Mieszkańcy nie chcą budowy masztu telefonii

2018-11-17 10:00:00 (ost. akt: 2018-11-17 10:53:09)
Węgorzewski magistrat mimo protestu mieszkańców sołectwa Kamionek Wielki wydał pozwolenie na budowę masztu telefonii komórkowej w Pniewie. Zaniepokojeni właściciele okolicznych domów odwołują się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
Przypomnijmy, mieszkańcy miejscowości Kamionek Wielki pod Węgorzewem nie wyrażają zgody na realizację „inwestycji celu publicznego, polegająca na budowie stacji HUB (transmisyjnej) telefonii komórkowej” w Pniewie. Celem publicznym bowiem zamiary inwestora określono w obwieszczeniu, które trafiło do części domów z terenu gminy Węgorzewo. W tej sprawie w październiku na biurko burmistrza Węgorzewa trafiło pismo. Jego sygnatariusze pisali:

„Wnosimy o rozpatrzenie prawidłowej kwalifikacji zamierzenia jako inwestycji celu publicznego. Argument konieczności wydania decyzji odmownej odnośnie spornej inwestycji masztu telefonii komórkowej w obrębie miejscowości Kamionek Wielki, podyktowany jest faktem, że obecnie zaplanowane przeznaczenie masztu wolnostojącego, jedynie na funkcję stacji transmisyjną z zastosowaniem anten radiolinii, jest elementem transferowym, który samodzielnie nie powinien być uznany za inwestycję celu publicznego, gdyż nie ma bezpośredniego wykorzystania w świadczeniu usług telekomunikacyjnych mieszkańcom”.

Jak podkreślają autorzy protestu: „maszty przesyłowe radiolinii są częścią systemu przesyłowego, który służy samemu inwestorowi i jego celom wewnętrznym jako przedsiębiorcy występującemu na otwartym rynku konkurencji operatorów telefonii komórkowej”. Zaznaczają, że „umiejscowienie masztu w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej może powodować zagrożenie w razie awarii, np. przewrócenia masztu lub kolizję z warunkami funkcjonowania i bezpieczeństwa infrastruktury i sygnalizacji kolejowej. Mieszkańcy zwrócili się do władz gminy o dokonanie analizy i odrzucenie wspomnianego wniosku dotyczącego niepokojącej ich inwestycji.

W odpowiedzi Krzysztof Piwowarczyk, burmistrz Węgorzewa przyznał, że w kierowanym przez niego urzędzie toczyło się postępowanie dotyczące ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego stacji bazowej telefonii komórkowej w Pniewie, a w sprawie tej mieszkańcy Kamionka Wielkiego złożyli protest, który jest jednym z elementów postępowania administracyjnego.
— Obecnie sprawę analizuje urbanista, który oceni, czy dostarczona dokumentacja i planowana inwestycja jest zgodna z przepisami i przygotuje projekt decyzji. Projekt ten będzie podstawą do decyzji burmistrza — podkreślał w październiku Piwowarczyk.
Jak jednak informują autorzy interwencji, niestety gmina wydała decyzję pozytywną.

— W tej sytuacji odwołujemy się dalej, teraz do Samorządowego Kolegium Odwoławczego — poinformowali Węgorzewski Tydzień. — Warto prowadzić batalię, mimo iż mieszkańcy małych miejscowości nie mają szans w starciu z maszynerią urzędniczą oraz prawnikami prosto ze stolicy. Może to brzmi patetycznie, ale trzeba się natrudzić, szukać wsparcia, żeby nie traktowano nas jako mało ważny głos, a przecież jesteśmy mieszkańcami i to nas będzie najbardziej dotyczyła ta inwestycja — podkreślają.
(raz)


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Xxx #2625326 | 37.47.*.* 17 lis 2018 11:20

  Jakie pozwolenie wydał „węgorzewski magistrat”? Pozwolenia na budowę wydaje odpowiedni wydział przy Starostwie Powiatowym a nie w UM.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. oloui #2625324 | 89.229.*.* 17 lis 2018 11:17

   NIE!!! W Pniewie może nie chcą telefonii odłaczyć- znaki dymne czy coś

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz