Kto udawał urzędniczkę i czy burmistrz został znieważony?

2018-11-24 10:00:00 (ost. akt: 2018-11-21 14:40:35)
Oficjalny profil Gminy Węgorzewo na facebooku

Oficjalny profil Gminy Węgorzewo na facebooku

Węgorzewski magistrat opublikował na swojej stronie (wegorzewo.pl) postanowienie prokuratury m.in. w sprawie znieważenia byłego burmistrza Krzysztofa Piwowarczyka oraz podszywania się pod urzędniczkę pracującą w Biurze Promocji.
Według materiałów opublikowanych na oficjalnej stronie Węgorzewa, Prokuratura Rejonowa w Giżycku postanowiła o umorzeniu dochodzenia ws. m.in. znieważenia w internecie burmistrza Węgorzewa Krzysztofa Piwowarczyka poprzez "określenie wymienionego słowem wulgarnym powszechnie uznanym za obelżywe", oraz podszywania się za pracownicę Urzędu Miejskiego w Węgorzewie Annę Styrańczak z Biura Promocji.

Jak czytamy w uzasadnieniu umorzenia postępowania, w kwietniu 2018 roku do Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie wpłynęło pisemne zawiadomienie o przestępstwie nadesłane przez reprezentanta gminy Węgorzewo. Wynikało z niego, że nieznana osoba posługiwała się w internetowej sieci profilem społecznościowym orz domeną sugerującą, iż jest to oficjalna strona miasta, m.in. przy wykorzystaniu herbu gminy. Ponadto na tej stronie zamieszczano w komentarzach i memach treści szkalujące burmistrza Węgorzewa. Z publikowanych treści wynikać też miało, że publikuje je pracownica urzędu.

— W niniejszej sprawie wszczęto i przeprowadzono dochodzenie w celu wyjaśnienia okoliczności sprawy i ustalenia sprawców czynów będących jego przedmiotem — czytamy w uzasadnieniu Elżbiety Dunaj-Wałach, prokuratora Prokuratury Rejonowej w Giżycku.

W jego toku ustalono, że administratorem wspomnianej strony jest mieszkaniec miejscowości Kal w gminie Węgorzewo. Został on przesłuchany. Tłumaczył, że nie wykorzystał herbu, ale jego "fotorealistyczne tekstury a herb posiada inny kształt, flagę, elementy szczegółowe". Administrator strony zeznał też, że tzw. mem, o którym była mowa wczesnej, to "grafika przedstawiająca obraz społeczeństwa, które narzeka na wszystko" i nie miał zamiaru nikogo obrazić, zwłaszcza burmistrza. W uzasadnieniu czytamy, że nie doszło do popełniania przestępstwa związanego z nieuczciwą konkurencja, bo pokrzywdzony musiałby być przedsiębiorcą, a sprawca musi wyrządzić swym postępowaniem poważną szkodę.

Prokurator nie dopatrzył się też znieważenia burmistrza jako funkcjonariusza państwowego, gdyż aby doszło do przestępstwa, "do zdarzenia musi dojść podczas i w związku z pełnieniem przez funkcjonariusza publicznego obowiązków służbowych" a wedle uzasadnienia "są to człony nierozerwalne i muszą wystąpić łącznie". W tym przypadku takiej sytuacji nie było, choć prokuratura przyznaje, że "Krzysztof Piwowarczyk ma prawo czuć się znieważonym i dochodzić swoich roszczeń w trybie prawnoskargowym".

— Na razie się nad tym nie zastanawiałem, być może w przyszłości rozważę podjęcie stosownych kroków prawnych — powiedział Krzysztof Piwowarczyk. — Najważniejszym jest fakt, że opinia publiczna dowiedziała się, iż faktycznie doszło do znieważenia mojej osoby.

Jeśli chodzi o podszywanie się pod urzędniczkę poprzez stworzenie facebookowej strony "AS Biuro Promocji", to prokurator orzekł, że Anna Styrańczak "odniosła w ten sposób szkodę osobistą, zwłaszcza, iż została postawiona w niekorzystnym świetle, jako osoba krytycznie odnosząca się do obecnego burmistrza". A jest to przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego i na wniosek pokrzywdzonego.

— Pomimo wykonanych w toku dochodzenia czynności, nie zdołano jednak ustalić sprawcy/ów tego czynu — podaje prokurator Dunaj-Wałach. — Pomimo próby ustalenia autorów strony, nie można było pogłębić materiału dowodowego w powyższym zakresie. Dlatego postępowanie należało umorzyć wobec niewykrycia sprawców przestępstwa.
(raz)

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. czytacz #2631244 | 176.10.*.* 26 lis 2018 06:40

    Urzędniczka? Nie róbcie komedii

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

  2. ... #2630947 | 37.47.*.* 25 lis 2018 10:41

    Heh dobre. Jak to nie można ustalić sprawców, a kto miał w tym interes hejtować i szkalować burmistrza, ja bym połapał te wdzystkie najaktywniejsze mendy fejsowe, przetrzepać im kompy, tefony, oraz członków z kontr kww Majstersztyk, podobnie Trump wygrał wybory. Wpływając na opinie wyborców, niezawsze idące w parze z prawdą. Ale kogo obchodzi prawda? Mało kto chce do niej docierać bądź jest tym szczerze zainteresowany.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)