Pierwsze próbki już są: ser, który ma moc zdrowia

2018-07-16 12:47:48(ost. akt: 2018-07-16 12:51:57)
Na zdj. od prawej :dr hab. inż. Justyna Żulewska z Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością oraz dr hab. inż. Anna Iwaniak, prof. UWM z Katedry Biochemii Żywności WNoŻ.

Na zdj. od prawej :dr hab. inż. Justyna Żulewska z Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością oraz dr hab. inż. Anna Iwaniak, prof. UWM z Katedry Biochemii Żywności WNoŻ.

Autor zdjęcia: Żródło: www.uwm.edu.pl

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce doczekamy się nowej odmiany sera dojrzewającego. Badania nad jego recepturą prowadzą naukowcy z Wydziału Nauki o Żywności UWM w Olsztynie.
Wydział Nauki o Żywności UWM (dawniej Wydziału Mleczarskiego ART) może poszczycić się m.in tym, że w jego laboratoriach opracowano kilkanaście receptur serów dojrzewających oraz twarogowych. Sery te produkowane są w polskich mleczarniach. Pierwszy był ser Kortowski.

Ale naukowcy nie ustają w poszukiwaniach nowych smaków i receptur. Chcieliby, żeby nowy ser miał właściwości prozdrowotne. Mógłby pomóc chorym na cukrzycę albo zmagającym się z problemami krążenia czy też otyłością.
Takie zadanie stoi przed dr hab. inż. Justyną Żulewską z Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością oraz przed dr hab. inż. Anną Iwaniak, prof. UWM z Katedry Biochemii Żywności WNoŻ.

Ile czasu musi minąć od stworzenia nowej receptury do momentu pojawienia się sera na sklepowej półce? — To wszystko zależy od jego właściwości — odpowiada dr hab. inż. Justyna Żulewska. — Czy ser ma za zadanie przyczynić się do poprawy gospodarki regulacji cholesterolowej? Jeśli tak, to badania mogą trwać nawet latami, bo trzeba je zrobić na ludziach.

Na jakim etapie są prace? — Przygotowujemy patent w technologi produkcji. Jest to skomplikowane i kosztowne — informuje dr hab. inż. Justyna Żulewska
Prozdrowotne właściwości sera, nad którym pracują naukowcy, związane są m.in. ze zwiększoną zawartością beta kazeiny, białka będącego jego budulcem.
Pierwsze eksperymentalne próbki nowego sera już powstały. Produkt jeszcze nie ma nazwy.

at

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. polishclub.org #2539002 | 2.163.*.* 18 lip 2018 18:50

    "....Taki poziom postsowieckich elit mamy, jaki nam starsi i mądrzejsi z City przygotować pozwolili. W celu dalszego tłamszenia społeczeństwa wprowadza się procedury i testy w nauce. Problem ten nie dotyczy tylko Polski, ale całego świata. Poniżej podam konkretny przykład z najważniejszego państwa na świecie, czyli naszego obecnego wielkiego brata. Pojęcie lekarz, zawsze odnosiło się do człowieka udzielającego pomocy innemu, potrzebującemu. Taki osobnk musiał posiadać odpowienią wiedzę i odpowiednie predyspozycje psychiczno – fizyczne. Niestety, dawało mu to niezależność, a to jest zawsze groźne dla systemu bankowego wyzysku. Ta sytuacja spowodowała założenie przez Rockefellera na przełomie wieku XIX/XX, pierwszych korporacji medycznych. Tak powstało Amerykańskie Towarzystwo Medyczne, pragnące do dnia dzisiejszego uchodzić za najbardziej prestiżową organizację medyczną na świecie. Czy tak jest, to zupełnie inna sprawa, ale na pewno jest to najbogatsza organizacja medyczna, dotowana systematycznie przez przemysł farmaceutyczny. To, że procedury są tylko i wyłącznie dowodem na ogłupianie lekarzy, nie ma żadnych wątpliwości.............. http://www. polishclub.org/2018/07/12/jak-sie-niszcz y-etos-lekarzy-czyli-procedury-i-handele k/

    odpowiedz na ten komentarz

  2. JUZWPOLSCECBD #2537352 | 94.254.*.* 16 lip 2018 14:36

    :o CZYSTY EKSTRAKT (OLEJEK) KONOPNY CBD+CBDa - Czeski CERTYFIKOWANY - BEZ SUBSTANCJI CHEMICZNYCH . JEDYNY TAKI W POLSCE!!! tutaj: konopiafarmacja sklep

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz