenta miasta.
Zgodnie z samorządowymi ustawami ustrojowymi, pierwsze oświadczenie należy dostarczyć w terminie 30 dni od dnia: złożenia ślubowania, wyboru, powołania na stanowisko zatrudnienia. W przypadku pierwszej deklaracji obowiązuje stan na dzień złożenia oświadczenia.

Radny gminy, powiatu i województwa składa oświadczenie odpowiednio przewodniczącemu rady lub sejmiku województwa. Oświadczania zastępcy wójta, osób wydających w jego imieniu decyzje administracyjne, sekretarza gminy czy skarbnika składane są wójtowi. Wicestarosta, członek zarządu powiatu, sekretarz powiatu, skarbnik powiatu, a także pozostałe zobligowane do tego osoby składają oświadczenia staroście. Na tej samej zasadzie wicemarszałek województwa, członek zarządu województwa, sekretarz i skarbnik województwa składają oświadczenia marszałkowi województwa.

Natomiast przewodniczący rady i sejmiku, a także i wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta i marszałek składają swoje oświadczenia wojewodzie.

Kolejne deklaracje o stanie majątku przedstawiane są każdego roku do 30 kwietnia, wg stanu na 31 grudnia roku poprzedniego. Radni, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast na dwa miesiące przed upływem kadencji składają ostatnie oświadczenie majątkowe; marszałkowie i starostowie - w dniu odwołania ze stanowiska. W tym przypadku, podobnie jak przy pierwszej deklaracji, pod uwagę bierze się stan na dzień złożenia oświadczenia.

Wójt (burmistrz, prezydent miasta) do pierwszego oświadczenia powinien dołączyć informację o zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli taką działalność prowadził przed dniem wyboru.

Radny gminy, powiatu i województwa powinien złożyć oświadczenie wraz z informacją o sposobie i terminie zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia jednostki samorządu terytorialnego, w której uzyskał mandat, jeżeli taką działalność prowadził przed dniem wyboru. Radni powinni zaprzestać prowadzenia takiej działalności gospodarczej w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia ślubowania.

Natomiast starosta, marszałek województwa oraz pozostałe osoby zobowiązane do złożenia oświadczenia w samorządach wszystkich "szczebli" do oświadczenia dołączają informację o sposobie i terminie zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli taką działalność prowadzili przed dniem wyboru, powołania lub zatrudnienia. Osoby te powinny zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej w ciągu trzech miesięcy od dnia wyboru, powołania lub zatrudnienia.


źródło: kurier.pap

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ostródzianin #2642648 | 79.187.*.* 13 gru 2018 08:03

  Już 27 listopada 2018r. (a więc sporo wcześniej niż upływał termin składania dokumentów) umieściłem komentarz, w którym napisałem, że wymagania konkursowe zostały ustawione pod panią Dorotkę Szczurowską i to ona wygra ten konkurs. Cóż za niespodzianka, że okazało się to prawdą. To jest ewidentne złamanie prawa! Ustawianie konkursu pod konkretną osobę. Może powołane do tego instytucje się tym zainteresują! Nie do wiary, że tak można sobie kpić z przepisów już kilka dni po objęciu urzędu w sytuacji, w której ludziom wmawia się, że teraz będzie uczciwie i transparentnie! Śmiech na sali!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. juo #2632237 | 188.147.*.* 27 lis 2018 15:05

  No to się zacznie i już pewnie zaczęło kłamanie i przepisywanie czego się da na ciotki,babcie itp.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Ostródzianin #2631913 | 79.187.*.* 27 lis 2018 06:41

  W Ostródzie nowy burmistrz i nowe zasady. Niby powinno być uczciwie i transparentnie. Burmistrz ogłasza konkurs na stanowisko sekretarza i w ten sposób określa wymagania, by mogła je spełnić jego faworytka Dorota Szczurowska - obecna zastępca wójta gminy Dąbrówno, znana też ze starostwa powiatowego. Tak ma wyglądać uczciwość i otwartość nowej władzy? Żenada i fikcja. Jeśli w ten sposób będzie pan organizował konkursy na najważniejsze w mieście stanowiska, Panie Burmistrzu to dobrze naszemu miastu nie wróżę. Może się mylę. Zobaczymy czy zgodnie z moim podejrzeniem sekretarzem zostanie Pani Dorota Szczurowska? Pożyjemy - zobaczymy!

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Mythbuster #2630975 | 5.173.*.* 25 lis 2018 12:01

  Zobaczcie kto przekształcił fir.ę w spółkę i z niej wyszedł a firma na słupa działa dalej.To częsta praktyka a po kadencji wracamy do starego układu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 5. ? #2630962 | 82.145.*.* 25 lis 2018 11:06

  Chciałbym odkupić od nich te mieszkania i domy za wartość jaką podają w swoich oświadczeniach majątkowych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (17) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

Unia Europejska

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.