Nasz region przyciąga inwestorów. Czy Węgorzewo również?

2018-09-22 10:00:00 (ost. akt: 2018-09-22 11:29:31)

Autor zdjęcia: wegorzewo.pl

Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna wciąż rozkwita. Nasze województwo staje się coraz bardziej atrakcyjne dla inwestorów. A jak jest w Węgorzewie? To pytanie skierowaliśmy do burmistrza, Krzysztofa Piwowarczyka.
Innymi słowy - rośnie zainteresowanie inwestorów Warmią i Mazurami. Widać to po rosnącej liczbie zezwoleń, które wydaje Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna. W historii Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ostatnie dwa i pół roku są niezwykle udane. Takiego boom inwestycyjnego jeszcze nie było. Przez ostatnie dwa i pół roku WMSSE wydała 60 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy. Inwestorzy zadeklarowali nakłady inwestycyjne w wysokości minimum 2 mld 46 mln zł z oraz zatrudnienie co najmniej 1903 nowych pracowników. Dla porównania średnia roczna wartość deklarowanych nakładów inwestycyjnych w WMSSE w latach 1997-2015 wyniosła 234,4 mln zł. zł. Tak więc skok jest ogromny. Czemu to przypisać?

— Widać, że rośnie zainteresowanie inwestorów naszym regionem, co również wiąże się z coraz lepszą infrastrukturą komunikacyjną — podkreśla Grzegorz Smoliński, prezes WMSSE.
Firmy, które otrzymały ostatnio zezwolenia, to głównie przedsiębiorstwa z kapitałem polskim. Jest ich aż 50. Wśród pozostałych 10 firm z kapitałem zagranicznym są przedsiębiorstwa z kapitałem brytyjskim, austriackim, niemieckim i francuskim. W Węgorzewie również działa strefa ekonomiczna.

— Po wieloletnich staraniach węgorzewska podstrefa powstała 30 grudnia 2016 roku, a przygotowanie terenów zostało wysoko ocenione przez przedstawicieli strefy — wyjaśnia Krzysztof Piwowarczyk, burmistrz Węgorzewa. — Nie wnosiliśmy nieprzygotowanych terenów, lecz wcześniej gmina Węgorzewo uzbroiła tereny gminne i w 2012 roku uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. We wrześniu 2017 roku w strefie rozpoczął działalność przedsiębiorca deklarujący wkład inwestycyjny w wysokości 4 milionów złotych i zatrudnienie 20 pracowników.

Jak dodaje Piwowarczyk, strefa obejmuje jedynie część tzw. „dzielnicy przemysłowej”, która w całości służy wspieraniu przedsiębiorczości.
— Sprzedaliśmy tam już pięć działek o powierzchni ponad 1,25 ha, sprzedawane są tam też działki w obrocie prywatnym — wylicza. — Dwie z działek zostały już zagospodarowane i wykorzystywane są do prowadzenia działalności gospodarczej. Zainteresowanie przedsiębiorców działkami pokazuje, że budowa dzielnicy przemysłowej i starania o powstanie strefy były działaniami potrzebnymi. Jest to inwestycja długofalowa pozwalająca pomóc przedsiębiorcom w rozwijaniu u nas działalności i tworzeniu miejsc pracy — podsumowuje Krzysztof Piwowarczyk.

Dla przypomnienia, zgodnie z uchwała rady miejskiej w Węgorzewie w maju 2014 roku granicami Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zostały objęte działki znajdujące się w Węgorzewie. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczone pod zabudowę produkcyjną i usługową. Jak czytamy na stronie węgorzewskiego ratusza, obszar pod zabudowę produkcyjną i usługową czeka na inwestorów, którzy działalność gospodarczą będą tu prowadzić na preferencyjnych warunkach. Każda z wymienionych działek posiada urządzone zjazdy i dostęp do nowo wybudowanych, utwardzonych dróg publicznych. Odległość działek od drogi wojewódzkiej nr 650 zawiera się w przedziale od 300 m do 550 m i od drogi krajowej nr 63 w przedziale od ok. 1550 m do 1800 m. Teren położony jest w zachodniej części miasta Węgorzewa, w sąsiedztwie istniejącej lub planowanej zabudowy usługowej i produkcyjno-usługowej oraz częściowo w sąsiedztwie istniejącej zabudowy mieszkalno-usługowej.
(raz)

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kolo #2587815 | 188.146.*.* 24 wrz 2018 17:38

  Kolejne miliony wywalone w błoto . Powstanie takiej strefy miało by sens 20 lat wcześniej . Obecnie cała wschodnia Polska jest w strefie . Pieniądze wydane , a efektu żadnego nie widać , może pan burmistrz powie ile pieniędzy gmina wydała i jakie korzyści z tego płyną .

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Oloui #2586603 | 89.229.*.* 22 wrz 2018 21:16

   Wybory

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz