Quantcast

Sobota, 23 stycznia 2021. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Seks bez gorsetu: "Kiedy dziecko jest najważniejsze"

2018-08-25 21:00:00 (ost. akt: 2018-08-26 17:54:16)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Mężczyźni w Polsce w dodatku są wychowywani w ten sposób, że mają bardzo małą świadomość i słaby kontakt ze swoimi emocjami. To nie ułatwia im życia. Rozmawiamy z Piotrem Chacińskim, psychologiem dziecięcym i terapeutą

— Niektórzy mężczyźni, kiedy rodzi się dziecko, stają się o nie zazdrośni. Mają żal, że matka poświęca maleństwu więcej czasu.


— Nie sądzę, by tak się działo. Myślę, że to przekonanie może pochodzić od facetów, którzy są mniej zaangażowani, spędzają mniej czasu z partnerkami. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady przeprowadzili badania, które wykazały, że ciąża partnerki wpływa również na mężczyznę. Badania wykazały m.in., że w ciele mężczyzny, który ma zostać ojcem, zmieniają się poziomy hormonów. Niektórzy właśnie w tym upatrują źródło tzw. zespołu wysiadywania. Taka nazwę nosi zespół objawów, których doświadczają mężczyźni mający partnerkę w ciąży. U mężczyzny spada wówczas o jedną trzecią poziom testosteronu, a wzrasta poziom prolaktyny. W organizmie wytwarzana jest również niewielka ilość estrogenów — hormonów żeńskich, takich jak np. estradiol. Staje się on w efekcie spokojniejszy, bardziej opiekuńczy.

— Wychodzi więc na to, że zazdrośni są ci, którzy nie mają więzi z partnerką?


— Zazdrość może być symptomem tego, co dzieje się w relacji z partnerką. Kiedy na świecie pojawia się dziecko, potrzebna jest silna i dobra więź pomiędzy partnerami, która pomaga przetrwać trudne chwile. Ciąża wiąże się z tym, że partnerka za sprawą burzy hormonów ma też różne wahania nastrojów, jest ciągle niewyspana i może być drażliwa. To wszystko wymaga dużo siły i wyrozumiałości od faceta.

— Dla mężczyzn ojcostwo jest ogromnym wyzwaniem?


— Dokładnie, a trzeba podkreślić, że mężczyźni w Polsce w dodatku są wychowywani w ten sposób, że mają bardzo małą świadomość i słaby kontakt ze swoimi emocjami. To nie ułatwia im życia. Często mówimy o tym w czasie terapii.
Upraszczając trochę sprawę, można powiedzieć że mężczyznom, by przetrwać, pozwala się odczuwać wyłącznie kilka emocji. Złość, która prowadzi do agresji. Strach, który ostrzega, kiedy ma uciec, i radość, a także odczucie z pogranicza emocji i odczuć cielesnych: podniecenie seksualne. Tak funkcjonuje większość facetów. Kiedy rodzi się dziecko, nadal tłumią swoje emocje. Jest w nich dużo strachu, niepewności, nie wiedzą, jak odnaleźć się w tej sytuacji.
Dla każdego normalnego faceta narodziny dziecka zawsze są cudem i ogromnym przeżyciem. Bez względu na status czy pozycję społeczną. Jeśli relacja z partnerką jest bliska, to może cieszyć się ojcostwem. Niektórzy terapeuci radzą kobietom, by — kiedy na świecie pojawia się dziecko — powiesiły w domu kartkę: „Mój mąż jest najważniejszy”.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB