WRACAMY DO TEMATU: Protestują, bo nie chcą kurników we wsi

2018-02-24 10:00:00(ost. akt: 2018-02-22 14:24:00)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Choć inwestor w raporcie o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko wykazuje, że inwestycja nie zagraża przyrodzie i ludziom, sąsiedzi nie wierzą w jego zapewnienia.
Według mieszkańców Pieczarek w przedstawionym przez inwestora raporcie jest wiele nieścisłości i braków zauważalnych nawet dla zwykłego czytelnika.
— Z inicjatywy mieszkańców w wiosce powstało Stowarzyszenie Ekologiczne Pieczarki, które zleciło specjaliście sporządzenie oceny Raportu Inwestora — mówi Eliza Gibuła, właścicielka nieruchomości w Pieczarkach. — Analiza wykazała wiele uchybień m.in. w kwestii emisji szkodliwych substancji do środowiska, emisji hałasu, zagospodarowania obornika, oddziaływania na wody podziemne. Nierzetelnie została również wykonana inwentaryzacja przyrodnicza, która nie wykazała występowania bardzo rzadkich gatunków zwierząt tj. orzeł bielik, bocian czarny, kania czarna. Planowana inwestycja będzie znajdować się w odległości 120m od najbliższych zabudowań zamieszkałych przez człowieka i tylko 10m od Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Według Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Pozezdrze teren, na którym ma powstać planowana Inwestycja znajduje się w strefie „T”, czyli „obszarze o szczególnych preferencjach do rozwoju turystyki. 11 lutego podczas zebrania z mieszkańcami Pieczarek, Bohdan Mohyła, wójt gminy Pozezdrze poinformował zebranych o tym, że inwestor odrzucił proponowaną mu inną lokalizację inwestycji. Były to działki z zasobów własnych Gminy Pozezdrze zlokalizowane w miejscowościach Wyłudy oraz Kolonia Pozezdrze. Są to tereny o charakterze rolniczym, z dala od zabudowań zamieszkałych przez ludzi. Ponadto działki znajdują się na terenach określanych w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Pozezdrze, jako przeznaczone pod inwestycje tego typu.

— Miejscowość Pieczarki nic nie zyska, a wręcz wiele straci na takiej inwestycji — dodaje Gibuła. — Warunki życia mieszkańców się pogorszą (szkodliwe substancje w powietrzu – amoniak, siarkowodór, wszechobecny odór wyczuwalny na wiele kilometrów), wartość nieruchomości spadnie, a turyści chętnie odwiedzający Pieczarki wybiorą inne, bardziej atrakcyjne miejscowości.
Mieszkańcy i miłośnicy przyrody wciąż wskazują argumenty przeciw budowie fermy drobiu w Pieczarkach. Podczas ostatniego spotkania przedstawili negatywny wpływ inwestycji na faunę i florę swojej okolicy oraz na codzienne życie. Protestujący złożyli do wójta petycję przeciwko powstaniu planowanej inwestycji. Umieścili również swój protest przeciwko budowie fermy w internecie.
— Protest został rozpowszechniony i podpisało go już prawie 600 osób z całej Polski oraz z zagranicy — mówi Waldemar Ołyński, uczestnik protestu. — Obecnie trwa procedura uzgadniania wpływu inwestycji na środowisko przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku oraz Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczna w Węgorzewie.

Mieszkańcy wsi twierdzą, że nie czują wsparcia ze strony władz gminy i chociaż rada gminy opowiedziała się za petycją, większość procedur protestujący przeprowadzają na własną rękę.
— Sami musimy udowadniać nierzetelność dokumentacji, przeprowadzać ekspertyzy oraz walczyć o swoje prawo do spokojnego życia i zachowanie obecnego stanu otaczającej nas przyrody — podsumowuje Eliza Gibuła. — A przecież władze państwowe powinny to gwarantować w myśl Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
(mk)


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknijKomentarze (33) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Aro #2464461 | 83.9.*.* 16 mar 2018 21:24

  Reportaż o kurnikach w Pieczarkach jest w www.meloradio.pl

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Aro #2464223 | 83.9.*.* 16 mar 2018 15:36

  W Sarnowie budowa lotników wstrzymana. Walczcie w Pieczarkach , jest szansa ! http://kozlowo.wm.pl/495430,Budowa-kurni kow-wstrzymana.html#axzz59vC7jwsK

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. kura #2462605 | 83.9.*.* 14 mar 2018 17:53

  Koko koko, koko koko, walnę jajem hodowcę w oko !

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Ekolog #2461442 | 83.6.*.* 13 mar 2018 13:14

  Protestuje! Nie chcę w Pieczarkach śmierdzących kurników !

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. Eko #2456842 | 83.28.*.* 8 mar 2018 15:45

  Kto kurniki buduje ten turystykę psuje !

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (33)