Złoty jubileusz księdza Jana Jerzego Górnego [ZDJĘCIA]

2018-06-23 18:30:15(ost. akt: 2018-06-23 18:31:59)
Jan Jerzy Górny - 50-lecie posługi kapłańskiej

Jan Jerzy Górny - 50-lecie posługi kapłańskiej

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Dzisiaj w samo południe w katedrze odbyła się msza z okazji 50-lecia kapłaństwa ks. Jana Jerzego Górnego, zasłużonego dla Kościoła i Warmii duchownego.
Ksiądz Jan Jerzy Górny urodził się w Papowie Toruńskim. Miał 3 lata, gdy rodzice przenieśli się do Malborka. 
Jako uczeń liceum był jednym z pierwszych przewodników po zamku w Malborku, gdzie oprowadził setki wycieczek.

— Myśl, by zostać księdzem, narodziła się szybko i spontanicznie — powiedział w wywiadzie udzielonym Radiu Olsztyn. — Ugruntowała się w dziesiątej, przedmaturalnej klasie.

Jan Jerzy Górny
Fot. Zbigniew Woźniak
Jan Jerzy Górny

Ks. infułat Jan Jerzy Górny jako pierwszy Polak po II wojnie światowej zdobył tytuł doktora na Wydziale Historii Kościoła Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Za doktorat otrzymał najwyższe wyróżnienie. Podczas studiów w Rzymie poznał przyszłego prymasa ks. Józefa Glempa.

Jan Jerzy Górny
Fot. Zbigniew Woźniak
Jan Jerzy Górny

— We wtorek odbędzie się jeszcze jedna uroczystość związana z ks. Górnym — mówi ks. Marcin Sawicki, rzecznik archidiecezji warmińskiej. — Jego imię będzie nosiło Centrum Archidiecezji Warmińskiej przy ul. Kopernika 47. Ks. Górny przez 30 lat pracował jako dyrektor wydziału duszpasterskiego archidiecezji. Ks. Jan kocha Kościół , a szczególnie kościół na Warmii — dodaje.

50-lecie posługi księdza Jana Jerzego Górnego
Fot. Zbigniew Woźniak
50-lecie posługi księdza Jana Jerzego Górnego

Przypomnijmy, że w czasie pierwszej Solidarności ks. Górny odprawiał codzienne msze dla strajkujących pracowników OZGRAF-u. Jest fundatorem głazu w Bałdach upamiętniającego Eneasza Sylwiusza Piccolominiego, późniejszemu papieża
 Piusa II. 
Ks. Jan Jerzy Górny jest również zasłużonym badaczem życia i dzieła Mikołaja Kopernika. Jest m.in. autorem książki „Mikołaj Kopernik. Kanonik warmiński”. Wydał też 
kilka albumów poświęconych Janowi Pawłowi II, w tym „Jan Paweł II Wielki” oraz „Spotkania Jana Pawła II z młodzieżą świata na Jasnej Górze w 1991 roku”.

mzg