Ankanonda nad jeziorem Święcajty

2018-11-23 12:00:00 (ost. akt: 2018-11-21 15:07:49)
Źródło zdjęcia: DWOT

Źródło zdjęcia: DWOT

Żołnierze oraz strażacy brali udział w największych tegorocznych ćwiczeniach wojskowych Polsce. Epizody Anakondy-18 odbywały się w okolicach jez. Święcajty
Anakonda-18 to największe ćwiczenia Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej w 2018 roku. Wedle założeń miały być sprawdzianem możliwości współdziałania kluczowych organów dowodzenia wojska z jednostkami niemilitarnymi oraz wybranymi elementami struktur dowodzenia NATO. W manewrach uczestniczyli żołnierze z 10 krajów sojuszu oraz struktur dowodzenia i sił NATO. Na terytorium Polski ćwiczyło około 12 500 żołnierzy. W ramach największego ćwiczenia Wojska Polskiego w bieżącym roku odbyło się ćwiczenie Renegade/Sarex-18/II. Część z zaplanowanych działań miała miejsce na terenie powiatu węgorzewskiego.

— W drugim dniu ćwiczenia zostały przeprowadzone dwa epizody z zakresu poszukiwania i ratownictwa lotniczego — podaje mjr Rafał Ługiewicz z serwisu prasowego obsługującego manewry. — Sprawdzeniu podlegały rozwiązania systemowe funkcjonujące w ramach służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego (ASAR), współpracującej z Krajowym System Ratowniczo – Gaśniczym (KSR-G) oraz systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM). Szczególnej ocenie poddano, utworzony w styczniu tego roku cywilno-wojskowy ośrodek koordynacji poszukiwania i ratownictwa lotniczego (ARCC).

Scenariusz jednego z epizodów odbywał się w okolicach Jeziora Święcajty i polegał na przeprowadzeniu akcji poszukiwawczo-ratowniczej po awarii wojskowego samolotu transportowego, który zmuszony został do wodowania na jeziorze.
— Działania zostały zainicjowane przez ARCC, który aktywował środki dyżurne oraz rozpoczął koordynację działań z układem pozamilitarnym. Na miejsce w pierwszej kolejności przybyła jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Harszu, a następnie jednostki Państwowej Straży Pożarnej z Węgorzewa, której przedstawiciel objął funkcję Kierującego Działaniami Ratowniczymi – opisuje żołnierz.
(raz)

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. sada #2630093 | 83.6.*.* 23 lis 2018 21:02

    Dajcie do cholery jakieś zdjęcia. Na stronach innych miast jest dużo zdjęć a w Wegas FIGA z makiem. Ot co.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz