Wszyscy trzymają za nas kciuki. Będziemy zmieniać gminę na lepsze!

2018-06-01 15:00:00 (ost. akt: 2018-06-01 13:30:51)

Autor zdjęcia: Lesław Włodarczyk (Layka.pl)

W ubiegły piątek na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody „Super Samorząd 2018”. W gronie wyróżnionych znaleźli się sołtysi i sołtyski z gminy Węgorzewo oraz władze gminy.
Ten zaszczytny tytuł przyznawany jest od siedmiu lat przez Fundację im. Stefana Batorego za wzorową współpracę pomiędzy społecznością lokalną a samorządem. W tym roku laureatami zostało siedem grup wraz z władzami lokalnymi, które otworzyły się na dialog i zaangażowały w realizację inicjatyw podjętych przez mieszkanki i mieszkańców. Miło nam poinformować, że w gronie najlepszych znaleźli się również reprezentanci gminy Węgorzewo. Mowa o nieformalnym Forum Sołtysów „Gromada”, które dzięki wspólnym działaniom integruje małe miejscowości wokół Węgorzewa. Wszystko po to, by mieć większy wpływ na decyzje podejmowane przez lokalne władze.

— Przyznając tytuł „Super Samorządu”, chcemy z jednej strony motywować mieszkańców do działania i pokazać, że mają wpływ na decyzje władz; z drugiej natomiast – zachęcić władze do otwartości na oddolne inicjatywy oraz docenić i nagłośnić modelowe przykłady projektów zrealizowanych dzięki współpracy z samorządem — mówi Joanna Załuska, dyrektorka programu "Masz Głos Masz Wybór" w Fundacji Batorego.

Akcja "Masz Głos" skierowana jest do osób, które widzą potrzebę zmian w lokalnym środowisku, potrafią zaangażować grupę osób wokół swojego pomysłu, bądź potrzeby społecznej, a następnie przekonać władze samorządowe do wsparcia akcji. Inicjatywy często dotyczą zagospodarowania wspólnego terenu, większej jawności i transparentności działań władz samorządowych, wprowadzania budżetów obywatelskich czy inicjatywy lokalnej.

— Nasza inicjatywa polegała na skonsolidowaniu sołtysów gminy Węgorzewo — tłumaczy Alicja Rymszewicz, sołtyska Trygortu i inicjatorka forum — Powołując Forum Sołtysów "Gromada" stworzyliśmy silne lobby na rzecz środowiska wiejskiego w naszej gminie. Do tej pory trudno było przebić się z naszymi racjami, gdyż na 15 radnych tylko pięciu reprezentuje wsie. Jak nam się to udało? Zaczęliśmy spontanicznie od imprez integracyjnych w poszczególnych świetlicach, takie spotkania służyły szerokiemu omówieniu spraw, które nas nurtują.

Podczas spotkań okazało się, że wiele problemów nie miało szans na rozwiązanie, ponieważ były przedstawiane przez pojedyncze osoby. Po naradach sołtysi z gminy Węgorzewo postanowili się zrzeszyć i tak powstała grupa nieformalna Forum Sołtysów "Gromada". Jego członkowie spotykają się raz w miesiącu na godzinę przed spotkaniem z burmistrzem.
— Omawiamy wtedy sprawy bieżące i przedstawiamy je władzom jako nasze wspólne stanowisko — mówi liderka Forum Sołtysów "Gromada". — Nasze główne cele to: poprawa stanu dróg na terenach wiejskich, ograniczenie biurokracji w funkcjonowaniu sołtysa, reprezentowanie „Gromady” przed różnymi instytucjami, podnoszenie wiedzy i umiejętności poprzez szkolenia, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk.

I te właśnie praktyki zostały docenione oraz wyróżnione na tle innych samorządów. Mimo różnych interesów poszczególnych sołectw, naszym sołtysom udało się dojść do porozumienia, a także nawiązać współpracę z władzami gminnymi. Doceniono też sposób funkcjonowania „Gromady” jako grupy nieformalnej, działającej w oparciu o regulamin i deklaracje członkostwa, gdzie wszystkie decyzje podejmowane są demokratycznie i nie ma żadnego zarządu.

— W połowie maja byłam na ogólnopolskim Spotkaniu Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich w Marózie i tam nasza inicjatywa była często wspominana podczas wykładów i warsztatów jako wzorzec do naśladowania w innych gminach — dodaje Alicja Rymszewicz. — Wielu napotkanych sołtysów z różnych części kraju dopytywało mnie o szczegóły, by móc wprowadzić takie rozwiązanie również u siebie. Być może opracowane zostanie studium przypadku na naszym przykładzie, by inne gminy mogły korzystać z gotowych podpowiedzi, jak konsolidować środowiska sołeckie i działać na rzecz terenów wiejskich.

Co nagroda Super Samorząd oznacza dla działalności "Gromady"?
— To niejako wyzwanie rzucone władzom, podniesienie poprzeczki bardzo wysoko — odpowiada liderka grupy. — Będąc na świeczniku trudno będzie zignorować nasze postulaty, które są przecież realnymi potrzebami środowisk wiejskich. Czujemy się bardzo wzmocnieni i mamy nadzieję na rzeczowy dialog z władzami, na docenienie oddolnej inicjatywy, na wypracowanie konstruktywnych rozwiązań — i dodaje. — Na ostatnim spotkaniu podjęliśmy decyzję o przystąpieniu do akcji Masz Głos 2018/2019. Mamy zamiar zadbać o poprawę lokalnego prawa. Wkrótce zmieni się ustawa o samorządzie gminnym, trzeba będzie zadbać o stworzenie dobrych uchwał o inicjatywie uchwałodawczej czy o raporcie o stanie gminy. Bardzo ważne jest upowszechnianie wiedzy wśród mieszkańców na temat funkcjonowania samorządu oraz narzędzi, które pozwalają mieć obywatelom realny wpływ na budżet gminny, na relacje z władzami. Wsparcie z Fundacji Batorego mamy zapewnione. Wszyscy trzymają za nas kciuki. Będziemy zmieniać naszą gminę na lepsze!
(mk)

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Taka prawda #2513248 | 83.9.*.* 4 cze 2018 16:14

  Pani Alicjo robi Pani kawał dobrej roboty. Jak widać po komentarzch nie wszystkim się to podoba. Powodzenia i proszę działać tak dalej. Takich osób nam potrzeba.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Q #2512597 | 37.248.*.* 3 cze 2018 16:19

  A co poradzi pani sołtys z tym smrodem z chlewni w Trygorcie

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  1. obatel #2512299 | 89.229.*.* 3 cze 2018 08:10

   Ta baba sama siebie "unicestwi".Dawno nie spotkałem osoby z takim pędem do władzy.Prawdziwa "kamikadze" :)

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

   1. Węgorzewianin #2511996 | 94.130.*.* 2 cze 2018 15:36

    Tak trzymać Pani Alu, niech figuranci węgorzewsy nie myslą, że są nietykalni, obłudą czuć od nich na odległość.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

   2. ooo #2511831 | 212.244.*.* 2 cze 2018 12:08

    ale Ali czad

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz