Wybory „Nie” dla gminnej prasy [WYNIKI SONDY]

2018-09-15 12:00:00 (ost. akt: 2018-09-14 13:25:16)

Autor zdjęcia: Archiwum WT

Zaprosiliśmy Czytelników do wyrażenia opinii, czy na czas kampanii wyborczej węgorzewski ratusz powinien wstrzymać się z publikacją gminnego biuletynu? Jak się okazuje, wynik ankiety jest niemal jednoznaczny.
Temat, który poruszyliśmy wypłynął z niedalekiego Ełku. Jeden z tamtejszych radnych wnioskował, by na czas kampanii wyborczej wstrzymać się z wydawaniem publikacji wydawanej przez samorząd. Jak tłumaczył, chodzi o to, by w trakcie trwającej kampanii wyborczej nie dochodziło do propagowania jednej z opcji uczestniczących w wyborach. Gminna prasa funkcjonuje również w Węgorzewie. Rodzi się więc pytanie: czy Urząd Miejski w Węgorzewie powinien zawiesić wydawanie biuletynu na czas wyborów? Takie też pytanie zadaliśmy w ankiecie zamieszczonej na naszej stronie: wegorzewo.wm.pl. Wedle wyników z wtorkowego poranka, ponad 80 procent głosów zostało oddanych na „tak”. Co prawda wyniki ankiety mówią same za siebie, jednak w komentarzach opinie Czytelników były podzielone:

— Każda "prasa" wydawana przez tzw. władzę gminną i opłacana z pieniędzy wszystkich podatników ma w sposób oczywisty służyć propagandzie, a nie rzetelnej informacji. Jak długo tego nie zrozumiecie, tak długo będziecie mieli wrażenie mnogości tytułów prasowych w Węgorzewie. Nie czas stać w miejscu kolejne 4-lecie, idźcie na wybory i wybierzcie innego, który daje chociaż cień nadziei na lepsze Węgorzewo i otworzy okna w ratuszu — napisał jeden z internautów.

— Biuletyn jak biuletyn. Słusznie ktoś napisał, że nie powinno go być. Przy okazji wspomnianej promocji, w tym roku młody chłopak zorganizował świetną imprezę Beach Party i przyciągnął ważny dla Węgorzewa target czyli młodzież. Pokazał, że da się w tym mieście robić imprezy na bardzo wysokim poziomie. Pokazał, że miasto żyje, że jest w nim młodzież. Jak wygląda obecna promocja? Co miasto oferuje dla młodzieży? Gdzie jest np. Summer Street Grove? — pytał inny.

— A według mnie powinien być wydawany. Ale w przypadku ciszy wyborczej, która zacznie się 19 X taki numer nie powinien trafić na półki, bo to będzie złamanie prawa wyborczego i kara dla wydawcy nawet jeśli to byłby burmistrz z swoim ogłoszeniem wyborczym. A poza tym walkę o reelekcje zaczyna się tuż po wygranej wyborów przez radnych i burmistrza, czyli jak najbardziej trafne decyzję oczekiwane przez wyborców-mieszkańców gminy — zauważył kolejny z węgorzewskich użytkowników sieci.

O komentarz poprosiliśmy też Krzysztofa Piwowarczyka, burmistrza Węgorzewa. Jak czytamy w odpowiedzi:
— Jeżeli na rynku funkcjonuje rozwinięta sieć prasowa, która informuje o wydarzeniach odbywających się na terenie gminy, to zupełnie nie ma powodu do wydawania biuletynu informacyjnego, a mieszkańcy mogą czerpać informacje z różnych gazet. Jeżeli natomiast lokalna prasa pomija informacje o wydarzeniach organizowanych przez gminę Węgorzewo, a jeżeli pisze, to nie odnotowuje udziału w nich przedstawicieli gminy, czego nie można powiedzieć np. o przedstawicielach powiatu, to musi istnieć wydawnictwo opisujące nasze działania.

Czy jednak magistrat zawiesi wydawanie gminnej gazetki. Tak wyczerpujące wyjaśnienie nie dało jednoznacznej odpowiedzi. Zwłaszcza, że zapytany o ocenę pomysłu ełckiego radnego, Piwowarczyk odpowiedział, że zgadza się, iż „biuletyn gminny nie powinien promować jednej z opcji w wyborach samorządowych”.
— Dlatego też mogę to zagwarantować: w naszym biuletynie nie znajdą się materiały promocyjne komitetów wystawiających kandydatów w najbliższych wyborach samorządowych — dodaje.
Wygląda więc na to, że gminna prasa będzie wydawana podczas kampanii wyborczej.
(raz)


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gość #2586178 | 83.17.*.* 22 wrz 2018 12:14

  To jest ważne faktycznie? wydawanie publicznych zacytuję "— Każda "prasa" wydawana przez tzw. władzę gminną i opłacana z pieniędzy wszystkich podatników ma w sposób oczywisty służyć propagandzie..." itd, komuś to służy czasami się zastanawiam komu i czy to jest akurat ważne czy nie ma innych ważniejszych spraw.... ważne jest również to by nie niszczyli dorobku innych i swoją głupotą brnąć w głupotę innych skupić się na tym by budować coś mądrego by miało to wymierny efekt, a nie ujemny ktoś na to pracował latami, pozdrawiam

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

 2. A ja się pytam szanownych rajców #2583468 | 185.135.*.* 18 wrz 2018 23:02

  Co obiecywali cztery lata temu. Co udało im się z tego zrealizować. Proszę o podsumowanie swojej kadencji. Proszę o podanie namiarów na profil facebooka, chce zobaczyć waszą aktywność przez ostatnie 4 lata, jak wychodziliście do mieszkańców z inicjatywą czy informacją. Gdzie mogę znaleźć wasze programy wyborcze jeśli startujecie znowu. Proszę potraktować sprawę poważnie, ludzie pytają o to. Wasze nazwiska na listach to dla nas za mało. Zapraszam powiatowych i miejskich radnych pod ten post.

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. do Pana Ireneusza #2581337 | 83.9.*.* 16 wrz 2018 09:18

   Ma pan rację. Warto zatem zbierać każde kolejne wydania biuletynu "który nie został podobno jeszcze zarejestrowany? " i sprawdzać. Ja tak na pewno będę robić. Zobaczymy czy będą zdjęcia Burmistrza, który również ma swój komitet czy nie. Czy może Burmistrza to nie dotyczy?

   Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz

  2. cóż #2581328 | 212.244.*.* 16 wrz 2018 09:09

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. mało kto czyta i kupuje wegorzewski tydzien więc wkrótce nastąpi koniec szczucia w tej gazecinie

   1. Marek #2581241 | 77.242.*.* 15 wrz 2018 22:57

    Burmistrz w trzeciej kadencji pogubił się całkowicie, a czym bliżej końca tym gorzej. Ciekawe jak się mają jego słowa " — Dlatego też mogę to zagwarantować: w naszym biuletynie nie znajdą się materiały promocyjne komitetów wystawiających kandydatów w najbliższych wyborach samorządowych" do tego, co wyprawia jego redaktorka na stronach internetowych gminy. Zatrudnienie tej osoby a dokładniej jej sposób prowadzenia mediów gminnych, ton, pycha, buta w stosunku do osób mających inne zdanie niż burmistrz i jego świta oraz pewne elementy prywaty, to jeden z największych błędów kończącej się kadencji. Trzecia kadencja to porażka, trzeba umieć powiedzieć "stop", ale jak widać władza pachnie przyjemnie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (26) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (11)

    Pokaż wszystkie komentarze (9)