Przed nami debata kandydatów na burmistrza

2018-10-08 12:00:00 (ost. akt: 2018-10-08 20:32:34)

Autor zdjęcia: wt

W poniedziałek, 15 października odbędzie się debata kandydatów na burmistrza. Poprzedziło ją spotkanie społeczne, na którym mieszkańcy wspólnie podjęli decyzje jakie pytania otrzymają kandydaci oraz kto i jak przeprowadzi debatę. Oto co ustalili.
Kandydaci na stanowisko burmistrza Węgorzewa, czyli Krzysztof Piwowarczyk oraz Krzysztof Kołaszewski spotkają się w poniedziałek, 15 października w Węgorzewskim Centrum Kultury. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.00, poprowadzi je uczestniczka akcji Masz Głos - Alicja Rymszewicz. Na jakich zasadach zostanie przeprowadzona debata?

— Debata jest podzielona na siedem obszarów, w ramach których kandydaci będą wypowiadali się naprzemiennie — tłumaczy Alicja Rymszewicz. — Na każdą wypowiedź przeznaczony jest ściśle określony czas, który będzie wyświetlany na ekranie na scenie. O tym, kto zacznie zdecyduje losowanie. W ostatnim etapie debaty kandydaci będą mieli możliwość zadania sobie nawzajem do 5 pytań.

Na spotkaniu poprzedzającym debatę, które odbyło się 4 października mieszkańcy wspólnie ustalili jakie pytania powinni usłyszeć kandydaci. Pierwsze z nich brzmi "Wizja gminy Węgorzewo za 5 lat". Uczestnicy mają 3 minuty na przedstawiwnie swoich pomysłów. Drugim obszarem, który zapewne zaintresuje największą grupę odbioców są inwestycje. Tu kandydaci będa mieli pole do popisu odpowiadając na 4 pytania: "Jaką inwestycję flagową planuje pan zrealizować w ciągu najbliższych 5 lat? Proszę podać kwotę, źródła finansowania, koszty eksploatacji". "Jakie proponuje pan rozwiązania dla poprawy ruchu samochodowego w mieście?", "Jak planuje pan rozwiązać problem komunikacji na wsiach? Co z transportem lokalnym, inwestycjami drogowymi?" oraz "Jakie ma pan pomysły na przyciągniecie inwestorów do naszej gminy?". Czas na odpopwiedź to 8 minut plus 3 minuty na skontrowanie wypowiedzi drugiego kandydata.

Kolejny obszar to partycypacja, czyli uczestnictwo obywateli w życiu społecznym, publicznym i politycznym. W tej strefie kadydaci otrzymają 2 pytania: "Jakie formy komunikacji z mieszkańcami będzie pan stosował? Jak będzie pan przeprowadzał konsultacje społeczne?" oraz "Jakie narzędzia wpływu mieszkańców na sprawy gminy zamierza pan stosować?". Czas na odpowiedź to 5 minut plus 2 minuty na skontrowanie wypowiedzi drugiego kandydata.

Czwartym obszarem jest edukacja. Tu mieszkańcy również maja kilka pytań: "Jaki ma Pan pomysł na wykorzystanie kompleksu budynków szkoły nr 1 (przy ul. Bema)?", "Czy i kiedy planuje pan utworzenie żłobka w Węgorzewie?", "Jaki ma pan pomysł na zatrzymanie młodzieży w naszej gminie?", "Czy widzi pan możliwość utworzenia szkoły muzycznej w Węgorzewie?". Czas na odpowiedź to 5 minut plus 2 minuty na skontrowanie wypowiedzi drugiego kandydata.

Tematem, który szerokim echem odbija się od dłużeszgo czasu wśród mieszkańców jest promocja i kultura i to właśnie kolejny obszar w jakim będą się musieli wykazać kandydaci. Pytania jakie otrzymają brzmią następująco: "Jaki ma pan pomysł na promocję Węgorzewa?", " Jakie ma pan pomysły na zmiany w ładzie przestrzennym miasta?", "Jaką ma pan koncepcję rozwoju kultury w gminie?". Czas na odpowiedź to 5 minut plus 2 minuty na skontrowanie wypowiedzi drugiego kandydata.

Szóstym obszarem jest profilaktyka. A oto pytania z nią związane: "Jakie pan planuje działania z zakresie ochrony zdrowia?" oraz "Jakie planuje pan działania w zakresie polityki senioralnej?". Czas na odpowiedź to 5 minut plus 2 minuty na skontrowanie wypowiedzi drugiego kandydata. Ostatnią częścią debaty będą pytania własne do kontrkandydata. Każdy z kandydatów może zadać 5 pytań do przeciwnika. Pytania będą zadawane naprzemiennie. Czas na zadanie pytania to 1 minuta, natomiast czas na odpowiedź to 2 minuty.

— Zaangażowanie, z jakim pracowali mieszkańcy nad pytaniami i regułami debaty napawa dużym optymizmem — podsumowuje Alicja Rymszewicz. — My, Węgorzewianie potrafimy usiąść przy wspólnym stole i konstruktywnie dyskutować, okazując przy tym szacunek dla rozmówcy. Debata została opracowana z myślą o wyborcy niezdecydowanym, ma ułatwić podjęcie decyzji i przede wszystkim zachęcić do pójścia 21 października do urn. Zachęcam wszystkich do obejrzenia i wysłuchania debaty 15 października, a kandydatom na burmistrza życzę merytorycznej dyskusji, odwagi w wypowiadaniu poglądów oraz wysokiej frekwencji na wyborach.
(mk)

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. rodzic #2602048 | 109.70.*.* 14 paź 2018 22:22

  Obaj kandydaci maja swoje szlagiery na kadencję pięcioletnią. Jeden ma inwestycję jako basenu, drugi WCK. Mamy dwójkę dzieci w zerówce, mam nadzieję, że w naszym mieście powstanie basen. Nie stać nas na wożenie dzieci do innych miast, a szkolne zajęcia w ramach wychowania fizycznego byłyby bardzo przydatne. Nie mam nic do WCK, ale przecież wiemy, że obleganym miejscem byłby basen a nie Dom Kultury. Niech go wyremontją i po sprawie

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 2. Głasuj na... #2601457 | 37.47.*.* 14 paź 2018 07:07

  Głosuj na…. Nie byłbym sobą gdybym panu Burmistrzowi oraz wyborcom ale przede wszystkim węgorzewskiej młodzieży nie przypomniał, iż to właśnie p. Piwowarczyk po telefonicznej interwencji lokalnego biskupa odwołał koncert Nergala a tym samym zlikwidował coś co elektryzowało młodzież naszego kraju, coś z czego wiele osób do dziś wie gdzie leży Węgorzewo, coś co mobilizowało do przyjazdu tu całe rodziny czyli popularne rocowisko. Ta nieprzemyślana decyzja / identyczna z dziś medialnym marszem wolności w Lublinie, które po decyzji sądu się jednak odbędzie, huuuura/ czyni do dziś z Mojego Miasta namiastkę miasta demokratycznego i wolnego. Nie znam kontrkandydata do dalszego burmistrzowania. … kogo chcesz. Pozdrawiam Marek Woszczyna

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Węgorzewiacy #2601145 | 37.47.*.* 13 paź 2018 16:12

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Czyżby kandydat na burmistrza nie ufa Węgorzewiakom i zleca zrobienie swojej strony firmie z Ełku, która niezbyt orientuje się komu robi stronę pisząc: „bo WÓJT i radni działają...”?

  2. do obiekt wybvorczy #2599405 | 95.130.*.* 11 paź 2018 12:00

   A ty jak zwykle o tych ulicah. Człowieku, to już było włkowane, przejęcie ulic przez gminę to dawne porozumienie po to, żeby ulice były pod jednym podmiotem. Chcesz dokopać wicestaroście, ale nie nie bardzo wiesz do czego się przyczepić, więc ciągle powtarzasz się o tych drogach. Zmień płytę, który to już raz na tym portalu piszesz o tym. Ogarnij się i i powiedz swojemu kandydatowi, że te ten temat w komentarzach nie przechodz,i pozdrów go :)

   Ocena komentarza: warty uwagi (17) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. obiekt wyborczy #2599152 | 212.244.*.* 11 paź 2018 07:12

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. niewątpliwym sukcesem starostwa jest,, zepchnięcie" wszystkich dziurawych dróg w mieście które wymagają pilnych remontów Kraszewskiego Witosa Mazurska i wiele innych -do burmistrza. To jest sukces pana Kołaszewskiego nie remontować tylko przekazać drugiemu niech się martwi, Podobnie z budynkami po DPS. Tylko komu odda jak wygra? Może powiatowi?

    Pokaż wszystkie komentarze (12)