Partycypacja, czyli Ty też możesz mieć wpływ

2018-10-09 09:45:37 (ost. akt: 2018-10-09 11:50:20)

Autor zdjęcia: Forum Sołtysów Gromada

Pierwsze szkolenie z cyklu "Więcej wiesz - więcej możesz" odbyło się 6 października i dotyczyło inicjatywy lokalnej. Kolejne będzie dotyczyło możliwości wpływu obywateli na sprawy gminy i odbędzie się już 20 października br. Omówione będą m.in. sprawy związane z inicjatywą uchwałodawczą mieszkańców, budżetem partycypacyjnym i konsultacjami społecznymi.
Szkolenia organizowane są przez Forum Sołtysów Gromada wraz ze Stowarzyszeniem KAL i dzięki dofinansowaniu przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie. Są skierowane są do sołtysów, członków rad sołeckich, ale również aktywnych mieszkańców gminy Węgorzewo, czyli dostępne dla każdego chętnego. Najbliższe szkolenie dotyczące możliwości wpływu obywateli na sprawy gminy odbędzie się już 20 października w świetlicy za małym kościołem w godzinach 12.00-16.00. Przeprowadzi je Marta Florkowska, trenerka, która wspiera Gromadę od samego początku. Omówione będą m.in. sprawy związane z inicjatywą uchwałodawczą mieszkańców, budżetem partycypacyjnym i konsultacjami społecznymi. Zapisy przyjmuje koordynatorka projektu Urszula Marciniak pod nr 798 619 799.

— Szkolenie o inicjatywie lokalnej było szczególnie istotne, gdyż na nasz wniosek gmina Węgorzewo pracuje aktualnie nad rozwiązaniami prawnymi umożliwiającymi korzystanie z inicjatywy — mówi sołtys Róży Łukasz Dujnowski. — Uchwała jest obecnie w trakcie konsultacji, niestety konsultacje sprowadzają się tylko do możliwości wniesienia pisemnych uwag. Podczas szkolenia stwierdziliśmy, że węgorzewska uchwała nijak ma się do pobudzania aktywności społecznej i postanowiliśmy zawnioskować o zorganizowanie spotkania, na którym wspólnie z władzami będziemy mogli przedyskutować treść tej uchwały.

Czym jest inicjatywa lokalna? To forma współpracy samorządu i mieszkańców, w celu wspólnego realizowania zadań publicznych. Wkład mieszkańców (jako wnioskodawców) może polegać na pracy społecznej, na świadczeniach pieniężnych lub rzeczowych. Urząd wspiera realizację zadania w sposób organizacyjny lub rzeczowy, w tym również poprzez np. zakup usług i/lub materiałów niezbędnych do realizacji inicjatywy lokalnej.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Trygort

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wyborca #2598477 | 46.165.*.* 10 paź 2018 10:34

    Komitet obecnego burmistrza to ponowne starty do samorządu, Olek od niesistniejącego juz rockowiska, były burmistrz za którego poszedł zamek i plaża miejska, pan Henio który darowałby sobie na rzecz młodszych. Czyli co, ma być jak było?

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz